Image default
Alsancak Bornova Buca Çeşme En Güzel Yerler İzmir Konak Menderes

İzmirde Gezilecek En Güzel Yerler : İzmir’de Ne Yapılır?

İzmir Gezilecek Yerler

Türkiye’nin incisi olarak bilinen İzmir yine ülkemizin en gözde turistik merkezlerinin bulunduğu 3. Büyük yerleşim yerlerindendir. Tahmini olarak 8. 500 yıllık bir tarihi geçmişi vardır. Antik dönemlerden günümüze gelene kadar pek çok kültüre ve medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İzmir Gezilecek Yerler Öyleyse tarihi dokusu nazik ve sıcakkanlı insanları, tatil beldeleri ve güzel kokan deniziyle mutlaka yaşanılması gereken bu şehrin özelliklerini yakından inceleyelim.

izmir
İzmir

Güneşin en güzeI batığı yer ve güzeI insanIarın şehri olan İzmir’dir. İzmir büyük bir aşktır.

izmir
izmir

 

İzmir’i Gezmeye Nereden Başlayalım

Alaçatı

Listemize geçmeden önce seyahatiniz için size uygun bir otel bulamadıysanız, Enuygun.com’da en çok tercih edilen İzmir Otelleri‘ni inceleyebilir, fiyatları karşılaştırarak bütçenize uygun oteli seçebilirsiniz.

Alaçatı

Alaçatı İzmir’i harika bir şehir haline getiren pek çok özellik vardır. Öncelikle modern yaşamın keyfini çıkarabileceğiniz her bütçeye uygun mekanlarıyla pek çok ziyaretçiye kapılarını açan şehirde her zaman keyifli vakit geçirebileceğinizi unutmamalısınız. İzmir Gezilecek Yerler Yine ülkemizin önde gelen turistik merkezleri, kentten biraz uzaklaştığınızda karşınıza çıkabiliyor.

izmir
izmir

İzmirde Gezilecek En Güzel Yerler Ege Bölgesinin en güzel kasabaları ve köylerinin bulunduğu kentin koyları, plajları, otelleri, denizi ve kumu ile meşhur Çeşme, Foça, Kuşadası, Dikili, Urla ve Alaçatı’yı ziyaret edebilirsiniz.  Yazının devamı için linke tıklayınız. 

izmir
izmir

İzmir Gezilecek Yerler Arasında Konak

Konak Kemeraltı Çarşısı Konak İzmir’in sadece bir semti olarak değil son yıllarda şehrin merkezi olabilecek adımlar atarak günümüzde gelişimine hala devam etmektedir. Son iki yüzyıldır’ İzmir’in kalbi’ olarak anılmaktadır.  Ziyaret etmek istediğiniz Konak meydanda son derece önemli bir yapı olan Hükümet Konağı en görkemli haliyle sizleri karşılamaktadır.  Aynı zamanda buna eşlik eden Saat kulesi, Belediye sarayı, Yalı cami, Vapur iskelesi, Anafartalar caddesi, Ankara palas, Milli kütüphane ve Sarı kışla gibi önemli yapılar günümüze kadar gelmeyi başarmış ender eserler arasında yer almaktadır.

READ  Kemalpaşa Gezilecek Yerler
izmir tarihi haritası
izmir tarihi haritası

Gezi rotasına Konak semtini eklemek isterseniz burada tarihin izlerini yakından görebileceksiniz. Pek çok yapısının bugünlere kadar bozulmadan gelmesiyle yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çeken Konak ilçesi İzmir’e ulaşılan ilk nokta ve son noktadır.

izmir
izmir

İzmir`de Gezilecek En Güzel Yerler Tüm halk otobüsleri Konak merkezden kalkarak izmir’den her noktaya gidebilmektedir. Hiçbir büyük şehir de bu kadar kalabalığın görülmediğine şahit olmak istiyorsanız, Kemeraltı’nı da ziyaret etmelisiniz. Ticaretin giriş ve çıkış kapısı olan Konak meydanı  her türlü mekanlarıyla sizleri ağırlayabilecek potansiyele sahip yerler arasındadır.

