Image default
Mersin

Bozyazı Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi !

Bozyazı Gezilecek Yerler

Akdeniz bölgesinin, Toroslar gezilecek yerler olarak Toroslarının eteğine kurulmuş olan küçük bir tatil ilçesi olan Bozyazı, Akdeniz bölgesinin çok bilinmeyen, saklı gizli cenneti olarak bilinmektedir. Bölgenin turistik açıdan oldukça zengin olması cennet diye anılmasına yeterli oluyor.

Bozyazı
Bozyazı

Çok bilinmemesinin sebebi turistik ve kalabalık yerleşim yerlerine uzak olmasından ötürü çok bilinmiyor, ziyaret edilmiyor. Bozyazı gezilecek yerler olarak baktığınızda bölgede yeşillik ve gölge olan bir bölge olduğundan dolayı yaz aylarında sıcaktan kaçmak isteyen kişilerin de durağı haline gelmiş bir bölgedir.

Bozyazı
Bozyazı

El değmemiş, muhteşem doğasıyla da misafirlerini büyülemekte fazlasıyla yeterli bir tatil bölgesidir. Yakın bölgelerinde Mersin gibi, Anamur gibi gezip, görülebilecek yerlerinin olması da bölgeyi daha da zenginleştirmektedir.

Bozyazı Sahili
Bozyazı Sahili

Mamure Kalesi

Türkiye’nin güneyinde, Mersin ilinin Anamur ilçesinde yer almakta olan Mamure Kalesi, Romalılardan, Karamanoğullarına kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan muazzam mimarisi olan bir tarihi yapıttır. Bölgenin tarihi olarak zenginliğini koruyan yapıya her yıl yerli, yabancı turistler tarafından oldukça ilgi gösterilmektedir. UNESCO tarafından da koruma altına alınmış olan Mamure Kalesi, Roma imparatorluğunun yapmış olduğu muazzam tarihi yapıtlardan sadece bir tanesi olmaktadır.

Bozyazı Gezilecek Yerler
Bozyazı Gezilecek Yerler

İçerisinde hala günümüzde bile çözülememiş olan gizli geçitlerin ve bu gibi sırların olduğu bir kale. Günümüzde daha çok müze gibi kullanılmaktadır.

Mamure Kalesi
Mamure Kalesi

Softa Kalesi

Mersin de bulunan kaleler ve yapıtlar arasında bir diğer önemli ve turistik açıdan oldukça zengin yerlerden birisi de Softa Kalesi olmaktadır. Günümüze kadar kendini iyi korumuş olan Softa Kalesi, diğer yapıtlara kıyasla çok az restorasyondan geçirilmiş, çok az bölgelerine müdahale edilmiştir. Buradan da ne kadar güçlü ve zekice yapılmış bir mimari olduğunu anlayabilirsiniz.

READ  Mersin Festivalleri
Softa Kalesi
Softa Kalesi

Oval bir görünümü olan Softa Kalesi, manzara olarak muhteşem bir manzaraya sahip olduğundan ötürü konuma olan ilgi fazlasıyla yüksektir. Fotoğraf çekmeyi sever misafirlerin de soluk bulduğu durak olmaktadır.

Softa Kalesi
Softa Kalesi

Dikilitaş Tabiat parkı

Dikilitaş Tabiat Parkı, Mersin ilinin doğal yerleri denilince akla ilk gelen isimlerden olmaktadır. Mersin, Anamur’a 10 kilometre mesafesinde olan Dikilitaş Tabiat parkı, Bozyazı belediyesi tarafından işletilmektedir. Hem özel hem de halka açık yerleri olmaktadır. Bundan dolayı isteyen sevdikleri, misafirleri ile gelip özel olan işletmeler de vakit geçirebilir. İsteyen de sevdikleri ile birlikte gelip, halka açık olan bölümler de piknik ve buna benzer etkinlikleri yapabilir.

Dikilitaş Tabiat parkı, adından da anlayacağınız üzere tam bir doğa harikası, oksijen deposudur. Temiz havanın, kuş seslerinin, yemyeşil ağaçların göze hitap ettiği ve ruhunuzu dinlendiren bir tabiat harikasıdır.

Dikilitaş Tabiat parkı
Dikilitaş Tabiat parkı

Toslaklar Koyu

Mersine geldiğiniz de gidip, görmek istediğiniz koylar olarak adını ilk göreceğiniz koylardan olan Toslaklar Koyu, Mersin Bozyazı bölgesindedir. Toslaklar koyunun en çok sevilmesinin sebebi çok temiz ve berrak bir suyunun olması, insana huzur veren bir manzarasının olmasıdır. Sessiz, sakin bir yer olması da oldukça ilgi çekici olmaktadır. Kamp yapmak isteyen misafirlerin vazgeçemediği bir yerdir.

Toslaklar Koyu
Toslaklar Koyu

Nagidos Antik Kenti

Mersin bölgesinde yer alan tarihi yapılar arasında yer alan ve yerli, yabancı turist tarafından da oldukça ilgi odağı olan Nagidos Antik Kenti, günümüzde bölgede müze halinde kullanımı sağlanmaktadır. Bundan dolayı tarihe yakından ilgisi olan misafirlerin Mersin bölgesine geldiğinde uğradıkları bir durak haline gelmiştir. Manzarası ve konumu ile de insanlara güzel vakit geçirmelerine yardımcı olan bölge Nagidos Antik Kentin de çok güzel doğa yürüyüşleri de yapabilir, fotoğraflar çekebilirsiniz. Muhakkak Mersin bölgesine gelmiş iseniz uğramanız gereken bir yerdir.

READ  Yemişkumu Plajı | Mersin'de Eşşiz Güzelliğe Sahip
Nagidos Antik Kenti
Nagidos Antik Kenti

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yemişkumu Plajı | Mersin’de Eşşiz Güzelliğe Sahip

chebsra

Toroslar Gezilecek Yerler

chebsra

Tisan Plajı : Silifke’de Turkuaz Bir Cennet

chebsra

Tarsus Plajları

Gezicini

Tarsus Gezilecek Yerler

chebsra

Susanoğlu Plajı | Mersin

chebsra

Silifke Plajları ve Koyları Listesi

chebsra

Silifke Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Mut Gezilecek Yerler | Mersin Toros Dağlarının Batısında

Gezicini

Yorum Yaz