Image default
Ülkeler

Çek Cumhuriyeti Yaşam Maliyeti Gezi Rehberi

Çek Cumhuriyeti yaşam maliyeti Avrupa’nın diğer ülkelerine göre oldukça düşüktür. Çalışanların ortalama geliri ayda 1.345 Avrodur. Fakat lojistik alanda çalışan garson, komi, inşaat işçilerinin gelirleri 785 avro ile 1.209 avro arasında değişiyor. Beyaz yakalıların maaşları 5.000 avro üzerine çıkabiliyor. 80 metrekarelik bir dairenin aylık gaz su elektrik internet giderleri toplamda 202 avro olmaktadır. Bu içeriğimizde Çek Cumhuriyeti yaşam maliyeti ve Çek Cumhuriyeti gezi rehberi konularına değiniyoruz.

Kaynak [1]

Çek Cumhuriyeti Yaşam Maliyeti

Bu maliyet gelir ve gider hesabı yapılarak ortaya çıkarılabilir. Market fiyatları kira ulaşım, giyim kuşam, sağlık giderleri faturalar önemli giderlerdir.  Bu kriterlere beraber bakalım.

 • Çek Cumhuriyeti şehir içi otobüs biletleri 0.5 avro
 • Taksi ücretleri km başına 0.90 avro
 • 1 litre benzin 2.06 avro
 • Sıfır bir Toyota Corolla 1.61 araç fiyatı 22.235 avro
 • Sıfır bir Volkswagen Golf 1.4 araç fiyatı 19.041 avro

Ülkenin gayri safi milli geliri 245 milyar avrodur. 2021 yılına göre işsizlik oranı yüzde 3.2 olarak belirlenmiştir. Ülkede 2021 enflasyonu yüzde 6.6 olmuştur.

Kaynak [2]

Çek Cumhuriyeti Market Fiyatları 2023

 • Ekmek 0.99 avro
 • 12 yumurta 1.65 avro
 • 1 kg tavuk 5.1 avro
 • 1 Lsüt 0.85 avro
 • 1 Kg muz 1.17 avro
 • 5 litre su 0.30 avro
 • Yarım litre bira 0.67 avro
 • Tek kişilik akşam yemeği 6.6 avro
 • Fast Food menü 7.4 avro
 • Deri kundura 83 avro
 • Kot pantolon 60 avro
 • Marka spor ayakkabı 76 avro

Çek Cumhuriyeti Gezi Rehberi

Çek Cumhuriyeti gezilecek yerler çok fazladır ancak öncelikle gezi maliyeti konusu bilinmelidir. 2 kişi 14 günlük bir tatil yapmak isterse en az 1.058 avro harcama yapacaktır. Ancak 3.227 avro ile 2 kişi 14 günlük bir tatili makul ölçülerde yapabilir. Çek Cumhuriyeti gezi maliyeti bu durumda en az 1.058 avro en çok 3.227 avro olacaktır.

READ  Polonya Gezi Rehberi ve Polonya Seyahat Bütçesi

Çek Cumhuriyeti’ne bir tatil planı yapmak istiyorsanız, yapacak çok şey var. Ülkenin birçok kültürel ve doğal cazibe merkezini keşfedebilir, bölgenin birçok harika otellerinde konaklayabilir ve en iyi yerel yemekleri yiyebilirsiniz. Ancak uçuş rezervasyonu yapmadan önce güncel bir seyahat rehberi edinmeniz gerekir. Bu makale tam da bunu yapmanıza yardımcı olacaktır.

Çek Cumhuriyeti, çeşitli cazibe merkezleri arıyorsanız, ziyaret edilecek en iyi ülkelerden biridir. Kalelerden müzelere, ülkenin sunabileceği çok şey var. Kırsal ve koruma altındaki alanları keşfedebilir veya dağlarda yürüyüş yapabilirsiniz. Burası en kaliteli şarapları denemek için de harika bir yer. Başkent Prag, barok ve Gotik mimarisinin bir senfonisidir adeta. Prag’da birçok bar, restoran ve kulüp vardır ve turistler şehirde en iyi şekilde eğlenebilir, gecenin tadını çıkarabilirler.

Cesky Krumlov’un tarihi merkezi bir başka popüler destinasyondur. Bu kasaba, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir ve Prag’dan ulaşmak kolaydır. Bir diğer popüler bölge ise kayak imkanlarıyla ünlü Jizera Dağlarıdır. Ülkenin en güzel yerlerinden biri de Podyji Milli Parkıdır. Doğal bir manzaraya, sıcak bir iklime ve nadir bulunan kelebek popülasyonuna sahiptir. Maceracıysanız, şatoların gölgesinde kanyon yürüyüşü yapabilir veya ata binebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti, Orta Avrupa’daki en popüler destinasyonlardan biridir. Ülkeyi keşfedeceğim derseniz 14 size yeterli bile gelmeyebilir. Sizi meşgul edecek çok sayıda turistik yer var. En popülerlerinden biri Eski Şehir Meydanıdır. Meydana ulaşmak için Latran boyunca yürüyebilir veya ara sokaklarda dolaşabilirsiniz.

