Image default
Alanya Antalya Mersin Tatil Yerleri

Akdeniz Bölgesi Gezilecek Yerler

Akdeniz’de Gezilecek Yerler : Akdeniz Bölgesi

Akdeniz bölgesi, Türkiye’nin gelişmiş şehirlerine sahiptir ve yılda buraya yerli, yabancı birçok sayıda ziyaretçi gelmektedir. Gezerken hayran kalacağınız muazzam yerlere sahip Akdeniz’de turizmin kalbinin attığı yer ise Antalya’dır. Birbirinden güzel yerlere sahip bir şehir olan Antalya‘da el değmemiş doğal güzellikler ve manzarası ile meşhur yerler bulunmaktadır.

Akdeniz Gezilecek Yerler
Akdeniz Gezilecek Yerler

En lüks otellerin ve eğlence mekanlarının olduğu Antalya ile birlikte ziyaret edebileceğiniz başka yerlerde vardır. Tarihi mimariler olan bu yerler, çok eski zamanlardan kalma yapıtlardır. Denizi, kumu, plajları, doğal güzellikleri ve tarihi güzellikleriyle bilinen Akdeniz bölgesinde mutlaka görmeniz gereken antik kentlerde bulunmaktadır.

Akdeniz Haritası
Akdeniz Haritası

Side Antik Kenti

Akdeniz bölgesi, ülkenin turizm noktasıdır ve yılda buraya binlerce turist gelmektedir. Muazzam yerlere sahip Akdeniz’de görmeniz ve gezmeniz gereken yerlerde bulunmaktadır. Side Antik kenti bu yerlerdendir ve tarihi çok eskiye dayanmaktadır. Akdeniz bölgesine gelen turistlerin mutlaka ziyaret ettiği yerler arasında olan Side Antik kentinde çok değerli kalıntılarda vardır.

side antik kenti
side antik kenti

Side Antik kenti,  Akdeniz bölgesinde muhakkak ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır ve Antalya ilindedir. Mutlaka görmeniz gereken bir yer olan Side Antik kenti M.ö 7. Yy’da inşa edilmiştir. Deniz ile iç içe olan bu tarihi kent, doğal güzelliği ile de büyüleyici bir görüntüye sahiptir. Kaşıntılarda bulunmuş kalıntıları da olan Side Antik kentini görmek için ise Antalya şehir merkezinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Side Antik Kenti
Side Antik Kenti

Manavgat Şelalesi

Turizm denilince akla ilk gelen yer olan Akdeniz’de tatil yapmak için oldukça lüks ve muazzam bölgeler bulunuyor. Tarihi mekanları ve farklı mimarı yapıtları ile de ilgi gören bir yer olan Akdeniz bölgesinde mutlaka görmeniz gereken doğal güzelliklerde vardır. Manavgat Şelalesi bu doğal güzelliklerin başında gelmektedir ve Akdeniz gezisinde buraya kesinlikle gelip,  manzarasını izleyin.

READ  Azmak Nehri : Bu Yılın Trend Yeri!
manavgat düden şelalesi
manavgat düden şelalesi

Akdeniz bölgesinin muhteşem doğal güzellikleri arasında olan Manavgat Şelalesi, yılda yerli, yabancı binlerce kişinin ziyaret ettiği bir yerdir. Manavgat çayı üzerinde yer alan bu doğal güzellik, yükseklerden akan suları ile benzersiz bir görüntüye sahiptir. Etrafındaki yeşil çayırları ve doğal güzelliği ile de bir başka olan Manavgat Şelalesi, Akdeniz’de görmeniz gereken ilk yerlerdendir.

Manavgat Şelalesi
Manavgat Şelalesi

Eğirdir Gölü

Yılda binlerce turistin geldiği Akdeniz bölgesi, ülkemizin en önemli yerlerine sahiptir. Muazzam yerlere sahip Akdeniz bölgesinde görmeniz gereken bölgelerden biri de Eğirdir gölüdür. Eşsiz bir güzelliğe sahip Eğirdir Gölü,  Isparta’da yer almaktadır. Ülkenin en büyük 4. Tatlı su gölü olan Eğirdir Gölü,  50 km uzunluğu ile muhteşem bir manzaraya sahiptir.

Eğirdir Gölü
Eğirdir Gölü

Akdeniz bölgesinin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden olan Eğirdir Gölünün 4 metre derinliği vardır. Can adası ve Yeşil adasının yer aldığı bir doğal güzellik olan Eğirdir Gölü,  farklı su sporlarının da yapıldığı bir alandır. Yeşilin ve mavinin buluştuğu Eğirdir Gölü çevresinde trekking de yapılabilmektedir.