izmir
izmir

İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi İzmir’in Konak ilçesinde yer alan ve 1901 yılında 2. Abdülhamit için tahta çıkışının 25. Yıldönümü hediyesi olarak Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından yaptırılan saat kulesi, tüm ihtişamlı haliyle bu günlere kadar gelmiştir. Saatinin hiç bozulmadığı 25 metre uzunluğunda olduğu 4 katlı ve sekizgen köşeli kaide üzerine oturtulduğu görülüyor. İzmir Gezilecek Yerler Etrafında sebiller ve fıskiyeler bulunan yapıt günümüzde 2 tane eksik sebili ile boy gösteriyor.

izmir saat kulesi

Kulenin 4. Katının 1974 yılında yaşanan depremde yıkıldığı ancak saat çanının bulunduğu bu katın yeniden onarıldığı söyleniyor. Eskiden saatlerin pahalı olması nedeniyle yapıldığı yine başka rivayetler arasında yer alıyor. Osmanlı tuğrası bulunan kule de genç cumhuriyetin başlamasıyla bu işaret kaldırılmıştır. İzmir’e gittiğinizde hemen hemen her noktadan ulaşımı kolay olan bu yapıtın gezi rotanız arasında mutlaka yer alması gerekiyor.

izmir
izmir

Kordon Boyu

İzmir Kordon Boyu İzmir’in eşsiz güzelliklerine yakından şahit olmak istiyorsanız, özellikle yaz döneminde öğrencilerin, halkın, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan bu sahil şeridini görmeniz gerekiyor. İzmir limanında bitip Cumhuriyet meydanında başlayan sahil şeridi Alsancak’ta yer alıyor.

izmir
izmir

Tüm yöre halkının buluşma noktasıdır bu bölgeler.  Eğlencenin ve kültürel faaliyetlerin sürdürüldüğü ender yerlerinde karşınıza çıktığı bu alanda keyifli zaman geçirebilirsiniz.

izmir
izmir

Trafikten uzak oluşu, yeşillikle çevrili alanların bulunması sebebiyle cazibe merkezleri arasındadır. Son derece keyifli ve huzurlu vakit geçireceğiniz bu alanda, tekne ve gemilerin sahilden sessizce geçişine, çimlere uzanarak yakamozun izlenmesine, çocuğunuzla birlikte top oynamaya, yürüyüş yapmaya ve kahvaltı etmeye tanıklık edebileceksiniz.İzmirde Gezilecek En Güzel Yerler Menderes İster gece ister gündüz hangi zaman diliminde giderseniz, her durumda ayrı ayrı güzelliklere şahit olabileceğiniz bu alanda sizler için çeşit çeşit mekanın kapısını araladığını görebileceksiniz.

READ  İzmir Müzeleri | Eski Çağlardan Günümüze Yolculuğa Götüren Müzeler
şirince köyü izmir
şirince köyü izmir

Şirince Köyü

Şirince Şirince köyü eski zamanlardan beri kıyamet gelmiyecek olarak bilinen bir köydür. Köyün yapısı gelişmesine rağmen bozulmamış bir köydür. Şirinceye gelip şirine kahvaltısı yapabilirsiniz. Burada el yapımı birçok bileklik kolye gibi takılar satılmaktadır vede organik el yapımı birçok ürün yiyecek bulabilirsiniz. Şirince şaraplarından tatmak ücretsizdir. Genelde gelin damat dış çekimlerinin yapıldığı şirince. Şirinceye çok yakın yürüme mesafesinde olan Nesin Matematik Köyü tarihi yapısını korumaktadır. Burada matematik dersi alan öğrenciler tarihi evlerde kalmaktadırlar. Şirince Yazımızın devamı için

 

kemeraltı çarşısı
kemeraltı çarşısı

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Kemeraltı Çarşısı  İzmir’e geldiğinizde gezilip görülmesi gereken yerler arasında bulunan, yine ‘Akdeniz’in mücevheri ‘diye tabir edilen Kemeraltı çarşısı, dünyanın en büyük açık hava merkezli alışveriş yapılacak alanıdır. Ülkemizin en eski çarşılarından olan Konak’ tan Mezarlıkbaşı’na kadar 5 km2 üzerine yayılan bu alan neredeyse 15. 000 işyerinin varlığını sürdürdüğü yerdir. İzmir’in kalbi olan bu nokta ismini Şadırvanaltı cami ve Havra sokağında bulunan tüm sokakların üstünün örtülü olmasından dolayı almıştır.

