Image default
Akşehir Beyşehir Bozkır Cihanbeyli Ilgın Konya Sarayönü Seydişehir

Konya Piknik Alanları – Doğal Alanları – Piknik Alanı

Konya Piknik Alanları, İç Anadolu Bölgesinde bulunan, Türkiye’nin en büyük ve en kalabalık 7. şehridir. Konya Piknik Yerleri Mevlana şehri olarak da bilinen Konya tarihi ve doğal güzellikler ile doludur. Orada yaşayanlar veya gitmişken piknik de yapmak isteyenler için birbirinden farklı piknik alanı seçenekleri mevcuttur. Konya piknik alanları şu şekilde sıralanabilir.

Konya Piknik Alanları
Konya Piknik Alanları

Kozağaç Piknik Alanı

Kozağaç Piknik Alanı Meram’da Seydişehir Çevre Yolu’nu geçtikten sonra Hatıp Caddesi üzerinde olan bu parka Kayalıpark ve Alaaddin Tepesindeki duraklardan geçen otobüslere binerek ulaşabilirsiniz. Yemyeşil doğası, türlü türlü ağaçları, süs havuzları olan parktın hemen yanında gölde bulunur. Göl kenarında piknik yapmanın tadı bir başka olacaktır. Burası Konya’nın en büyük parklarından biridir, özellikle mangal için uygundur. Çocuklu aileler için parkta yer almaktadır.

Aygır Gediği
Aygır Gediği

Aygır Gediği

Burası Konya’nın Bozkır ilçesine 35 km uzaklıkta yer alan bir parktır. Bozkır’ı geçtikten sonra yol dere boyunca uzayıp gider, doğal su değirmenlerinde üretim yapan Tahincilerde yer almaktadır. Bu alana giderken mutlaka buralardan Tahin almanız önerilir, oldukça meşhurdur. Piknik alanı özellikle yaz ayları için birebirdir. Çünkü 2 dağın arasından buz gibi su akmaktadır, ayağınızı 30 saniye sokmak bile donduracaktır.

Meram Bağları
Meram Bağları

Meram Deresi

Meram Deresi, Altınapa Barajından gelen sudan oluşmaktadır. Etrafında çay bahçeleri, çamlıklar, piknik alanları ve tesisler yer almaktadır. Özellikle yaz aylarında dere kenarında, çam ve gül kokuları eşliğinde piknik yapmak çok keyifli olacaktır. Burada ormanlık alanlarda bulunmaktadır, yani piknik için oldukça kapsamlıdır. Meram‘da bulunan bu güzel yer Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sine bile konu olmuştur. Özellikle güllerini çok met etmiştir.

READ  Panorama Müzesi Konya'da Bir Müze

Konya’da Görülecek Parklar ve Ormanlar

Bulcuk Ormanı Deresi
Bulcuk Ormanı Deresi

Bulcuk Ormanı Deresi

Burası Ilgın ilçe sınırında yer alan bir piknik alanıdır. Ormanlık bir alandır, içinde bolca çam ve sedir ağacı yer almaktadır. Onun dışında akarsuda çok sayıda bulunduğu için yine serinlemek için uygun bir mekandır. Sessiz, sakin, doğayla iç içe, suyun ve kuşların sesleri eşliğinde piknik yapmak isteyenler için birebirdir. Doğayı Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne bağlıdır. Ormanlık alan olduğu için mangal tehlikeli olabilir.

Seydişehir Kuğulu Park
Seydişehir Kuğulu Park

Kuğulu Piknik Alanı

Burası Seydişehir ilçesine 2 km uzaklıkta yer almaktadır. Küpe Dağı’nın eteklerinden gelen Kuğulu Kaynak suyunun çevresinde göletler, akarsular yer almaktadır. Konya’da yeşil ve su hep bir aradadır. Belediye tarafından düzenlenen bu piknik alanında da yine benzer güzellikler yer almaktadır. Ayrıca Orman Bakanlığı tarafından oluşturulan fidanlık da bulunmaktadır.

Akşehir Hıdırlık Tepesi
Akşehir Hıdırlık Tepesi

Hıdırlık

Akşehir Hıdırlık Tepesi Bu mesire alanı, Akşehir ilçesine 135 km uzaklıkta yer alıyor. Merkeze biraz daha uzak olmasına rağmen oldukça fazla ziyaretçi topluyor, çünkü doğası, çamlıkları ve akarsuları ile tam bir kafa dinleme alanı. Ayrıca Belediyenin Dağ Oteli de yer alıyor. İsteyenler burada konaklayabilir, pikniğini tatile dönüştürebilir.

Karaaslan Hamidi Parkı
Karaaslan Hamidi Parkı

Karaaslan Hamidi Parkı

Meram Karaaslan Hadimi Parkı Burası aralarında en büyük ve kapsamlı olanlardan biridir.

İçinde;

  • 7 bin metrekarelik gölet ve havuz
  • 15 bin metrekarelik meyve bahçesi
  • Atlı binicilik tesisi
  • Lunapark
  • Oyun parkı
  • Basketbol ve tenis sahası
  • Kapalı oturma alanı
  • Sergi alanı yer almaktadır.

Yakın Çevredeki Diğer Gidilecek Yerler 

READ  Obruk Gölü Konya, Nerede Nasıl Gidilir ?

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Gezicini

Tekke Kent Ormanı – Akşehir Kent Ormanı Ulaşım Olanakları

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Seydişehir Gezilecek Yerler

Gezicini

Selçuklu Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarayönü

Gezicini

Panorama Müzesi Konya’da Bir Müze

Gezicini

Yorum Yaz