Image default
Konak

Tepecik Gezilecek Yerler – İzmir’in Hızlı Semti

Tepecik Gezilecek Yerler – İzmir’in Hızlı Semti İzmir’in Konak’ta meşhur roman mahallelerinden Tepecik’te eskiden sadece Rumlar yaşardı. Şuanda roman nifusunun yoğun olduğu. Mübadele ile Yunanistan’a gönderildiklerinden sonra mahallenin hemen yanına çimento fabrikası kurulmuştur. Anadolu’nun dört bir yanından insanlar iş bulma umudu ile Tepecik mahallesinde toplanmışlardır. Özellikle hıdrellez zamanlarında coşkusuna kapılması çok kolay bir mahalledir. Normal zamanda hiç gitmeyip sırf hıdrellezin renkli gününde oraya giden bir kesim bile vardır. İnsanları birbirlerine bağlıdır. Gençleri sıkı bir arkadaşlık, dostluk bağı ile birbirlerine değer verirler.

Tepecik
Tepecik

Tepecik Ulaşım ve Konum Bilgisi

Tepecik’in konum bilgisini E-5 karayolundan Çatalca yoluna sapıldığında solda kalan mahalle olarak söyleyebiliriz. Otobüs ve İzban ile ulaşım opsiyonları bulunmaktadır. 249, 34, 418, 466 ve 699 numaralı otobüsler Tepecik’e ulaşımınızda kullanacağınız seçeneklerdir. İzban ile de Aliağa – Cumaovası ile Menemen – Tepeköy güzergahlarını kullanarak da Tepecik’e ulaşmanız mümkün.

romanromandugunleriromandugunleri1romandugunleri2Roman Düğünleri

Roman Mahalleleri – Roman Nifüsun Çok Olduğu Mahalleleri

  • Gültepe
  • Tepecik
  • Kuruçay
  • Ege Mahallesi
  • Kadriye
  • Hamam Sokağı
  • Kuruçay Mahallesi

Tepecik Roman Düğünleri ve Çalgıcılarıyla Meşhur Semt

İzmir genelinde düğünlerde en çok roman müzikleri çalmaktadır. Bu gelenek roman mahallesi olan tepecikten çıkmıştır. Romanlar giyinişleriyle ve oyunlarıyla ün yaratmıştır. İzmir bölgesindeki en iyi Orkestracılar çalgıcılar davulcular Roman Mahallesi Tepecik’ten çıkmıştır. 

READ  Karataş - Konak ; Kültürel ve Ticari Açıdan Önemli Nokta

 

İzmirin En Tehlikeli Semtleri Olarak Bilinir Tepecik Mahallesi

Tepeciği İzmir’de oturupta bilmeyen yok fakat bu mahallenin tehlikeli olduğunu herkes bilir burada youtubede bununla alakalı birçok videolar vardır. İzmir’in en çok Roman nifusunun yoğun bulunduğu semttir.

Roman Düğünleri
Roman Düğünleri

Kadifekale

KadifeKale İzmir’in tacı olarak bilinen bu bölgede bilmeyen genç yoktur denilebilir. Kalenin tarihi çok eski yıllara dayanmaktadır. Milattan öncesinde 4. Yüzyıllarda kurulan bu semtte bulunuyor Kale. O zamanlardan bu zamana tarihi dokusunu korumuş kadifekale dağlarının eteğine yapılan yer. Yıllar öncesinden söylentilere göre burada amozon kadınları yaşamış..

kadifekale
kadifekale

Ayavukla Kilisesi

İzmir Kiliseleri 1922’de yaşanan büyük İzmir yangınından etkilenmeyen tek Rum kilisesi olarak İzmir kent tarihinin en önemli mimari yapılarından biri, Ayavukla Kilisesi İzmir Konak’ta bulunmaktadır. Aziz Vukolos kilisesi olarak da bilinen kilise 2009’da İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilmiştir. Hristiyanların kutsal günlerinde buraya gelen Rumlar tarafından ayin için kullanılır. Aynı zaman da günümüzde kültürel etkinlikler için de kullanılır. Kilisede sergi, konser, toplantı ve buluşmalar düzenleniyor. 1886 yılında inşa edilen kilise mübadele sonucu Rumların İzmir’den ayrılması ile cemaatsiz kalmıştır. Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında Atatürk’ün isteğiyle bir süre müze olarak kullanıldı daha sonra müzenin taşınmasıyla opera çalışma salonu olarak kullanılmaya devam edildi. Basmane Restorasyon çalışmaları ile boya tabakaları altındaki gizli Hz. İsa figürü, melekler Mikail ile Cebrail ve Altın ağızlı Aziz Yuhanna’yı sembolize eden duvar resimleri gün yüzüne çıkarıldı.