izmir
izmir

Şehrin tarihi ve kültürel dokusu, mimari öğeleri, camileri, hamamları, eski evleri ve hanlarıyla bu günlere kadar gelebilmiştir.  İzmirde Gezilecek En Güzel Yerler Burada karşınıza çıkabilecek yapılar İzmir’in en eski oteli Yeni Şükran, tüm sanatseverlerin uğrak noktası Devlet ve Opera Balesi, Milli Kütüphane bu çarşının içinde bulunup gezilmesi gereken yerlerdendir.

izmir
izmir

Yine Hisar cami ve Havra Sokağı da görülmesi gereken yerlerdendir. Çok sayıda gezilip görülmeye değer yerler bulunan bu alanda hanlar ayrı bir önem taşımaktadır. Örneğin Kızlarağası Hanı, antika, sahaf ve plak satan dükkanlarla çevrilidir. İzmir Gezilecek Yerler Avluda ise İzmir’in klasiği olan kumda kahve keyfi de bir başka yaşanması gereken keyiftir. Kemeraltı’na kadar gelmişken Agora’yı görmeden gidilmemelidir.

izmir kızlarağası hanı
izmir kızlarağası hanı

Kızlarağası Hanı Nasıl Bir Yerdir?

Kızlarağası Hanı 300 yıllık bir yapı olup neredeyse 200 dükkan kapasitesiyle ziyaret edilmesi gereken yerler arasında gösteriliyor. Alışveriş tutkunlarının uğrak noktası olan bu handa hediyelik eşyalardan kahvehanelerine kadar harika alanlar bulunuyor. Her katında ayrı bir kültüre yakından İzmir Gezilecek Yerler şahit olmamızı sağlayan han acı bir kahve ikramıyla sizleri uğurlamaktadır.

READ  Pınarbaşı Mahallesi : Bornova
izmir
izmir

Güneşin en güzeI batığı yer, güzeI insanIarın şehri İzmir’dir. İzmir büyük bir aşktır.

alsancak kıbrıs şehitleri caddesi
alsancak kıbrıs şehitleri caddesi

Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Alsancak’ta alışveriş meraklılarının vazgeçemediği mekanlar saymakla bitmez. Yerli ve yabancı turistlerin karşılandığı ve huzur dolu vakit geçirmesine sebep olabilecek bir yerdir. Kıbrıs şehitleri caddesi Alsancak’ta şehrin en hareketli yerlerindendir. Tasarım ve dekorasyonun öncülük ettiği bir akımı etnik desenlerle bezenen çantalar, ayakkabılar, şapkalar, aksesuarlar, kıyafetler ve hediyelik eşyaların takip ettiği birçok ürünün satışına yer verilen noktalardandır.  Ara sokaklarda da sahaflar, bar ve kafelerin bulunduğu bu cadde, dünya markalarını halk ile buluşturmaktadır. Kitabınızı alıp, kafede kahvenizi yudumlayabileceğin bir yer ararsanız mutlaka bu caddeyi görmelisiniz.

Karşıyaka Çarşı
Karşıyaka Çarşı

Karşıyaka Çarşısı

Karşıyaka  İzmir körfezinin kuzey kıyısı ve yamanlar dağının eteklerinde yer alır. Genel olarak bakıldığında ilçenin batısında Çiğli, güneyinde Bornova, kuzeyinde Menemen , doğusunda ise Bayraklı ilçeleriyle çevrilidir. Eskiden Kordelya ismiyle anılan Karşıyaka, günümüzde pek çok kafe ve bar tarafından Kordelya ismiyle açılış yapmaktadır. Eski İzmir’den daha eski bir geçmişe sahip olan Karşıyaka tarihte Neolitik çağlara uzanan geçmişiyle bilinmektedir. İzmir’e gelmişken Karşıyaka’ya uğramadan gitmek olmaz diyenlerden iseniz meyve bahçeleri ve deniz kıyısına inen orman ve mesire yerlerinde eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. 

izmir tweetleri

izmir tweetleriKörfezin iki yakasını bir araya getiren pek çok çalışmanın yapıldığı İzmir, hem demir yolu hem de tren yolu ile gelişme göstermiştir. Genel olarak yabancıların sahil kenarında inşa ettiği görkemli yalılar günümüzde hala canlılığını korumaktadır. Özellikle çarşısında bulunan kafeler, lokantalar ve mağazalar semtin kalbinin attığı yerdir.

