Image default
İzmir Torbalı

Torbalı Gezilecek Yerler

Torbalı Gezilecek Yerler

İzmir, ülkemizin en fazla ziyaretçinin uğrak noktası olan Torbalı Gezilecek Yerler şehirlerindendir ve burada tatil yapmanın keyfi bir başkadır. Gezmeye doyamayacağınız bir şehir olan İzmir ilinde gezilecek ilgi çekici tüm mekanlar ve doğal güzellikler ilçelerde yer almaktadır. İzmir merkez ve ilçelerde bulunan bu mekanları ve yerleri şehri gezinizde mutlaka görmelisiniz.

Torbalı
Torbalı

İzmir’de yer alan ilçelerden Torbalı bölgesinde gezilecek yerlerin çoğu tarihi mekânlardır. Eğlenceli ve farklı bir gezi yapacağınız Torbalı ilçesinde ziyaret edilecek yerlerde tarihe ait birçok kalıntı vardır. Tarihe tutkulu biri iseniz İzmir ilinin güneydoğusunda yer alan Torbalı ilçesindeki mekanları gezebilirsiniz. Bu ilçeye ulaşım ise şehir merkezinden hareket eden otobüsler ile sağlanmaktadır.

Torbalı Gezilmesi gereken yerler
Torbalı Gezilmesi gereken yerler

İzmir – Torbalı Ulaşım

İzmir ilinin eski yerleşim yerlerinden olan Torbalı ilçesi, tarihi eserleri ve mimarileri ile ilgi gören bir yerdir. 603 km’lik  bir yüzölçümü sahip Torbalı ‘da yapılacak birçok aktivite ve gezi etkinlikleri bulunuyor. Özellikle tarihi sevenlerin ideal gezi yerlerinden olan Torbalı ilçesi, mekanları ile mutlaka keşfedilmesi gereken yerlerdendir.

M.Ö 3000 yıllarında yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlayan Torbalı ilçesinde gezilecek tarihi farklı mekanlar bulunuyor. Tarihe keşif için popüler bir bölge olan Torbalı ilçesinde şehir merkezinden otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte ESHOT otobüsleri ile de Torbalı ilçesine varabilirsiniz. İlçeye ulaşım konusunda bir diğer alternatif ise Gaziemir semt garajındaki dolmuşlar ile ulaşım sağlamaktır.

Torbalı Gezilecek Yerleri
Torbalı Gezilecek Yerleri

Metropolis Antik Kenti

Tarihin kokusunu içinize çekeceğiniz ve farklı birçok yeri keşfedebileceğiniz Torbalı ilçesindeki gezinizde kültürel yerler ve anıtlar göreceksiniz. Tarihin muhteşem bölgelerinden olan Torbalı’da eskiden yerleşim yeri olarak kullanılan antik kentler bulunuyor. Bu tarihi kentler arasında olan Metropolis Antik Kenti, tarihi kalıntılara ve eserlere şahit olacağınız bir yerdir.

1989 senesinde yapılan kazılarda tarihe ait farklı mimariler ve yapıtlar bulunan Metropolis Antik kentini Torbalı ilçesinde iken kesinlikle gezmelisiniz. Tiyatro, akropilis, Mozaikli salon, meclis binası ve Araplitepe kilisesi yapıtlarının bulunduğu bu antik kent Torbalı ilçesinde ziyaret edilmesi gereken ilk yerlerdendir.

READ  İzmir Neyi Meşhur? Neleri Meşhur?
Metropolis Antik Kenti
Metropolis Antik Kenti

Efeoğlu Tabiat Parkı

İzmir ilinin popüler ilçelerinden olan Torbalı’da gezilecek tarihi mekanlar ile birlikte eğlenip, vakit geçirebileceğiniz yerlerde bulunuyor. Efeoğlu tabiat parkı da ilçede gezilecek en güzel yerlerdendir. Temiz havayı soluyacağınız bu harika yerde gezebilir, gündüz saatlerini burada geçirebilirsiniz. Torbalı’da huzur dolu zaman geçireceğiniz yerlerden olan Efeoğlu Tabiat Parkı, piknik için de uygun bir bölgedir.

23 hektarlık bir alana sahip olan Efeoğlu Tabiat Parkı, ağaçların ve yeşil çimenlerin yer aldığı cennet gibi bir yerdir. Torbalı’nın gezilecek harika yerlerinden olan Efeoğlu Tabiat Parkı, keyifli vakit geçirebileceğiniz bir mesire alanıdır. Mangal yakıp, buranın muhteşem doğasında piknik yapabilme imkanını bulacağınız Efeoğlu Tabiat Parkını ilçe gezinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Efeoğlu Tabiat Parkı
Efeoğlu Tabiat Parkı

Tarihi Abdülhamit Seyir Köşkü

Tarihin ilginç yapıtlarını göreceğiniz Torbalı ilçesindeki gezinizde farklı yapıda mimariler bulunuyor. Torbalı gezilecek yerler denilince akla ilk gelen bu yerlerden biri de Tarihi Abdülhamit seyir köşküdür. Mimarisiyle ilgi çeken bir yapıt olan Tarihi Abdülhamit seyir Köşkü, Torbalı Yeniköy mahallesinde yer alıyor.

