Image default
En Güzel Yerler İzmir Tavsiye Yerler

İzmirde Gezilecek En Güzel Yerler

İzmir Gezilecek Yerler

Türkiye’nin incisi olarak bilinen İzmir yine ülkemizin en gözde turistik merkezlerinin bulunduğu 3. Büyük yerleşim yerlerindendir. Tahmini olarak 8. 500 yıllık bir tarihi geçmişi vardır. Antik dönemlerden günümüze gelene kadar pek çok kültüre ve medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İzmir Gezilecek Yerler Öyleyse tarihi dokusu nazik ve sıcakkanlı insanları, tatil beldeleri ve güzel kokan deniziyle mutlaka yaşanılması gereken bu şehrin özelliklerini yakından inceleyelim.

Güneşin en güzeI batığı yer ve güzeI insanIarın şehri olan İzmir’dir. İzmir büyük bir aşktır.

izmir
izmir

 

İzmir’i Gezmeye Nereden Başlayalım

Alaçatı

 

İzmir’i harika bir şehir haline getiren pek çok özellik vardır. Öncelikle modern yaşamın keyfini çıkarabileceğiniz her bütçeye uygun mekanlarıyla pek çok ziyaretçiye kapılarını açan şehirde her zaman keyifli vakit geçirebileceğinizi unutmamalısınız. İzmir Gezilecek Yerler Yine ülkemizin önde gelen turistik merkezleri, kentten biraz uzaklaştığınızda karşınıza çıkabiliyor. İzmirde Gezilecek En Güzel Yerler Ege Bölgesinin en güzel kasabaları ve köylerinin bulunduğu kentin koyları, plajları, otelleri, denizi ve kumu ile meşhur Çeşme, Foça, Kuşadası, Dikili, Urla ve Alaçatı’yı ziyaret edebilirsiniz.

Çeşme - Alaçatı
Çeşme – Alaçatı

 İzmir Konak

Konak İzmir’in sadece bir semti olarak değil son yıllarda şehrin merkezi olabilecek adımlar atarak günümüzde gelişimine hala devam etmektedir. Son iki yüzyıldır’ İzmir’in kalbi’ olarak anılmaktadır.  Ziyaret etmek istediğiniz Konak meydanda son derece önemli bir yapı olan Hükümet Konağı en görkemli haliyle sizleri karşılamaktadır.  Aynı zamanda buna eşlik eden Saat kulesi, Belediye sarayı, Yalı cami, Vapur iskelesi, Anafartalar caddesi, Ankara palas, Milli kütüphane ve Sarı kışla gibi önemli yapılar günümüze kadar gelmeyi başarmış ender eserler arasında yer almaktadır.

Gezi rotasına Konak semtini eklemek isterseniz burada tarihin izlerini yakından görebileceksiniz. Pek çok yapısının bugünlere kadar bozulmadan gelmesiyle yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çeken Konak ilçesi İzmir’e ulaşılan ilk nokta ve son noktadır.  İzmir`de Gezilecek En Güzel Yerler Tüm halk otobüsleri Konak merkezden kalkarak izmir’den her noktaya gidebilmektedir. Hiçbir büyük şehir de bu kadar kalabalığın görülmediğine şahit olmak istiyorsanız, Kemeraltı’nı da ziyaret etmelisiniz. Ticaretin giriş ve çıkış kapısı olan Konak meydanı  her türlü mekanlarıyla sizleri ağırlayabilecek potansiyele sahip yerler arasındadır.

 

izmir konak
izmir konak

İzmir Saat Kulesi

İzmir’in Konak ilçesinde yer alan ve 1901 yılında 2. Abdülhamit için tahta çıkışının 25. Yıldönümü hediyesi olarak Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından yaptırılan saat kulesi, tüm ihtişamlı haliyle bu günlere kadar gelmiştir. Saatinin hiç bozulmadığı 25 metre uzunluğunda olduğu 4 katlı ve sekizgen köşeli kaide üzerine oturtulduğu görülüyor. İzmir Gezilecek Yerler Etrafında sebiller ve fıskiyeler bulunan yapıt günümüzde 2 tane eksik sebili ile boy gösteriyor.

