Image default
Foça

Foça Gezilecek Yerler : İzmir’in Gözbebeği

Foça Gezilecek Yerler ; Mavi denizi, mitolojik efsaneleri ve tarihi güzellikleriyle Ege’nin en güzel tatil beldelerinden biridir. Foça, Yeni Foça ve Eski Foça olarak 2 ayrı yerlerden oluşmaktadır. Foça’nın en eski taş yapıları,sempatik mekanları ve çarşısı Eski Foça da yer almaktadır. Hatta Foça’nın ruhunu en iyi yansıtan bölge Eski Foça’dır.

Foça
Foça

Burada tatil yapmayı planlıyorsanız,burada göreceğiniz pek çok yerler olduğunu söylemek istiyorum.Tarihi yapıları ve eşssiz doğal güzellikleri sizleri bekliyor…

Foça Taş Evleri
Foça Taş Evleri

Foça Taş evleri:

Geleneksel biçimde bitişik düzende olan kule evler,dağınık tek yada topluca ulunurlar. Foça taş evleriTopluca evler,Yükseklikleri cephe genişliğinden daha fazla olduğu için kule ev olarak adlandırılır.Tek ev tipi ise sıvasız yığma taş yapıdadır. Foça Gezilecek Yerler

Eski Foça
Eski Foça

Eski Foça Sahili

Eski Foça plajı merkeze çok yakın plajdır. Eski foça sahiline Otogardan çıktığınızda Eski Foça‘nın en büyük koyuna denk gelirsiniz. Foça Gezilecek Yerler Bu Foça Sahilinde bir kısmında tekneler vardır, bir kısmında ise şezlong kiralama yerleri vardır.

Sazlıca plajı
Sazlıca plajı

Yeni foça Salıca Plajı Kamp Alanı

İzmir ilinin foça yarımadasında şehrin kalabalığından uzak olan, çok sessiz sakin doğa ile başbaşa Sazlıca Plajı Kamp alanı. Keşfedilmeyi bekleyen Sazlıca Sahili etrafında birçok koylar bulunmaktadır.

 

 

Eski Foça’da Gezilecek Yerler;

Tarihi taş evleri, balık restoranları,antik döneme ait yapılarıyla deneyimler yaşayabileceğiniz yer. Foça Gezilecek Yerler Eski Foça’da gezilecek yerlere şimdi nerelerde neler var hep birlikte bakalım!

READ  Yenifoça Burunucu Plajı
Siren Kayalıkları
Siren Kayalıkları

1. Siren Kayalıkları;

Fon balıkların yoğun olduğu adadan oluşan kayalıkların en büyüğü Orak adası kayalıklarıdır.Bu kayalıklar Homeros Destanında ”Yolunu şaşıran gemilerin çarptıkları kayalıklar” olarak söz edilmektedir.Yüzme alanı mevcut değildir. Ege`de Gezilecek Yerler Çünkü fokların yaşam alanları korunma tedbirleri yer almaktadır.Tekne turlarında görme imkanı olmakla birlikte yüksek tepelerden buraya bakarak gün batımını izleyebilirsiniz.

Kybele Açık Hava Tapınağı
Kybele Açık Hava Tapınağı

2. Kybele Açık Hava Tapınağı;

2600 yıllık griffon ve at heykellerinin bulunduğu M.Ö 580 y.y ait tapınakta,kayalara oyulmuş nişleri yer almaktadır.Yakınlarında bereket tanrıçası Kibele’yede mutlaka uğrayın.

Beş Kapılar Kalesi
Beş Kapılar Kalesi

3. Beş Kapılar Kalesi:

Cenevezliler tarafından 1275 yılında yapılan Antik kaleye geldiğinizde, duvarların ön tarafında yer alan 5 tane kapı ile karşılaşmaktasınız.Beş kapılar kalesi isminide buradan almaktadır.İçerisinde küçük alanda anti tiyatro yer alır.Burada sergi,festival gibi etkinliklere ev sahipliği yapmakta ve Açık hava tiyatrosu olarak kullanılmaktadır.

Dış Kale
Dış Kale

4. Dış Kale:

Tarih kokan bir yer daha sizlerle.Kale burnunda bulunan kale,1678 yılında osmanlılar tarafında bölgeyi korumak için yapılmıştır.Uzaktan görüntüsünü görmeniz mümkün olmaktadır.

Foça Fatih cami
Foça Fatih cami

5. Fatih cami:

Eski foça taş evlerin arasında kalmış cami 1455 yılında çok eskiye dayanmaktadır.Fatih cami,Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılmıştır.Cu camiyle karşılaştığınızda ilk bakışta taş ev olarak görebilirsiniz.

Kayalar cami
Kayalar cami

6.Kayalar cami:

Sahildeki beş kapılar kalesini geride bıraktıktan sonra yokuşu çıkarak bulabileceğiniz amilerden birisidir.Kimin tarafından ne zaman yapıldığıyla ilgili bilinmemekle birlikte Manzarasının çok güzel olduğunu sizlere söylemeden geçemeyeceğim.

