Image default
Foça

Foça Tarihi Yerleri | Foça’daki Tarihi Yerler Listesi !

Foça Tarihi Yerleri Türkiye’nin tarım, teknoloji,  sanayi ve özellikle turizm gelişmesiyle adından sıkça bahsettiren İzmir, sahil kenti olmasından dolayı dünya kentleri arasında birinciliği vardır.  İzmir’in Foça ilçesi tarihiyle buram buram kokarken, coğrafyasıyla gözümüzü kamaştırıyor. Nüfusu da bir o kadar kalabalık olan Foça’da 2020 itibariyle 33.264 kişi yaşamını sürdürüyor.

Foça Tarihi Yerleri
Foça Tarihi Yerleri

Foça, eski antik çağlarda sahile çok yakın kurulmasından dolayı İzmir Foça’nın masmavi denizlerindeki foklardan dolayı Phokaia ismini almış olsa da günden güne değişerek bugünkü Foça ismini almıştır. Dünya turistik yerlerin başkenti sayılan Foça’da birçok eski medeniyete ev sahipliği yaptığı için kültürü ve tarih mirası oldukça doygun gözüküyor. İsterseniz sizlere özel hazırladığımız İzmir Foça Gezilecek Yerler kısmından kısaca tarihi bir tur yapalım.

Athena Tapınağı
Athena Tapınağı

ATHENA TAPINAĞI

Athena, yunan mitolojisinde hem tanrı Zeus’un kızı hem de Olympos dağına adanmıştır. Adını mitolojiden alan athena tapınağı, görenlerin şaşkınlığını yansıtıyor. İzmir Foça Assos antik kenti zamanında yapılmış olan tapınak o zamanın şartların göre dayanıklı yapılmış ve bugünlere kadar ulaşmayı başarmıştır. 2017 yılında ise UNESCO dünya mirası geçici listesine alınmasıyla tarihini gözler önüne seriyor.

Foça Değirmenleri
Foça Değirmenleri

PHOKAİA ANTİK KENTİ

Adını foklardan almış Phokaia Antik kenti, İzmir Foça’da bulunan belki de en eski tarihi yapı olarak karşımıza çıkar. Antik kent, 11. Yy. Aioller tarafından yapılmış ve 10 önemli İon şehirlerinden biridir. Phokaia antik kenti bu derece önemli kültürel mirasa sahipken bizlere düşen antik kenti korumak ve sahip çıkmaktır. Foça Tarihi Yerler arasında birinci sırada yerini alıyor.

READ  Plage Soleil Beach Yenifoça
Beş kapılar Kalesi
Beş kapılar Kalesi

Foça Beş Kapılar Kalesi

Beş kapılar kalesi diğer adıyla Foça kalesi ilçesi simgeleyen önemli tarihi eserden birkaçıdır. Sahil kenarına net bir tarih olmamakla birlikte 11.yy Cenevizliler tarafından yapılmıştır. Osmanlılara kadar ev sahipliği yapmış beş kapılar kalesi, dokuz adet surla çevrilmiştir. Dünya mirası geçici listesinde yer alması da tarihin kapılarını bir kez daha aralıyor.

şeytan Hamamları
şeytan Hamamları

ŞEYTAN HAMAMI

Foça turistik ve tarihi alan bakımından oldukça önem arz ediyor. Şeytan hamamı da değerli tarihi hamamlardadır. Ulaşımı bakımından hiç zorluk yok derecesinde sayabileceğimiz foça ilçesine 2 kilometre uzunlukta bulunuyor. Arkeolojik kazılar sırasında fark edilen şeytan hamamına ziyaretçilerini bekliyor.

Kybele Açıkhava Tapınağı
Kybele Açıkhava Tapınağı

Kybele Açıkhava Tapınağı

Kyble açık hava tapınağı, M.Ö. 580 yılına kadar dayanan bir geçmişiyle bizleri büyülüyor. Kyble tanrıça adına yapılan tapınak beş niş etrafında toplanıp, önemli kabartmalar ve heykeller bulunuyor. Foça Tarihi Yerleri Bu harika hava tapınağını Foça Görülecek Yerler listenize kesinlikle eklemelisiniz.

Foça Pers Mezar Anıtı
Foça Pers Mezar Anıtı

PERS MEZAR ANITI

Pers imparatorluğu zamanında yapılmış olan mezar anıtı, araştırmalara göre M.Ö. 4.yy dayanır. Büyük kayaların oyulmasıyla oluşturulmuş Pers Mezar Anıtı, Perslilerin güçlü özelliğini de yansıtmıştır. Yakın tarihte bir yıllık restorasyon çalışmasından sonra 2001 yılında da halka açılmıştır. Foça Tarihi Yerleri

Osmanlı Mezarlığı
Osmanlı Mezarlığı

OSMANLI MEZARLIĞI

Osmanlı mezarlığındaki mezarların üzerinden işlemeler göz kamaştırıcı ve harika bir incelikle yapılmıştır. Foça ’da bulunan güzelliklerden sadece birisi olan Osmanlı Mezarlığı mezar taşlarında gül(hz.muhammet’in sembolü) ,nar, lale ve selvi şeklindeki motifleriyle oldukça ince düşüncelerle yapıldığını bir kez ortaya koyuyor.

Kayalar cami
Kayalar cami

KAYALAR CAMİ

İzmir’in en önemli üç ibadethanelerinden biri olan kayalar cami, Foça’da bulunuyor. Kayalar caminin yapımı 1400’lere yani Osmanlı zamanına dayanıyor. Foça’nın en yüksek yerine inşa edilen Kayalar Cami, Fatih Sultan Mehmet’in emriyle yapıldığı da bilgilerimiz arasında bulunuyor. Kayalar cami tüm muntazam inşasıyla ziyaret edilmeyi bekliyor.

READ  Sazlıca Plajı - Foça'nın En iyi Plajlarından

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

YeniFoça Windsurf Yelken Spor Kulübü

Gezicini

Yenifoça Burunucu Plajı

Gezicini

Yeni Foça Plajları

Gezicini

Yeni Foça Otel

Gezicini

Yeni Foça Gezilecek Yerler

Gezicini

Voodoo Beach Club Foça

Gezicini

Sazlıca Plajı – Foça’nın En iyi Plajlarından

Gezicini

Retro Beach Club Yenifoça

Gezicini

Pollen Tatil Köyü | Yenifoça’da Tatil Köyü

Gezicini

1 Yorum

Ezgi Yılmaz 11 Nisan 2021 at 01:15

Foçaya geziye gideceğiz. Bu bilgiler çok faydalı olmuş. Gideceğimiz yerleri şimdiden belirledik sayenizde. Çok teşekkürler

Cevapla

Yorum Yaz