Image default
Portekiz

Portekiz Sao Jorge Adası

Portekiz’in ünlü yemyeşil adası São Jorge, Azor takımadalarının tam ortasında muhteşem bir manzara ihtişamına ve olağanüstü doğal güzelliğe sahip bir adadır.

Toplamda 55 km uzunluğunda ve 8 km genişliğinde olan Sao Jorge adası, 10.000 mukim nüfusa sahiptir. Nüfusun çoğunluğu yerel balıkçılık ve tarım faaliyetleriyle uğraşmaktadır. Sao Jorge adası gerçekten nefis, taze ve bitki örtüsüyle gerçek bir cazibeye sahiptir.

Sao Jorge Kalesi
Sao Jorge Kalesi

Genel yapısına baktığınızda, Sao Jorge Adası, verimli topraklarında yetişmiş yemyeşil ormanlarla kaplı bir volkanik sırttan oluşur. Pico adasına paralel uzanmaktadır. Buraya giden ziyaretçiler, görüntünün açık ve net olduğu günlerde komşu adanın 2.351 metre yüksekliğindeki heybetli dağının (Portekiz’in en yüksek noktası) muhteşem manzarasının keyfini çıkarabilir.

Tarihçe

Adanın ortasındaki platonun büyük bölümünü kaplayan São Jorge’nin ova bölgesine ilk kez 15. yüzyılın ortalarında yerleşildi.

São Jorge’nin genel manzarası gerçekten unutulmazdır. Ancak yalnızca muhteşem geniş manzaraları değil, aynı zamanda ilkbahar ve yaz aylarında yolları kaplayan çok sayıda mavi ve mor ortancaları da mükemmel bir görseli ziyaretçilerine sunar.

Portekiz sao jorge azores
Portekiz sao jorge azores

Adada ayrıca Caldera do Santo Cristo’nun güzel lagünü ve çok sayıda deniz kuşunun toplandığı alan bulunur. Aynı adı taşıyan köyün hemen dışındaki küçük Ilhéu do Topo da dahil olmak üzere birçok korunan alan bulunmaktadır.

Pitoresk güneybatı kıyısındaki bir tepenin yamaçlarında kümelenmiş olan Velas (São Jorge’nin büyüleyici kenti), adanın en büyük şehridir. İlk olarak 15. yüzyılda Denizci Prens Henry tarafından kurulan Igreja de São Jorge (cemaat kilisesi) gibi, merkezde görülecek çok sayıda iyi korunmuş eski bina vardır.

portekiz velas
portekiz velas

18. yüzyılda inşa edilmiş görkemli bir yapı olan Velas Belediye Binası (yerel olarak Paços do Concelho olarak bilinir) göze çarpar. Çarpıcı Barok mimarisine sahip özellikleri ve kapısının her iki yanındaki kıvrımlı sütunlarıyla aynı derecede dikkat çekicidir.

READ  Portekiz Gezilecek Yerler Rehberi

Manadas (Velas’ın birkaç kilometre güneydoğusundaki küçük bir köy), tüm Azorlar’ın en güzellerinden biri olan güzel kilisesi Igreja de Santa Bárbara gerçekten görülmeye değerdir. İç mekanın öne çıkan özellikleri arasında, nadir tablolar, heykeller vardır. Ayrıca Saint Barbara’nın muhteşem hikayesini gösteren bir dizi azulejo çini ile süslenmiş muhteşem bir sedir ağacı ve tavan yer alır.

Biraz daha güneydoğuda, 1869’da adada doğan yetenekli müzisyen, besteci ve orkestra şefi Francisco de Lacerda’ya adanmış birinci sınıf bir müzeye sahip hoş bir sahil kasabası olan Calheta yer alır.

1.053 metrelik baş döndürücü bir yüksekliğe ulaşan adanın merkezindeki Pico da Esperança, çevredeki Pico, Faial, Terceira ve Graciosa adalarının nefes kesici manzaraları ziyaretçilerine sunmaktadır.

Velas’tan kuzeybatıya Ponta dos Rosais’e uzanan köy yolu, hava güzel olduğunda Pico ve Faial’a uzanan nefes kesen deniz manzarasıyla adadaki en heyecan verici yoluculuklardan birini yaşamanızı sağlar.

Büyüleyici São Jorge adasındaki diğer ilgi çekici yerler arasında Sete Fontes Orman Parkı yer alır.Pico da Velha dağının gölgesindeki güzel piknik alanıyla popülerdir ve Ribeira do Nabo yer alır. 1808’deki büyük volkanik patlama sırasında erimiş lavların gömdüğü kilise kulesiyle ünlü bir köy olan Urzelina da görülmeye değerdir.

Portekiz Gezilecek Yerler Rehberi

bilahare.com

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Portekiz Gezilecek Yerler Rehberi

Gezicini

Yorum Yaz