Karşıyaka
Karşıyaka

Karşıyaka, İzmir’in önemli adetlerine ev sahipliği yapmayı da üstlenmiştir. Bunlardan bir tanesi de fayton gezintileridir. Karşıyaka ya gelip faytona binmeden geri dönerseniz, çok pişman olabilirsiniz. Son yıllarda Gediz deltasında görülen kuş türlerinden olan ‘ tepeli pelikanlar’ nesli tükenmek üzere olduğu için dönemin belediye başkanı tarafından maskotlarına yer verilmiştir.  Karşıyaka da yaşamanın dışında gezmek için burayı tercih ettiyseniz, şehrin kendine özgü binlerce yıllık yaşam tarzına şahit olabilirsiniz. İzmir Gezilecek Yerler

izmir kumrusuUrla Enginar Festivaliizmir Bira Midye Festivaliizmirboyozfestivaliizmirboyozfestivali3sirince koyu izmirİzmir Müze Gemiler Müdürlüğüizmirsasalidogalysamparki8izmirataturkizmirasansorataturkizmirizmirtramvayizmirsaatkulesiizmir 1izmirkonakAlsancakkibrissehitlericaddesikordonnnkonakmeydanmavibahçe mavişehirforumbornovaizmir 14izmir 13izmir 12izmir 11izmir 10izmir 9izmir 8izmir 7izmir 6izmir 5izmir 3izmir 2izmir 1alacatiaasizmirlitwitleri

İzmirde Diğer Gezilecek Yerlerimize Gözatabilirsiniz…

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Vizesiz Gidebileceğiniz Balayı Rotaları

Gezi Cini

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Gezicini

Ürkmez Gezilecek Yerler

Gezicini

Ürkmez Doğanbey Kamp Alanları

Gezicini

Türkiye’nin Turistik Yerleri

Gezi Cini

Türkiye’de Gezilecek En Güzel Yerler Listesi

Gezicini

Torbalı Gezilecek Yerler

Gezicini

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Gezicini

Tepecik Gezilecek Yerler – İzmir’in Hızlı Semti

Gezicini

37 Yorumlar

Ezgi A. 18 Mart 2019 at 03:38

Nereye gidersem gideyim hiç bir yer izmirin yerini tutmadı izmiri özlüyorum

Cevapla
Ecem 18 Mart 2019 at 03:38

İzmir gibisi yok gerçekten mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisidir. Özellikle çeşme olsun bornova olsun ve de alsancak menderes harika yerler.

Cevapla
maho 24 Mart 2019 at 14:06

“Özlemenin bu kadar kolay olduğu bir başka şehir daha yok!”, başka yere daha yola çıktığınızda; denizini, insanını, imbatını, mutfağını, neşesini velhasıl olarak her şeyini özlersiniz. Biz Hatta yağmurda ki keşmekeşini bile… 😉

Cevapla
Ceren 22 Ekim 2020 at 16:57

İzmir kesinlikle harika bir yer. İnsanları çok iyi her konuda. Orada açık giysen bile bakmıyorlar. Havası konusunda pek alışkın değilim. Çok nem var gibi sanki nefes alamıyorsun. Denizleri harika. İzmir’e gittiğinizde bombayı kesinlikle yiyin güzel bir tatlı. Fakat cok tatlı yiyebilene aşk olsun.Vapurla her yeri gezmenizi tavsiye ederim. Birsürü kafe var İzmir’de oturacağınız yer çok.