Kulenin 4. Katının 1974 yılında yaşanan depremde yıkıldığı ancak saat çanının bulunduğu bu katın yeniden onarıldığı söyleniyor. Eskiden saatlerin pahalı olması nedeniyle yapıldığı yine başka rivayetler arasında yer alıyor. Osmanlı tuğrası bulunan kule de genç cumhuriyetin başlamasıyla bu işaret kaldırılmıştır. İzmir’e gittiğinizde hemen hemen her noktadan ulaşımı kolay olan bu yapıtın gezi rotanız arasında mutlaka yer alması gerekiyor.

izmir saat kulesi
izmir saat kulesi

Kordon Boyu

İzmir’in eşsiz güzelliklerine yakından şahit olmak istiyorsanız, özellikle yaz döneminde öğrencilerin, halkın, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan bu sahil şeridini görmeniz gerekiyor. İzmir limanında bitip Cumhuriyet meydanında başlayan sahil şeridi Alsancak’ta yer alıyor. Menderes Tüm yöre halkının buluşma noktasıdır.  Eğlencenin ve kültürel faaliyetlerin sürdürüldüğü ender yerlerinde karşınıza çıktığı bu alanda keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Trafikten uzak oluşu, yeşillikle çevrili alanların bulunması sebebiyle cazibe merkezleri arasındadır. Son derece keyifli ve huzurlu vakit geçireceğiniz bu alanda, tekne ve gemilerin sahilden sessizce geçişine, çimlere uzanarak yakamozun izlenmesine, çocuğunuzla birlikte top oynamaya, yürüyüş yapmaya ve kahvaltı etmeye tanıklık edebileceksiniz.İzmirde Gezilecek En Güzel Yerler Menderes İster gece ister gündüz hangi zaman diliminde giderseniz, her durumda ayrı ayrı güzelliklere şahit olabileceğiniz bu alanda sizler için çeşit çeşit mekanın kapısını araladığını görebileceksiniz.

 

kemeraltı çarşısı
kemeraltı çarşısı

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

İzmir’e geldiğinizde gezilip görülmesi gereken yerler arasında bulunan, yine ‘Akdeniz’in mücevheri ‘diye tabir edilen Kemeraltı çarşısı, dünyanın en büyük açık hava merkezli alışveriş yapılacak alanıdır. Ülkemizin en eski çarşılarından olan Konak’ tan Mezarlıkbaşı’na kadar 5 km2 üzerine yayılan bu alan neredeyse 15. 000 işyerinin varlığını sürdürdüğü yerdir. İzmir’in kalbi olan bu nokta ismini Şadırvanaltı cami ve Havra sokağında bulunan tüm sokakların üstünün örtülü olmasından dolayı almıştır.

 

Şehrin tarihi ve kültürel dokusu, mimari öğeleri, camileri, hamamları, eski evleri ve hanlarıyla bu günlere kadar gelebilmiştir.  İzmirde Gezilecek En Güzel Yerler Burada karşınıza çıkabilecek yapılar İzmir’in en eski oteli Yeni Şükran, tüm sanatseverlerin uğrak noktası Devlet ve Opera Balesi, Milli Kütüphane bu çarşının içinde bulunup gezilmesi gereken yerlerdendir. Yine Hisar cami ve Havra Sokağı da görülmesi gereken yerlerdendir. Çok sayıda gezilip görülmeye değer yerler bulunan bu alanda hanlar ayrı bir önem taşımaktadır. Örneğin Kızlarağası hanı, antika, sahaf ve plak satan dükkanlarla çevrilidir. İzmir Gezilecek Yerler Avluda ise İzmir’in klasiği olan kumda kahve keyfi de bir başka yaşanması gereken keyiftir.  Kemeraltı’na kadar gelmişken Agora’yı görmeden gidilmemelidir.

izmir kızlarağası hanı
izmir kızlarağası hanı

Kızlarağası Hanı Nasıl Bir Yerdir?

300 yıllık bir yapı olup neredeyse 200 dükkan kapasitesiyle ziyaret edilmesi gereken yerler arasında gösteriliyor. Alışveriş tutkunlarının uğrak noktası olan bu handa hediyelik eşyalardan kahvehanelerine kadar harika alanlar bulunuyor. Her katında ayrı bir kültüre yakından İzmir Gezilecek Yerler şahit olmamızı sağlayan han acı bir kahve ikramıyla sizleri uğurlamaktadır.

Güneşin en güzeI batığı yer, güzeI insanIarın şehri İzmir’dir. İzmir büyük bir aşktır.

alsancak kıbrıs şehitleri caddesi
alsancak kıbrıs şehitleri caddesi

Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Alsancak’ta alışveriş meraklılarının vazgeçemediği mekanlar saymakla bitmez. Yerli ve yabancı turistlerin karşılandığı ve huzur dolu vakit geçirmesine sebep olabilecek bir yerdir. Kıbrıs şehitleri caddesi Alsancak’ta şehrin en hareketli yerlerindendir. Tasarım ve dekorasyonun öncülük ettiği bir akımı etnik desenlerle bezenen çantalar, ayakkabılar, şapkalar, aksesuarlar, kıyafetler ve hediyelik eşyaların takip ettiği birçok ürünün satışına yer verilen noktalardandır.  Ara sokaklarda da sahaflar, bar ve kafelerin bulunduğu bu cadde, dünya markalarını halk ile buluşturmaktadır. Kitabınızı alıp, kafede kahvenizi yudumlayabileceğin bir yer ararsanız mutlaka bu caddeyi görmelisiniz.