Yapılması gereken bir diğer şey ise astronomik saati görmektir. Astronomik kule olarak da bilinen astronomik saat, İsa ve Havarilerin hikayesini anlatıyor. Gün boyunca kulenin içindeki kalıntıları gezmek ücretsizdir. Geceleri eşlik eden müzikli gösteriyi izlemek de ücretsizdir. Tarih meraklısıysanız orta çağ kenti Mala Strana’ya bir gezi yapmakta tereddüt etmeyin. Mala Strana, Prag Kalesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Sadece güzel bir kale değil, aynı zamanda ilginç bir geçmişi var.

READ  Mısır Gezi Rehberi Mısır Yaşam Maliyeti

Çek Cumhuriyeti, inanılmaz bir tarihe sahip bir ülkedir ve ziyaret edilecek birçok güzel yeri vardır. İster romantik bir kaçamak yapmak için sevgilinizle gidin, ister değişik yerler görmek için harika bir yer arıyor olun her iki durumda da Çek Cumhuriyeti turu size güzel bir deneyim kazandıracaktır. Prag muhteşem bir şehir ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda lüks otel var. Bu oteller şehrin her yerinde bulunur ve çeşitli olanaklar sunar.

 

Prag’daki Radisson Blu Hotel, Eski Şehir Meydanı’na sadece kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan şık ve lüks bir oteldir. Otel bir spa ve sauna sunmaktadır ve odalar elektronik kasalar ve ücretsiz Wi-Fi ile donatılmıştır. Prag’daki Grandior Hotel, beyaz duvarları ve sarı vurgulu tavanları olan geniş ve modern bir oteldir. Ayrıca şehir merkezine yakındır ve görülecek çok sayıda yerel cazibe merkezi vardır. Bir başka şık ve lüks Prag oteli, Amblem Hotel’dir. Bu butik otel, şehrin nefes kesen manzarasına sahip bir çatı terasına sahiptir. Odalar düz ekran TV ile donatılmıştır ve konuklar sauna ve fitness merkezinden yararlanabilirler.

Çek Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Başkenti Prag’dır. Ülkedeki diğer şehirler arasında Brno, Liberec, Olomouc, Plzen ve Usti nad Labem şehirleri bulunmaktadır. Prag, aynı zamanda ülkenin siyasi merkezidir. Prag’ın nüfusu yaklaşık 2 milyon kişidir. Şehir birçok müzeye, bir katedrale ve birkaç tiyatroya ev sahipliği yapmaktadır. Prag spor etkinliklerine, festivallere ve sergilere ev sahipliği yapmaktadır. Çek Cumhuriyeti’ndeki bir diğer önemli şehir ise ülkenin beşinci büyük şehri olan Liberec’tir. Jizera Dağları ile çevrilidir. Kuzey Bohemya Müzesi de bu şehirdedir. Liberec, ilk kez 14. yüzyılda Flaman göçmenlerin yerleştiği tarihi bir şehir. Geçmişte bir tekstil üretim merkeziydi. 19. yüzyılda bir kaplıca kasabasına dönüştü.

READ  Gürcistan Gezi Rehberi ve Seyahat Bütçesi

 

Kaynak

[1]: https://www.waar-en-wanneer.nl/budget/tsjechische-republiek/

[2]: https://kostenvanlevensonderhoud.com/prijzen-en-salarissen-in-zlin/

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Türkmenistan Gezi Rehberi ve Seyahat Bütçesi

Gezicini

Sri Lanka Turist Rehberi Sri Lanka Gezi Maliyetleri

Gezicini

Portekiz Gezilecek Yerler Rehberi

Gezicini

Polonya Gezi Rehberi ve Polonya Seyahat Bütçesi

Gezicini

Norveç Gezi Rehberi Norveç Yaşam Maliyeti

Gezicini

Nepal Gezi Rehberi Nepal Gezi Bütçesi

Gezicini

Mısır Gezi Rehberi Mısır Yaşam Maliyeti

Gezicini

Lübnan Gezi Rehberi ve Seyahat Bütçesi 2023

Gezicini

Kanada Gezi Maliyeti Kanada Yaşam Maliyeti

Gezicini

Yorum Yaz