Cevapla
Gamze Coşkun 4 Nisan 2019 at 23:42

İzmir’den adam çıkmaz diyorlar… Tabiki çıkmaz; Rakı, balık, midye, kumru, boyoz, Atatürk, güzel kızlar, demokrasi, özgürlük gibi.. Şimdi söyleyin bakalım bana, “Adam” neden çıksın ki İzmir’den?

Cevapla
Gamze Bodur 12 Nisan 2019 at 20:42

izmirde bayram programı yapacaksanız hiç düşünmeyin ne yapacağınızı . İzmir ilçesi Karaburun Number One olarak tek adres. Muhteşem doğası ile birlikte mükemmel servisi ve hizmeti ile unutamayacağınız vede bir daha asla ve asla vazgeçemeyeceğiniz tek adres olacak.

Cevapla
merve Karataş Erol 24 Temmuz 2019 at 12:51

İzmir Türkiye’nin en güzel şehirlersinden biri. Bu şehirde deneyimlenecek harika denecek kadar güzel yerler var. canının ne istediğin karar vermen yeterlidir. kötü olan yollar ve tabela eksikliği izmir belediyesi daha iyi çalışmalı.

Cevapla
saruman 28 Temmuz 2019 at 13:21

bi ucundan bi ucuna kadar 40 dakikada gidebileceğimiz kokulu yerdir . İzmir kızları otobüsle bodruma giderken camdan dışarı bakıp bir tanesini yolda gördüğünüzde “aa izmire gelmişiz lan” gibi kelimeler dedirtecek kadar güzeldir.

Cevapla
Işık nuray 31 Temmuz 2019 at 22:46

Gevrek, Boyoz, tuğba kuruyemişde ayak ustu nefis kahve ikramı ile yenir ,teanpointte çay ile sohbet,kek,havuçlu , son olarakta kordonda gün batımı

Cevapla
Mustafa Mavzer 4 Ağustos 2019 at 16:54

Tavsiyenin en iyisi olan bir kardeş tavsiyesidir arkadaşlarsabah kahvaltısında sıcak bir simit vede yanında güzel olan anlamlı bir çay görünen manzaranın önemi yok sevdiklerine ol yeterli cay ve simit :)))))

Cevapla
Ceren 22 Ekim 2020 at 16:58

İzmir kesinlikle harika bir yer. İnsanları çok iyi her konuda. Orada açık giysen bile bakmıyorlar. Havası konusunda pek alışkın değilim. Çok nem var gibi sanki nefes alamıyorsun. Denizleri harika. İzmir’e gittiğinizde bombayı kesinlikle yiyin güzel bir tatlı. Fakat cok tatlı yiyebilene aşk olsun.Vapurla her yeri gezmenizi tavsiye ederim. Birsürü kafe var İzmir’de oturacağınız yer çok.

Cevapla
Burak 8 Ağustos 2019 at 18:42

Izmirime gâvur derler derler derler.. fakat İzmir candır canandır.. İzmire kavuşmak için 11 günüm… Yavaş yavaş izmirli oluvericem gari de gari 🙂 hadi hayırlısı diyorum arkadaşlar 2 yıl sonra tamamen İzmir diyoruz 🙂

Cevapla
meds 9 Ağustos 2019 at 10:41

HArika!

Cevapla
Ksk 9 Ağustos 2019 at 14:53

izmir gibi güzel bir şehir birdaha yok en iyiside 35.5 olan ksk diyorum

Cevapla
Leon 10 Ağustos 2019 at 18:40

İzmirde özellikle öğrenci şehri olan Buca`yı gezmenizi öneriyorum özellikle Öğretmen evleri Sokağına akşam uğrayın mutlaka.

Cevapla
Leon 12 Ağustos 2019 at 15:50

İzmirimize gelipte boyoz midye ve kumrumuzdan yemeden dönerseniz darılırız

Cevapla
Özdereli 12 Ağustos 2019 at 18:17

İzmirin en iyi denizi özellikle Özdere`ye uğramadan izmirden ayrılmayın. Çukuraltı halk plajı ücretsiz Mavi bayraklı plajıyla sizleri bekliyor..