Pers Anıt Mezarları
Pers Anıt Mezarları

7. Pers Anıt Mezarları:

Pers komutanları için anıt olarak yapılmış olup sonrasında mezar,Gözetleme noktası ve Mola yeri olarak kullanılmaya başlanmıştır.Merkeze uzaklığı 7 km.dir.

Foça fener
Foça fener

8. Foça fener:

Görselliğiyle büyüleyici,Deniz manzarısını izleyerek sizleri uzaklara görürecek harika bir yer. Foça deniz fenerini burada görmekte mümkündür.

Osmanlı Mezarlığı
Osmanlı Mezarlığı

9. Osmanlı Mezarlığı:

Eski tarihi yapıları ilginiz varsa bunuda listenize eklemenizi öneririm.Fatih Sultan Mehmet döneminden kalma mezarlık bugün de kullanılmaktadır. Osmanlı Mezarlığı birçoğunun mezar taşları toprağın içine girmekte esrarengizliğiyle daha çok meraklar uyandırmaktadır.

READ  Sazlıca Plajı - Foça'nın En iyi Plajlarından
şeytan Hamamları
şeytan Hamamları

10. Foça şeytan Hamamları:

Can Dede tepesi’nin eteğinde yer almaktadır.Foça şeytan hamamları, kaya mezar tipinde bulunan yapılar yer alır.Merkezden biraz uzaklıkta olup yaklaşık 2 km uzaklıktadır.

Kozbeyli Köyü
Kozbeyli Köyü

11. Kozbeyli Köyü:

Eski foça köyleri arasında 700 yıllık tarihe sahip köy, Kozbeyli Osmanlılar tarafında kurulmuş olup sonra Rumların da katılımıyla karma bir köye bönüşmüştür. Kurucusu kuzubey tarafından yapılmış ve adı Kuzubeyli köyü olarak kalmıştır.Buraya geldiğinizde eski taş sokakları,taş evleri gezebilir en tepeye çıkarak orada bulunan caminin avlusundan muhteşem deniz manzarasını izleyebilirsiniz.Hemen yan tarafında Kuzubeyi kulesini ziyaret ederek, Şakirin yerinde dibek kahvesini tadabilirsiniz.bunların yanında muhteşem gözlemesi ve çayı olmazsa olmazlardan.Yanında organik domatesi ve biberide sizlere sunmaktadırlar.Dahası da Kozbeyli ağaçlı ev de güzel bir kahvaltı alternatifi yer almaktadır.

Yel değirmenleri
Yel değirmenleri

12. Yel değirmenleri:

Foçanın girişinde yer alan yer değirmenleri, 40 yıl öncesinde kurulmuş ve şuanda aktif olarak 2 tanesini görebilirsiniz.

Foça Akdeniz fokları
Foça Akdeniz fokları

13. Akdeniz fokları:

Dünya üzerindeki sayıları 400 civarında olan akdeniz fokları,Türkiye,Yunanistan ve Kuzeybatı Afrika sahillerinde bulunmaktadır.Bir kısmı foçada yer almaktadır.Dünyada nesli tükenme tehlikesi altında bulunan 12 memeli türlerinden birisidir.Bu balıkların karaya çıkma ihtimali yüksek olmakla birlikte korumak için belli alanlar belirlenmiştir.Bunlar; Aslanburnu,Deveboynu burnu arasındaki 2 mil uzaklığa yaklaşmasının yasaklanması,Fokların görüldüğü ,siren kayalıklar ve orak adasına ise 100 m.den fazla yaklaşılması yasaklanmıştır. 

Bunların haricinde foça pazarı, salı günleri kurulmakta ,organik sebze ve meyve alışverişi yaparakgününüze sağlıklı bir sekilde devam edebilirsiniz. Bu güzel keşifleri yaptıkdan sonra yorumlarınızı bekliyoruz.Gezicini olarak iyi tatiller dileriz.

Foçaya Yakın Gezilecek Yerler

READ  Voodoo Beach Club Foça

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

YeniFoça Windsurf Yelken Spor Kulübü

Gezicini

Yenifoça Burunucu Plajı

Gezicini

Yeni Foça Plajları

Gezicini

Yeni Foça Otel

Gezicini

Yeni Foça Gezilecek Yerler

Gezicini

Voodoo Beach Club Foça

Gezicini

Sazlıca Plajı – Foça’nın En iyi Plajlarından

Gezicini

Retro Beach Club Yenifoça

Gezicini

Pollen Tatil Köyü | Yenifoça’da Tatil Köyü

Gezicini

19 Yorumlar

Emir Erbaş 10 Ağustos 2019 at 12:46

Derler ki Foca’da kara bir tas varmış vede orada basan ayrılmak istemiyormuş. Bende bastım galiba faka. Yemekleri, yerliler, sahilleri, her seyi ile mukemmel bir yer diyebilirim canım Foça

Cevapla
Mehmet Yilmaz 14 Ağustos 2019 at 15:22

Foçada Sakız Dondurmayı Nazmi Usta’nın kendisi varsa elinden yiyeceksin !… ADRESİ : Reha MİDİLLİ Caddesi ile 169 . Tamda sokağın bittiği köşede

Cevapla
Meryem 12 Aralık 2020 at 22:57

Foçanın pazarını gidip gördünüz mü tarihi taştan evlerin arasında tamamen yerlilerin üretip sattığı fiyatı çok çok uygun ve sağlıklı doğal ürünlerin olduğu bir pazar izmirin o hareketli alsancağından farklı olan sizleri 90 kara götüren çok güzel bir şehir mutlaka gitmenizi ve görmenizi tavsiye ederim

Cevapla
Meryem 12 Aralık 2020 at 22:59

Çok güzel bir yer pazarı sahili çok güzel size zaman yolculuğunu mümkün kılan bir şehir mutlaka gidip görmenizi tavsiye ederim.

