Image default
Alsancak Konak

İzmir Kordon Boyu

İzmir Kordon Boyu

Kordon boyu Ege’nin incisi olarak bilinen İzmir’in en meşhur noktalarından birisidir. Bütün İzmir halkının bildiği ve en az bir kere de olsa gittiği bir yerdir. Bunun haricinde çoğu İzmirli için bir nevi buluşma noktası olarak adlandırılır. Kordon Boyu sadece İzmir için ünlü bir yer değildir. Türkiye’nin her yerinde insanların bildiği ismini sıklıkla duyduğu bir yerdir. Kordon İzmir’in Konak ilçesine bağlı Alsancak semtinde bulunur.

izmir alsancak kordon
alsancak kordon

İzmir’in en büyük sosyalleşme alanlarından birisi olan Kordon boyunun ise birçok özelliği bulunur. Kordonun en büyük özelliği yeşil ve mavinin yan yana olmasıdır. Geniş bir çim alan hemen yanında ise masmavi deniz ile buraya giden insanlara huzur verir. Çimenlerin bir diğer tarafında ise insanların yine oturup sohbet edebileceği kafeler bulunmaktadır. Kafelerin yanı sıra restoranlarda bulunan caddede Kordonun güzelliğine güzellik katmaktadır.

izmir kordon

İzmir Kordon, yaz ve bahar aylarında birçok etkinliğe ve konsere de ev sahipliği yapmaktadır. Bu anlamda İzmir belediyesi Kordonun kapladığı yeri olabildiğince verimli kullanmaya çalışıyor. Trafikten ve kargaşadan uzak bir yerde olması sebebiyle de ailelerinde zaman geçirmek için tercih ettiği bir yerdir. Hem alan bakımından da ailecek yapılabilecek birçok oyuna veya aktiviteye oldukça rahat karşılayabilir. Buraya Gelen insanların tek düşüncesi oyun oynamak veya eğlenmek olmayabiliyor. Dinlenmek huzurlu bir yürüyüş yapmak ya da sohbet etmek içinde gayet elverişli bir yerdir.

İzmir Kordon
İzmir Kordon

Kordon İzmir için çok önemli bir yer tutmaktadır. Bunun yegane sebebi ise İzmir halkı için buranın sembolik bir yer taşımasıdır. İzmir için gezilecek yerler listesinin başında gelen yerlerden birisi olan Kordon özel bir yere sahiptir. Burada bisiklete binmek yürüyüş yapmak da oldukça popülerdir. Kordon boyu oldukça uzun olduğu için kendini tekrar eden parkların aksine yürüyüş yapan insanların yeni manzaralar görmesine olanak tanıyor. Durum böyle olunca da yürüyüş yapmak isteyen insanlar için yine kordon önemli bir yer haline geliyor.

READ  Tepecik Gezilecek Yerler - İzmir'in Hızlı Semti

İzmir Kordon Boyu Boyunca Harikalıklarla Dolu !

Kordonun en büyük özelliklerinden birisi ise buraya gelen insanların sadece Kordon ile yetinmeyecek olmasıdır. Etrafında da gezilecek birçok alan bulunmaktadır. Kordon Boyunda bulunan Atatürk Evi hem İzmirliler tarafından hem de buraya tatile gelen turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Üstünden geçen bunca zamana rağmen iyi korunmuş olan ev müze haline getirilmiş ve ziyarete açık haldedir. Atatürk evinin yanı sıra yine Kordon boyuna yakın olan Kıbrıs Şehitleri Caddesi ile de ünlüdür. Hem kültürel anlamda hem eğlence anlamında İzmir için önemli bir yere sahip olan caddede hem kültürlenmek hem de eğlenmek mümkün oluyor.

İzmir Kordon Nerede
İzmir Kordon Nerede

İzmir Kordonun İzmir merkezden uzaklığı ise sadece 10 dakikadır. Bu anlamda Kordonun merkezde olması da büyük bir avantaj oluyor. Kordon boyuna ulaşmak için sadece kara yolu değil denizden de ulaşım sağlanabiliyor. Kordonun içerisinde bir adette liman bulunuyor. Bu sebeple ulaşım kolaylığı da sağlayan kordon insanların buraya rahatça ulaşması için çalışıyor.

İzmir için sembol olan Kordon sadece gezi rehberlerinde değil sosyal medyanın her yerinde ünlü olmayı başarabilmiş bir yerdir. Youtube’da Kordan hakkında çekilmiş onlarca video bulmak mümkün oluyor. Bunun yanı sıra sadece video değil bazı kısa filmlere ya da videolara da ev sahipliği yapıyor. Her açıdan bakıldığında insanların sosyalleşmesi için dizayn edilmiş ve bu anlamda oldukça başarıya ulaşmıştır. Sadece İzmir için değil buraya gelen herkesi havasıyla büyülüyor ve hem mavinin hem de yeşilin insanlara yaşattığı güzel duyguları destekliyor. İzmir’e gelen herkesin görmesi gereken yerlerden birisidir.

İzmir Kordon Boyu Boyunca
İzmir Kordon Boyu Boyunca

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tepecik Gezilecek Yerler – İzmir’in Hızlı Semti

Gezicini

Küçükyalı Sahili, Konak

Gezicini

Konak’ta Görmeniz Gereken En Güzel 9 Yer

Gezicini

Konak Kemeraltı Çarşısı

Gezicini

Konak Kahramanlar

Gezicini

Kızlarağası Hanı

Gezicini

Karataş – Konak ; Kültürel ve Ticari Açıdan Önemli Nokta

Gezicini

KadifeKale – Kadife Dağının Eteklerinde Kurulan Kale

Gezicini

İzmirde Gezilecek En Güzel Yerler : İzmir’de Ne Yapılır?

Gezicini

Yorum Yaz