Lavanta Vadisi

Akdeniz’in eşsiz güzelliklerinden olan Lavanta Vadisi, mutlaka görülmesi gereken bir çevreye ve manzaraya sahiptir. Isparta’nın Keçiborlu ilçesinde yer alan Lavanta Vadisi, göz alıcı renklerin buluştuğu harika bir yerdir. Akdeniz’in eşsiz güzelliklerinden olan Lavanta Vadisi,  huzurlu, sessiz ve sakin bir yerdir. Burada doğayla baş başa kalıp, keyifli vakit geçirmek mümkündür.

Lavanta Vadisi
Lavanta Vadisi

Lavanta Vadisi, Akdeniz bölgesinde yer alan eşsiz bir güzelliktir ve buraya yılda binlerce kişi gelmektedir. Yabancı turistlerin de ilgi odağı olan bu doğal güzellik, yemyeşil ortamı ve gezilecek muazzam yerleri ile bir harikadır. Akdeniz’in keşfedilmesi gereken yerleri arasında olan Lavanta Vadisine gelmişken burada fotoğraflar çekmeyi de unutmayın.

Mersin Kız Kalesi

Ülkenin en güzel yerlerine sahip Akdeniz bölgesinde görülmeye değer muhteşem yerler bulunmaktadır ve Mersin Kız Kalesi de bunlardan biridir. Mersin ili sınırları içerisinde yer alan Mersin Kız Kalesi aynı zamanda Deniz kalesi olarak da bilinmektedir. Essiz manzarası ile büyüleyici bir yer olan Mersin Kız Kalesine merkezden ulaşım sağlanmaktadır.

READ  Kaş Sarıbelen Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi
Mersin Erdemli Kız Kalesi
Mersin Erdemli Kız Kalesi

Mersin ilinde yer alan Kız Kalesi,  Akdeniz’in eşsiz yerleri arasındadır ve Erdemli ilçesine 23 km uzaklıkta kalmaktadır. Erdemli ve Mersin arasında kalan bu muazzam yer, Korkykos kalesine 200 m uzaklıkta bir küçük bir ada üzerinde yer almaktadır. 1448 yılında Karamanoğlu İbrahim bey tarafından onarılan bu kaleyi, Akdeniz gezi listenize eklemeyi sakın unutmayın.

Mersin Kız Kalesi
Mersin Kız Kalesi

Mamure Kalesi

Akdeniz bölgesinin görmeye değer eşsiz birçok yeri bulunmaktadır ve Mamure Kalesi de bunlardan biridir. Mersin ilinde yer alan Mamure Kalesi,  Anamur ilçesine 8 km uzaklıktadır. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği kâle olan Mamure Kalesi, antik kalıntılar üzerine inşa edilmiştir.

Mamure Kalesi
Mamure Kalesi

Akdeniz’in en güzel yerleri ve mekanlarının bulunduğu şehirlerinden olan Mersin ilinde ziyaret edilecek tarihi kaleler de vardır.  Mamure Kalesi bunlardan biridir ve Karamanoğulları tarafından restore edilmiştir. Kimin tarafından yapıldığı bilinmeyen bu kale beş kule, iç avlu ve çeşmelerden oluşmaktadır. Mutlaka görmeniz gereken bir yer olan Mamure kalesine gelmek için ise şehir merkezinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Mamure Kalesi
Mamure Kalesi

Salda Gölü

Salda Gölü Eşsiz güzelliklere sahip bir yer olan Akdeniz bölgesindeki Salda Gölünü yılda binlerce kişi ziyaret etmektedir. Ilçe merkezine 4 km uzaklıkta yer alan Salda Gölü,  Akdeniz’de muhakkak görmeniz gereken yerler arasındadır. Burdur ilinin Yeşilova ilçesinde yer alan Salda Gölü,  44 km büyüklüğe sahiptir.

Salda Gölü
Salda Gölü

Antalya Adrasan

Akdeniz turu yaparken görmeniz gereken yerler arasında Adrasan ilk sıralarda bulunuyor. Antalya ilinin Kumluca ilçesinde yer alan Adrasan, bir plajdır. Tabiat harikası olan bu plan Akdeniz görülecek yerler arasında en muazzamıdır. 2 km kumsalı ve masmavi denizi ile eşsiz bir görüntüye sahip Adrasan Plajında konaklamak için pansiyon ve yeme, içme mekanları da bulunmaktadır. Konumu

Antalya Adrasan
Antalya Adrasan

 

Akdeniz’de Gezilecek Diğer Yerler

READ  Dim Çayı Nerede ? Nasıl Gidilir ?

 

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yemişkumu Plajı | Mersin’de Eşşiz Güzelliğe Sahip

Gezicini

Türkiye’de Gezilecek En Güzel Yerler Listesi

Gezicini

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Toroslar Gezilecek Yerler

Gezicini

Tisan Plajı : Silifke’de Turkuaz Bir Cennet

Gezicini

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

Tarsus Plajları

Gezicini

Tarsus Gezilecek Yerler

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Yorum Yaz