Cevapla
Pelinsu 7 Temmuz 2021 at 09:01

İzmir’de çeşmeden sonra gelen en iyi tatil yerlerinden birisidir diyebilirim. son zamanlarda çok pahalandı ama iyi gene

Cevapla
Hilal Ö. 17 Ağustos 2021 at 11:54

Izmır foça görülebilecek en güzel yerlerde biri. Çok güzel bir yazi olmuş bilgilendirme adına.

Cevapla
Fahri Can 17 Ağustos 2021 at 00:37

Eski Foça plajı merkeze çok yakın plajdır. Eski foça sahiline Otogardan çıktığınızda Eski Foça‘nın en büyük koyuna denk gelirsiniz

Cevapla
Nur Lapkan 17 Ağustos 2021 at 01:12

Tarihi yapıları taş evleri ve çadır kampları ile muhteşem bir yer. tatil yapmak gezmek görmek eğlenmek ayrıca huzuru bulmak için kesinlikle harkulade bir yer.

Cevapla
Barış Geçmen 17 Ağustos 2021 at 10:10

Foça gezilecek yerler ile ilgili olarak son derece başarılı, güzel ve faydalı bir yazı olmuş diyebilirim. Çok teşekkürler.

Cevapla
Nasibe 17 Ağustos 2021 at 12:58

Foça tarihî bir yerdir evleri plajları her yeri görülmeye değer insan huzur buluyor mutlaka gidin

Cevapla
Osman uzun 17 Ağustos 2021 at 13:44

Foça tipik bir Yunan adası görünümünde mükemmel bir tatil şehri. Yaz aylarında nüfus o kadar artıyor ki. Birçok yerli ve yabancı turist geliyor. Turistik yerleri, plajlar, beachleri çok güzel ve otantik. Çok hoşumuza gitti. Hayatımda ilk kez geldim. Çok beğendiğim bir şehir.

Cevapla
Emre Yılmaz 17 Ağustos 2021 at 14:47

Hakikaten. Hayran kalacağınız. Yerlerden bir tanesi foça ben çok beğendim. Keyifli güzel zamanım oldu burada iyiki gitmişim. Harika 👍

Cevapla
Tufan 17 Ağustos 2021 at 21:13

10 numara bir hizmet ile karşı karşıya kaldık sizde deneyin memnun kalacaksınız bence çok güzel bir kuruluş tavsiye ederim biz memnun kaldık sizde memnun kalacaksınız süper kaliteli bir işletme burası bence

Cevapla
Balvenie 17 Ağustos 2021 at 22:32

İzmirin Gözbebeği Olan Foça Cidden Tam Turıstık Tarihsel Bi Yerdir Gezilecek Tatil Yapılacak bi Yerdir Kesinnlikle Tavsiye Ediyorum Ve Bu Sıte Cidden Başarlı Ve Faydalı Şeyler Paylaşıyor Ellerine Sağlık

Cevapla
Faruk290 17 Ağustos 2021 at 22:52

Foça gezilicek yerler ile ilgili çok muhteşem bir yer

Cevapla
Elasuakyurek 18 Ağustos 2021 at 21:11

Benim topraklarım kesinlikle tavsiye ederim gidip görülmesi gereken yerlerden havası insanlarımız cana yakındır foçanın her yeri ayeı bir anı ayrı bir tarih her insanın hayalndeki yaslanınca balıkcı teknesi alığ ywrlesmek isteyecefi yerlerden

Cevapla
Emrah 18 Ağustos 2021 at 22:49

İzmirin Güzel İlçelerinden biridir Foça mitolojik eserleri evleri Mekanları sahili Beachleriyle Gidip görül esi gerekilen bir yer bana göre

Cevapla
Gökhan 21 Ağustos 2021 at 00:26

Foça ya pek sık giderim yazları özellikle çok güzel olur çok beğendim bir yer her gidişimde çok memnun kalırım herkes gitmeli bence de

Cevapla
Ali deniz 21 Ağustos 2021 at 18:32

Foça zaten Türkiye ‘de gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alıyor doğa güzellikleri ve eşsiz mimarisi ve kültürü ile turistlerin odak noktası, birbirinden değerli camileri, yemekleri say say bitmez. Foçanın girişinde yer alan yer değirmenleri foçaya ayrı bir renk ayrı bir hava katıyor. Geçmişte gitmiştim önümüzdeki yaz tekrardan gitmeyi düşünüyorum Foçaya

Cevapla

Yorum Yaz