Cevapla
Ukraynalı Natalia 15 Ağustos 2019 at 21:09

Türkiyenin en güzel şehri diyebilirim antalyadan sonra gelen. Burada ruslara yönelik oteller olmadığı için sanırım ruslar gelmiyor İzmir`e tatile

Cevapla
selim 18 Ağustos 2019 at 17:20

böyle bir memleket daha önce görmedim gerçekten cok mukemmeler bir yer izmir gezilecek yerler

Cevapla
Asya 5 Ekim 2019 at 16:34

İzmirin özellikle en sevdiğim Gümüldür özdere ahmetbeyli ve Ürkmez beldelerini seviyorum buralar benim gezi yerlerim. Gezmek isteyen olursa bana ulaşabilir. Rumuz : Asya

Cevapla
EBRU 19 Ekim 2019 at 16:48

Demokrasinin baş kenti bana kalırsa İzmir . Atatürk aşığı bir şehir ve asla vazgeçmiyor. İzmirde merak etmeyin kaybolmazsınız. Yokuş aşağıya gittin mi ya denizi bulursunuz yada İzmir kızlarına aşık olursun

Cevapla
Serhat Gürbüz 7 Kasım 2019 at 13:13

Güzel şehir izmir özellikle sıcak oluşu misafirleri çok iyi perverliğiyle vede başta olmak üzere Boyuzuyla bombasıyla harika bir şehir diyebilirim…

Cevapla
Mansur Ak 9 Kasım 2019 at 05:44

Yazları özellikle Özdere’deki yazlığımda hayatımı sürdürüyorum kışın ise alsandakta. İzmir gibisi yok.

Cevapla
İzmirli Sinem 16 Şubat 2020 at 10:02

Alaçatı artık bodrumu yakaladı diyebilirim. İzmirin gözdesi alaçatı oldu

Cevapla
Efe Salih Güney 6 Ekim 2020 at 14:05

İzmir in gezilecek yerlerini bir sunumda tanımış olduk güzel bir yazı olmuş.

Cevapla
Abdullah yiğit 6 Ekim 2020 at 14:53

Gerçekten harika bilgi dolu bir MAKALE olmuş emeğinize sağlık

Cevapla
Buğra Baydogab 9 Ekim 2020 at 00:42

Ne güzel Sehirsin Ve İzmir Herkesin Gelmesini Kesinlikle Davet Ediyorum

Cevapla
Emir 12 Ekim 2020 at 01:54

Sizin sayenizde tatilim güzel geçti 🥰

Cevapla
Nuri Poyraz 7 Ekim 2020 at 22:37

İzmirin en güzel yerleri diyebilirim çok güzel anlatmışsınız her yeri kesinliklen gezilebilir yerler

Cevapla
Nihal 8 Ekim 2020 at 00:15

Izmirde gezmek isteyenler bu yazıyı okusun süper yazı olmuş

Cevapla
Kadir 8 Ekim 2020 at 00:20

Çok güzel yerlerden bahsediyor gitmeden araştırmak istedik iyi ki de bakmışım harika yerler gerçektende görülmesi gerekir

Cevapla
izmir gezilecek yerler 9 Ekim 2020 at 22:17

listeniz çok güzel olmuş teşekkür ederim

Cevapla
Elif nur 10 Ekim 2020 at 13:19

Iyi bir tatil yapmak istiyordum ondan once guzel bir arastirma yapmak istedim ve bu sitede gercekten gezebilecegim yerler hakkinda cok iyi bilgi verilmisti cok tesekkur ederim

Cevapla
Melek 15 Ekim 2020 at 17:35

İzmir kaçıncı gelişim bilmiyorum ama hep içim buruk ayrılıyorum. Bir gün İzmir de yaşama hayali burnumda tütüyor. İzmir anlatılmaz yaşanır.

Cevapla
Ahmet 15 Ekim 2020 at 19:40

İzmirde gidilebilecek güzel yerlerle ilgili rehberlik edici güzel bir yazı olmuş bikaç ay önce alaçatıya tatile gitmiştik çok güzel bir yerdi kesinlikle gitmenizi tavsiye ederim

Cevapla
Dindar 17 Temmuz 2021 at 17:52

Cok iyi site

Cevapla
Glennres 7 Eylül 2021 at 03:59

hi

Cevapla

Yorum Yaz