İzmir ilinin Torbalı ilçesinde yer alan tarihi mimarilerden olan Abdülhamit Seyir Köşkü, çok önemli bir yapıttır. 1879 yılında medrese olarak inşa edilmiş olan Abdülhamit Seyir Köşkü, farklı mimari yapısıyla ilgi çekiyor. Etrafında mantar meşesi ağaçları bulunan Abdülhamit seyir köşkü, ilçe gezinizde kesinlikle görmenizi tavsiye ettiğimiz mekanlar arasındadır. 119 yıllık olan bu yapının içerisinde tarihe ait bulguları da inceleyip, görebileceksiniz.

Torbalı’nın Saklıkent’i İncircik
Torbalı’nın Saklıkent’i İncircik

Torbalı’nın Saklıkent’i İncircik

Torbalı İzmir ilinin eski yerleşim yerlerinden olmakla birlikte burada ilginizi çekebilecek birçok yapıt bulunmaktadır. Torbalı ilinde görülmeye değer olan tarihi mimarilerle doğal güzellikler ile kaplı alanlarda vardır. Doğanın keyfine doyum olmayan Torbalı ilçesindeki bu yer İncircik bölgesidir. Torbalı ilçesi gezinizde huzur dolu bir ortam arıyorsanız, doğayla başbaşa kalabileceğiniz bu yere gelebilirsiniz.

READ  Çandarlı Gezilecek Yerler

İzmir’in en güzel ilçelerinden olan Torbalı’da gezilecek yerler arasında İncircik oldukça ilgi gören bir yerdir. Torbalı’nın saklıkenti olan İncircik alanında dere kenarında oturup, tertemiz sulara ayaklarınızı koyup, serinleyebilirsiniz. Huzurun bölgesi olan İncircik’te ayrıca piknikte yapabilir, burada keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Key Museum Torbalı
Key Museum Torbalı

Key Museum 

İzmir Torbalı gezilecek yerler listenizde muhakkak bulunması gereken mekanlardan biri de Key Museum ‘dur. İzmir ilinin ilçelerinden olan Torbalı’da yer alan bu müzeyi gezmek sizin için farklı bir deneyim olacaktır. 7.000 metrelik alana inşa edilmiş olan bu müzede Yeşilçam’ın  klasik arabaları bulunuyor. Ülkemizin en güzel klasik araba müzelerinden Key Museum ’ da dünyanın farklı yerlerinden getirilmiş olan parçaların birleşimi ile oluşmuş koleksiyonlarda mevcuttur.

Torbalı ilçesi gezinizde ziyaret etmeniz gereken farklı bir mekan olan Key Museum, otomobil ve klasik arabaların sergilendiği bir müzedir. İlgi çekici olan bu müzede farklı koleksiyonlarda vardır. Torbalı’da gezilecek eğlenceli mekanlardan Key Museum’u gezdikten sonra bölgedeki restoranlarda Ege’nin yöresel lezzetlerinin de denemeyi unutmayın.

Torbalı Çevresinde Gezilecek Görülecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yazıbaşı Gezilecek Yerler – İzmir’in Torbalı İlçesine Bağlı

Gezicini

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Gezicini

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Gezicini

Sığacık Gezilecek Yerler : Ruhunuzu Açacak Gezi Planı

Gezicini

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Gezicini

Selçuk Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Seferihisar Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Özdere Gezilecek Yerler

Gezicini

Ödemiş Gezilecek Yerler | En İyi Yerler Listesi

Gezicini

3 Yorumlar

Bülent Öztürk 5 Ekim 2019 at 13:38

Istanbuldan gelip buraya yerleşen birisi için burası adam akıllı biryer degil ailecek kız arkadaşlarınla gezeip dolaşabileceğiniz yerler yok burada ona göre gelin buralara yerleşin diyorum..

Cevapla
buse 15 Ocak 2021 at 21:42

izmir çok güzel bir yer ama gerçekten torbalı gibi iğrenç ilçeleri de barındırıyor içinde. bomboş saçma sapan bir ilçe ve insanları da iğrenç ötesi.. çok üzüldüm adınıza, keske güzelce araştırıp torbalıya hiç gelmeseydiniz..

Cevapla
Kadir Zemirhan 6 Ekim 2019 at 23:39

Güzel ve izmir’de her yere yakın olan kendi çevreside harika olan. Benim memleketim Torbalı diye demiyorum… ?

Cevapla

Yorum Yaz