Image default
Mersin

Anamur Gezilecek Yerler | Mersin’in Önemli Tatil Beldelerinden Biri !

ANAMUR GEZİLECEK YERLER

Anamur
Anamur

Her yıl yapılan tatil planlarından en çok gidilen bölgelerden bir tanesi de Akdeniz bölgesi olmaktadır. Anamur gezilecek yerler listesi hazırlamak için oldukça mavi yerler bulunur. İnstagram Anamur Resimleri Akdeniz bölgesi, Türkiye de hem yerli hem de yabancı turistlerin tatil bölgesi olarak sık sık kullandığı bir bölgedir.

Anamur Muz Üretimi
Anamur Muz Üretimi

Bölgenin gerek doğasıyla gerekse de tatil için yapılabilecek aktiviteleri, gezip görülebilecek zengin bölgelerinin olması da bölgeye olan ilgiyi fazlasıyla arttırmaktadır.

Anamur Gezilecek Yerler
Anamur Gezilecek Yerler

Akdeniz bölgesinde başta Antalya olmak üzere gezip, görebileceğiniz birçok tatil beldesi de bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Mersin gezilecek yerler denildiğinde akla gelen Anamur bölgesidir. Anamur bölgesinde tatil severlerin oldukça keyifli vakit geçirmelerini sağlayacak bölgeler bulunmaktadır.

Anamur Gezilecek Yerler
Anamur Gezilecek Yerler

O halde haydi, gelin ve lafı uzatmadan siz değerli okurlar için Anamur gezilecek yerler, gezip görebileceğiniz, tatilinizi en güzel şekilde değerlendirebileceğiniz yerlerin sizler için listelerini çıkaralım.

Anamur Plajları
Anamur Plajları

Köşekbükü Mağarası

Anamur İlçesinin 9 kilometre Kuzeybatı bölgesinde yer alan Köşekbükü Mağarası, Ovabaşı Mahallesinde, gezip görülebilecek, tarihi mimari yapısıyla da ilgi çeken bir yerdir. Gezmeyi ve yeni kültürel yerleri keşfetmeyi sevenlerin muhakkak gezip, görmesi gerektiği yerler arasındadır. Özellikle de fotoğraf çekmeyi seven misafirler için manzarası ve farklı bir mimarisinin olması nedeniyle tam anlamıyla fotoğraflık bir yerdir.

Köşekbükü Mağarası
Köşekbükü Mağarası

Anamur Çayı

Anamur Çayı, Mersin, Anamur bölgesinde yer almaktadır. Bir diğer adı ile de Dragon çayı olarak da bilinmektedir. Toros dağlarının yeraltı akarsuyu kaynağının da bulunduğu zengin bir bölgedir. Yeşilliğinin bol olmasıyla, doğa içerisinde yer alan bir çay olmasıyla da Anamur Çayı, doğasever misafirlerine çok güzel keyif geçirebilecekleri bir olanak da sağlamaktadır. Özelliklede doğa yürüyüşü ve bu gibi etkinlikleri seven misafirlerin çok beğeneceği, oldukça ilgisinin çekeceği bir yer olmaktadır.

READ  Kum Mahallesi Plajı : Silifke'de Bir Plaj
Anamur Çayı
Anamur Çayı

 

Anamur Çayında sevdikleriniz ile birlikte geldiğinizde çok güzel piknik yapabileceğiniz yerler de bulunmaktadır. Hem ücretli, işletmelerin hizmet vermiş olduğu sedirler, hem de ücretsiz bir şekilde piknik yapabileceğiniz mesire alanları bulunmaktadır. Bu da bölgenin tercih edilmesinde en büyük rollerden bir tanesi olmaktadır.

Anamur Saat Kulesi
Anamur Saat Kulesi

Mamure kalesi

Türkiye’nin güneydin de, Mersin ilinin, Anamur ilçesine bağlı olmakta olan, Bozdoğan mahallesinde bulunmaktadır Mamure kalesi. Tarihi olarak geçmişi oldukça köklü ve geniştir.  Akdeniz bölgesinden geçmiş olan medeniyetlere de ev sahipliği yaparak şahitlik yapmıştır Mamure Kalesi. Denize sıfır olmasıyla da muazzam bir görüntüye sahiptir. Tarihi yapılar ile ilgilenen yerli veya yabancı turistten tutun, doğa, manzara fotoğrafçılığı yapan misafirlerine kadar uzanmakta olan geniş bir misafir kitlesine ev sahipliği yapmaktadır.

Mamure Kalesi
Mamure Kalesi

Romalılar tarafından yapılmış olan Mamure Kalesi, Selçuklu Sultanı olan Alâeddin Keykubat tarafından fethedilmiştir. İçerisinde yapılmış olan camii de Mamure Kalesine anlam katmış ve daha da ilgi çekici bir hale getirmiştir. Eğer sizler de tarihi yapılardan hoşlanıyor iseniz ve fotoğraf çekmeyi seven bir kişiliğiniz var ise kesinlikle Mamure Kalesini ziyaret etmelisiniz.

Mamure Kalesi
Mamure Kalesi

 

Anemurium Antik Kenti

Mersin, Anamur bölgesinde yer alan tarihi yapı Anemurium Antik Kenti, 1,5 kilometre uzunluğunda bir yapıya sahiptir. İsmini de eski Anamur’dan alan Anemurium Antik Kenti, İngilizler tarafında inşa edilmiş, günümüze kadar varlığını koruyabilmiş tarihi eserlerden birisidir. UNESCO tarafında da koruma altına alınan antik kent, her yıl düzenli olarak çok sayıda gelen ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaktadır.  Çoğu bozulmuş olsa da, hala genel anlamıyla varlığını korumayı başarmış bir tarihi yapıttır.