Smyrna Antik Kenti
Smyrna Antik Kenti

Smyrna Antik Kenti

Konak Dinin, politikanın, ticaretin, sanatın, ve şehrin kalbi sayılan Agora tanrılara sunulan heykellerin, adakların ve anıtların bulunduğu bir mekandır. Milattan önce 2. yüzyılda Romalılar Dönemi’nde yapıldığı tahmin ediliyor. İzmir’in Agora’sı günümüze kadar gelen en sağlam agoralardan biridir. Bu mekandan çıkan tarihi eserler İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

READ  İzmir Gündoğdu Meydanı
Smyrna Antik Kenti
Smyrna Antik Kenti

Agora’nın içerisinde bulunduğu antik kent ayrıca dünyanın en büyük antik tiyatrolarından birine ve stadyuma sahip. Metrodan Çankaya’da indikten sonra 5 dakikalık kısa bir yürüyüş mesafesi ile Smyrna’ya ulaşabilirsiniz.

alsancak kıbrıs şehitleri caddesi
alsancak kıbrıs şehitleri caddesi

Alsancak Sevgi Yolu

Alsancak Yol boyunca iki tarafında devasa palmiyelerin bulunması ile farklı bir alemden gelmiş gibi hissettiren bu yolun zemini rengarenk ışıklar ile donatılmış ve içinde Yeşilçam’ın büyük ustalarına saygı amacıyla hazırlanmış isim plakalarını barındırır. Çok sayıda kitapçının ve takı, hediyelik eşya stantlarının bulunduğu bu yol şehrin en canlı noktalarından biridir.

İnciraltı
İnciraltı

İnciraltı

İnciraltı Birçok kafe ve eğlence mekanının bulunduğu İnciraltı’nda 80’li yıllara kadar denize girilebiliyordu. Ne yazık ki şu an girilemiyor. Fakat temiz hava almak isterseniz mutlaka gitmeniz gereken bir yerdir burası. İnciraltı Kent Ormanı’na giderek piknik yapabilir ve mangal yakabilirsiniz. Balçova’da bulunan İnciraltı’na otobüs ile rahatça ulaşabilirsiniz. İzmir Gezilecek Yerler arasında Eğer yolunuz düşerse midye dolmanın tadına bakmadan dönmemelisiniz.

Adnan Menderes Havalimanı’na sadece 30 dakika uzaklıkta bulunan İnciraltı’na şayet deniz yolu ile ulaşmak isterseniz Karşıyaka’dan Bostanlı – Üçkuyular arasındaki deniz otobüsleri ve vapurlar ile buraya ulaşmanız mümkün.

Yedi Uyuyanlar Mağarası
Yedi Uyuyanlar Mağarası

Yedi Uyuyanlar Mağarası

Yedi Uyurlar Mağarası Efes Antik Kenti bölgesinde bulunan Yedi Uyuyanlar Mağarası hem Hristiyanlık hem de İslamiyet için oldukça önemlidir. İslam’da Ashab-ı Kehf olarak geçen yedi kişinin 309 yıl bu mağarada uyuduğu rivayet ediliyor. Burayı ziyaret etmek için önce Selçuk ilçesine gitmelisiniz. Selçuk’a İzmir otogarından kalkan otobüsler ya da Basmane Tren Garı’ndan Aydın’a giden trenlerle ile ulaşabilirsiniz. Sonra da şehir merkezine giden minibüsler ile Yedi Uyuyanlar Mağarası’na ulaşabilirsiniz.

 

Tepecik Semtine Yakın Diğer Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Küçükyalı Sahili, Konak

Gezicini

Konak’ta Görmeniz Gereken En Güzel 9 Yer

Gezicini

Konak Kemeraltı Çarşısı

Gezicini

Konak Kahramanlar

Gezicini

Kızlarağası Hanı

Gezicini

Karataş – Konak ; Kültürel ve Ticari Açıdan Önemli Nokta

Gezicini

KadifeKale – Kadife Dağının Eteklerinde Kurulan Kale

Gezicini

İzmirde Gezilecek En Güzel Yerler : İzmir’de Ne Yapılır?

Gezicini

İzmir Tarihi Asansör – Zengin Tarihi Yapıt

Gezicini

2 Yorumlar

Koçovalı 16 Ekim 2020 at 09:51

Köprünün altında yıllardır hala ”Bu karayı Al Parayı” oynatanların ve oynayanların olduğu yer. Sizde oynamak isteyince bi anda birsürü kişi gelir oynamaya ve sinemalar başlar.
Kapıların olduğu yerler de artık küçük suriye olmuş…

Cevapla
Aras 17 Ekim 2020 at 21:52

Türkiye genelinde ün yapmış en tehlikeli mahallelerin bulunduğu yer burası

Cevapla

Yorum Yaz