Image default
Mersin

Gülnar Gezilecek Yerler

GÜLNAR GEZİLECEK YERLER

Gülnar, gezilecek yerler yaz tatili listelerinin başında mutlaka yer almalı. Mersin ilinin gezip, görülebilecek ilçelerinden sadece biridir. Toros dağlarının eteklerinde yer alan Gülnar, Taşeli platosunda kurulmuş. Bundan ötürü de yüksekliği olan ve rakımı olan bir yerdir. Üzümü ile tanınan bir bölge olmaktadır. Akdeniz bölgesinde yer alan, genel olarak yabancı turiste ağırlık vererek ev sahipliği yapmakta olan bir tatil beldesidir. Gülnar bölgesinde gezip, görülmeye değer çok güzel yerler de bulunduğundan ötürü tatilci kesimin ilgisi alanında olan bir bölge olduğu için tatil severlerin duraklarından biri haline gelmiştir.

Gülnar
Gülnar

Gülnar bölgesi Akdeniz bölgesinde Mersin gezilecek yerler, Anamur taraflarında olan, gezip görülebilecek çok güzel yerleri olan bir bölgedir. O halde haydi, gelin ve sizlere Gülnar gezilecek yerler, görebileceğiniz yerlerin listesini çıkaralım.

Gülnar Gezilecek Yerler
Gülnar Gezilecek Yerler

Babadil Adaları

Akdeniz bölgesi, Gülnar taraflarında olan Babadil Adaları, ilk keşfi bir İngiliz kaptan tarafından yapılmıştır. Daha sonrasında yerleşim olarak da yer alınan bir bölge haline gelerek tatil sever kitlenin de göz bebeği haline gelmiş bir yer olmuştur. Babadil Adaları çok kişi tarafından da bilinmeyen, sessiz, kafa dinlemeniz için ideal bir yerdir. Bundan dolayı da kamp yapmayı seven kitlenin tercih ettiği bir bölgedir. Bu bölgeye geldiğinizde kamp çadırlarını görmeniz muhtemeldir. .

Babadil Adaları
Babadil Adaları

Babadil Adalarının sevilmesinin bir diğer özelliği de bölge halkının misafirperverliği ile bilinmesi ve bölgeye ait gezilebilecek çok güzel yerlerinin olması da bu bölgeyi gezilebilecek bir hale getirmektedir. Babadil Adaların da balık tutabileceğiniz yerler de bulunmaktadır. Bölgeye balık tutmak için de çok kişinin geldiği bilinmektedir.

Gülnar Plajları
Gülnar Plajları

Meydancık Kalesi

Meydancık Kalesi
Meydancık Kalesi

Meydancık Kalesi, Mersin Gülnar bölgesinde yer alan tarihi yapılar arasında en bilinen yapılardandır. Geçmişe dayanan tarihi mimarisi ile tarih severlerin oldukça ilgisini çeken bir yapıttır. Eskiden kale olarak kullanılan yer şuan günümüzde müze gibi kullanılsa da tam bir müze değildir.

READ  Mersin Plajları ve Koyları
Meydancık Kalesi
Meydancık Kalesi

Yine de müze de sergilenebilecek çok değerli eserlerin olması ve meydancık kalesinin mimari yapısıyla ilgiyi oldukça çekmektedir. Meydancık Kalesinin bir de çok güzel bir manzarası bulunmaktadır. Sırf manzarası için bile ziyaretçileri bulunmaktadır.

Meydancık Kalesi
Meydancık Kalesi

Gökçeseki Kaya Mezarları

Gökçeseki Kaya Mezarları, tarihi bakımdan oldukça zengin, M.Ö dayanan yapıtların olduğu ve arkeolojik kazıların yapıldı, birçok lahit ve buna benzer tarihi eserin çıkarıldığı, müze haline gelmiş bölgeleri, müze de bile sergilenebilecek değerli tarihi eserlerinin olduğu bir bölgedir.

Gökçeseki Kaya Mezarları
Gökçeseki Kaya Mezarları

Arkeologların oldukça ilgisini çeken, çeşitli bilim çalışmaları yapılan bir yer olduğundan yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bir bölgedir. Bölge de fotoğraf çekilmeye de değer çok güzel yerler olması, bölgeye olan ilgiyi arttırmaktadır. Sizler de eğer bu bölgeye yakın iseniz muhakkak gidip, görmelisiniz.

Gökçeseki Kaya Mezarları
Gökçeseki Kaya Mezarları

Menekşe Mağarası

Menekşe Mağarası, Gülnar bölgesinde olan, Akdeniz bölgesinin en bilinen mağaralarından birisidir. Yeşilliği ve muazzam tarihi ile, mimarisi ile de oldukça ilgi çekici bir yerdir. Menekşe Mağarasının yakının da bulunan işletmeler de burada vakit geçirmeniz için daha zengin olanaklar sağlamaktadır. Hatta burada kafe bile bulunmaktadır. Bölgeye gittiğiniz de sevdikleriniz ile oturup, çay içebileceğiniz mekânlar bile bulunmaktadır. Menekşe Mağarasında zamanında kapsamlı bir çalışma yapıldığından dolayı birçok tarihi eser de çıkarılmış ve müze de sergilenmiştir. Günümüz de hala bu eserleri gidip, görmeniz mümkündür.

Menekşe Mağarası
Menekşe Mağarası

Menekşe Mağarasına geldiğiniz de sevdikleriniz ile birlikte çok güzel bir doğa yürüyüşü de yapabilir, bölgede bulunan yapıları ziyaret edebilirsiniz. Maden olarak da birçok değerli madenin ev sahibi olarak bilinen Menekşe Mağarası Gülnar Belediyesi tarafından ve Çevre Bakanlığı tarafında da korunma altında olan yerlerdendir.

Gülnar Sahili
Gülnar Sahili

Mersinde Görülmesi Gereken İlçeler

READ  Mezitli Plajları ve Koyları Listesi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yemişkumu Plajı | Mersin’de Eşşiz Güzelliğe Sahip

Gezicini

Toroslar Gezilecek Yerler

Gezicini

Tisan Plajı : Silifke’de Turkuaz Bir Cennet

Gezicini

Tarsus Plajları

Gezicini

Tarsus Gezilecek Yerler

Gezicini

Susanoğlu Plajı | Mersin

Gezicini

Silifke Plajları ve Koyları Listesi

Gezicini

Silifke Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Mut Gezilecek Yerler | Mersin Toros Dağlarının Batısında

Gezicini

Yorum Yaz