Anemurium Antik Kenti
Anemurium Antik Kenti

Özellikle sur gibi görünümü de ilgi çekici bir hale getirmiştir bölgeyi. Bölgenin denize yakınlığı ve bundan dolayı oluşmuş olan muazzam manzaradan dolayı da misafirlerinin daha çok ilgisini çekmiştir. Sizler de eğer gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi seviyor iseniz muhakkak gidip, görmeniz gereken bir noktadır diyebiliriz. Çukurpınar Düdeni, araştırmalar sonucunda keşfi yapılmış ve insanlığa kazandırılmış olan tarihi başyapıtlardan bir tanesidir. Çukurpınar Düdeni, Mersin, Anamur tarafında yer alan ünlü bir mağara olmaktadır. 35-40 adet birbirine benzeyen mağaralardan oluşmaktadır. Bunun yanı sıra Çukurpınar Düdeni, Mağarası ülkemizde de içine inilebilen, gezip, görülebilen en derin mağara olarak da ismini kazımayı başarmıştır. Bundan dolayı da tarihi açıdan oldukça önemli bir yerdir. Çukurpınar Düdeni, Anamur yolculuğu yapan siz değerli okurlarımız tarafından muhakkak gezip, görülmesi gereken bir yerdir. Muhakkak gitmenizi, ziyaret etmenizi öneririz.

READ  Mezitli Plajları ve Koyları Listesi
Anemurium Antik Kenti
Anemurium Antik Kenti

Titiopolis Antik Kenti

Titiopolis Antik Kenti, Mersin ilinin, Anamur ilçesinde yer almakta olan Ovabaşı köyü yakınlarında bulunmaktadır. Titiopolis tarihi ve arkeoloji açıdan son derece önemli bir bölgedir. Hem turistik hem de kültürel zenginliğe verilmiş olduğu değerden ötürü ülkemizde UNESCO gibi birçok kurum tarafından korunması altında olan bir bölge olarak bilinmektedir.

Titiopolis Antik Kenti
Titiopolis Antik Kenti

Titiopolis Antik kenti, ovada yer alan, tarihi yapıların bulunduğu ve mimarisiyle, üzerlerine işlenmiş olan tarih ile ve birçok tarihi eser, yapıt ile oldukça önemli, gezip ve görülmesi gereken bir yerdir.

Arkeolojik çalışmalarında yapıldığı, günümüzde bile hala birçok müze de sergilenen eserlerin çıkartılmış olduğu tarihi bir bölgedir. M.Ö tarihlere kökü dayanan, ülkemizin gezip, görülmesi gerekilen tarihi hazinelerinden olmaktadır. Siz değerli okurlarımıza da gitmenizi tavsiye ederiz.

Titiopolis Antik Kenti
Titiopolis Antik Kenti

Mersin’de Görülecek Yerler

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yemişkumu Plajı | Mersin’de Eşşiz Güzelliğe Sahip

Gezicini

Toroslar Gezilecek Yerler

Gezicini

Tisan Plajı : Silifke’de Turkuaz Bir Cennet

Gezicini

Tarsus Plajları

Gezicini

Tarsus Gezilecek Yerler

Gezicini

Susanoğlu Plajı | Mersin

Gezicini

Silifke Plajları ve Koyları Listesi

Gezicini

Silifke Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Mut Gezilecek Yerler | Mersin Toros Dağlarının Batısında

Gezicini

8 Yorumlar

Barış Geçmen 21 Aralık 2021 at 10:33

Mersin Anamur ilçesi tarihi güzelliği ve eşsiz doğası ile harika bir yer diyebilirim. Muz üretiminde de mükemmel bir kapasiteye sahip bir ilçedir.

Cevapla
Barış Geçmen 21 Aralık 2021 at 10:36

Mersin Anamur ilçesi tarihi doğası ve eşsiz güzelliğe sahip bir yer diyebilirim. Muz üretiminde de gelişmiş bir yerdir.

Cevapla
Buğra Yanık 22 Aralık 2021 at 15:01

Mersin Anamur ilçesi tarihi doğası ve eşsiz güzelliğe sahip bir yer diyebilirim. Muz üretiminde de gelişmiş bir yerdir.

Cevapla
Mehmet doğan 23 Aralık 2021 at 01:19

Muz ile meşhur bir şehir Anamur. Geçtiğimiz yaz gezme fırsatı buldum. Gerçekten harika bir şehir. Doğası çok huzur verici. Mutlaka gidin ve gezin derim.

Cevapla
Uğur Ateş 23 Aralık 2021 at 19:16

Çok güzel yerler ve çok güzel anlatılmış

Cevapla
Nur Dora 23 Aralık 2021 at 23:42

Anamur un muzu gerçekten anlatıldığı kadar muhteşem tadı olan bir meyve. Aynı zamanda dalından yeme gibi bir şansta sizi beklemekte. Bunun yanı sıra çok güzel gezilecek yerlere de sahip.

Cevapla
Ömer 24 Aralık 2021 at 13:07

Mersin’e gidip geliyorum. İnş bir sonraki gidişimde artık sağolsun Gezicinin tavsiye ettiği yerlere giderin. Teşekkürler

Cevapla
Serhat 24 Aralık 2021 at 14:57

Mersin Anamur ilçesi harika bir yer en kısa zamanda herkesin gidip görmesini tavsiye ederim

Cevapla

Yorum Yaz