 

 

karşıyaka
karşıyaka

Karşıyaka Çarşısı

İzmir körfezinin kuzey kıyısı ve yamanlar dağının eteklerinde yer alır. Genel olarak bakıldığında ilçenin batısında Çiğli, güneyinde Bornova, kuzeyinde Menemen, doğusunda ise Bayraklı ilçeleriyle çevrilidir. Eskiden Kordelya ismiyle anılan Karşıyaka, günümüzde pek çok kafe ve bar tarafından Kordelya ismiyle açılış yapmaktadır. Eski İzmir’den daha eski bir geçmişe sahip olan Karşıyaka tarihte Neolitik çağlara uzanan geçmişiyle bilinmektedir. İzmir’e gelmişken Karşıyaka’ya uğramadan gitmek olmaz diyenlerden iseniz meyve bahçeleri ve deniz kıyısına inen orman ve mesire yerlerinde eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

Körfezin iki yakasını bir araya getiren pek çok çalışmanın yapıldığı İzmir, hem demir yolu hem de tren yolu ile gelişme göstermiştir. Genel olarak yabancıların sahil kenarında inşa ettiği görkemli yalılar günümüzde hala canlılığını korumaktadır. Özellikle çarşısında bulunan kafeler, lokantalar ve mağazalar semtin kalbinin attığı yerdir.  Karşıyaka, İzmir’in önemli adetlerine ev sahipliği yapmayı da üstlenmiştir. Bunlardan bir tanesi de fayton gezintileridir. Karşıyaka ya gelip faytona binmeden geri dönerseniz, çok pişman olabilirsiniz. Son yıllarda Gediz deltasında görülen kuş türlerinden olan ‘ tepeli pelikanlar’ nesli tükenmek üzere olduğu için dönemin belediye başkanı tarafından maskotlarına yer verilmiştir.  Karşıyaka da yaşamanın dışında gezmek için burayı tercih ettiyseniz, şehrin kendine özgü binlerce yıllık yaşam tarzına şahit olabilirsiniz.

İzmirde Diğer Gezilecek Yerlerimize Gözatabilirsiniz…

Urla Gezilecek Yerler
İzmir Festivalleri
Alaçatı Gezilecek Yerler
Mavişehir Gezilecek ,Yerler
Menderes
Şirince
Karşıyaka 
Bornova 
Bornova Gece Hayatı
Sığacık Gezilecek Yerler
izmir tramvay
izmir tramvay
izmir kordon
izmir kordon
konak meydanı
konak meydanı
izmir atatürk
izmir atatürk
atatürk izmir
atatürk izmir
Alsancak
Alsancak
izmir saat kulesi
izmir saat kulesi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Sinem

Ürkmez Gezilecek Yerler

Sinem

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Sinem

Tekke Plajı – Çeşme

Sinem

Sığacık Gezilecek Yerler

Sinem

Şirince Köyü Gezilecek Yerler

Sinem

Seydikemer`de Gezilecek Yerler Var!

Sinem

Selçuk Gezilecek Yerler

Sinem

Seferihisar Gezilecek Yerler

Sinem

5 Yorumlar

Ezgi A. 18 Mart 2019 at 03:38

Nereye gidersem gideyim hiç bir yer izmirin yerini tutmadı izmiri özlüyorum

Cevapla
Ecem 18 Mart 2019 at 03:38

İzmir gibisi yok gerçekten mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisidir. Özellikle çeşme olsun bornova olsun ve de alsancak menderes harika yerler.

Cevapla
maho 24 Mart 2019 at 14:06

“Özlemenin bu kadar kolay olduğu bir başka şehir daha yok!”, başka yere daha yola çıktığınızda; denizini, insanını, imbatını, mutfağını, neşesini velhasıl olarak her şeyini özlersiniz. Biz Hatta yağmurda ki keşmekeşini bile… 😉

Cevapla
Gamze Coşkun 4 Nisan 2019 at 23:42

İzmir’den adam çıkmaz diyorlar… Tabiki çıkmaz; Rakı, balık, midye, kumru, boyoz, Atatürk, güzel kızlar, demokrasi, özgürlük gibi.. Şimdi söyleyin bakalım bana, “Adam” neden çıksın ki İzmir’den?

Cevapla
Gamze Bodur 12 Nisan 2019 at 20:42

izmirde bayram programı yapacaksanız hiç düşünmeyin ne yapacağınızı . İzmir ilçesi Karaburun Number One olarak tek adres. Muhteşem doğası ile birlikte mükemmel servisi ve hizmeti ile unutamayacağınız vede bir daha asla ve asla vazgeçemeyeceğiniz tek adres olacak.

Cevapla

Yorum Yaz