Image default
Bodrum

Bodrum’da Görülmesi Gereken En İyi 10 Yer

Yaz tatillerinin değişmez adresi olan, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Bodrum, 60’tan fazla mavi bayraklı plaja, büyüleyici koylara, eğlenceli işletmelere ve kaliteli otellere ev sahipliği yapıyor. Her köşesinde farklı bir güzellikle karşılaşmanın mümkün olduğu Bodrum, sezon boyunca en kalabalık zamanlarını yaşıyor.

Bodrum Hakkında

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen tatil beldelerinden biri olan Bodrum, değişen tatil ihtiyaçlarını başarıyla karşılıyor. İster eğlenceli ister huzurlu bir tatil için ziyaret edilebilecek hem doğal hem de kültürel güzelliklere sahip olan Bodrum, mutlaka görülmesi gereken pek çok yere ev sahipliği yapıyor. Bodrum, hem doğal güzellikleri hem de huzurlu otelleri ve tatil köyleriyle öne çıkan ve uygun Bodrum otel fiyatları ile tanınan bir bölgedir.

Bodrum Antik Tiyatrosu

Bodrum Antik Tiyatrosu, merkezi bir konumda yer alıyor. Anadolu’nun en eski tiyatrolarından biri olan ve M.Ö. dördüncü yüzyılda inşa edilen tiyatro, 1970’li yıllarda aslına uygun şekilde restore edilmiştir. Geçmiş yıllardan bugüne gelebilmeyi başaran, tarihi ve önemli bir yapı olarak değerlendirilen Bodrum Antik Tiyatrosu 13 bin kişilik kapasitesiyle görenleri büyüleyen görkemli bir yapıdır. Altta 30, üstte 25 olmak üzere toplamda 55 sıralı tasarımıyla Bodrum Antik Tiyatrosu, Bodrum’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Yalıkavak Marina

Bodrum’un en güzel yerlerinden biri olarak değerlendirilen Yalıkavak Marina dünyaca ünlü plajlara, gözde tatil sitelerine ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken pek çok restorana ev sahipliği yapıyor. Yalıkavak içerisinde görülmesi gereken pek çok marina ve plaj bulunuyor. Sanat köyleri ve kaya mezarları gibi tarihi yapılara da ev sahipliği yapması, yerli ve yabancı turistler tarafından adeta akına uğramasını sağlıyor. Yalıkavak Marina etrafında konaklayabileceğiniz Bodrum otelleri de bulunuyor. Farklı konseptler ile hizmet veren oteller değişen tatil ihtiyaçlarını başarıyla karşılıyor.

READ  Muğla Şelaleleri ve Doğal Güzellikleri

Bodrum Kalesi

Bodrum Türkiye’nin ilk liman kentlerinden biri olduğu için önemli bir yere sahiptir. Bodrum’un sembolik yapılarından biri haline gelen, 1402 yılında Aziz Peter Kalesi adıyla inşa edilen Bodrum Kalesi, 1960 yılından beri Sualtı Arkeoloji müzesi olarak kullanılıyor. Tarihin en eski zamanlarından bugüne gelebilmeyi başaran, güçlenmekte olan Osmanlı Devleti tehdidine karşı inşa edildiği düşünülen Bodrum Kalesi, bugüne dek varlığını korumayı başarmış önemli yapılar arasındadır.

Bitez Plajı

Bodrum’un en güzel koylarından birine ev sahipliği yapan Bitez, plajı sayesinde keyifli bir deniz günü geçirmenize imkan tanıyor. Deniz sörfü için de ideal olan Bitez Plajı dingin ve ılık bir denize sahiptir. Bitez, Bodrum’un en uzun sahil şeridine sahip olduğu için de ziyaretçiler tarafından tercih ediliyor. Bitez Plajı dalgasız olduğu için çocuklu aileler tarafından da ziyaret ediliyor. Bodrum’da bulunan diğer plajlara oranla daha ılık bir suya sahip olması ise sevilen özelliklerinden biri olarak değerlendiriliyor. Plaja giriş için herhangi bir ücret talep edilmiyor.

Torba Koyu

Deniz tabanı ve sahili tamamen kumsal olan Torba Koyu, kalabalık arkadaş grupları ya da çocuklu aileler gibi farklı tatil anlayışları olan turist gruplarına hitap ediyor. Deniz yavaş yavaş derinleştiği için yüzme konusunda yeterince yetkin olmayanlar tarafından da ziyaret edilen Torba Koyu, her zaman ılık olan suyu sayesinde yaz sezonu boyunca adeta dolup taşıyor. Oldukça berrak ve temiz bir denize sahip olan Torba Koyu’na ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz. Eğer koyda yer alan şezlong ve şemsiyeleri kiralamak isterseniz ücret ödemeniz gerekiyor.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

1964 yılından beri Bodrum Kalesi içinde hizmet veren Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi dünyanın en önemli müzelerinden biridir. Tarihi kalenin bugüne dek sağlam kalabilmeyi başaran iç odalarında, deniz altında benzersiz bir yolculuğa çıkmaya imkan tanıyan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, oldukça zengin bir koleksiyona sahiptir. Yassıada, Şeytan Deresi ve Serçe Limanı batıklarından çıkarılan onlarca tarihi eserin sergilendiği Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

READ  Gümüşlük Gezilecek Yerler : Muhteşem Gümüşlük Plajı !

Cam Batığı, Doğu Roma gemisi ve mücevherat salonu gibi farklı bölümlere yer veren Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi pek çok uluslararası ödül almıştır. Haftanın her günü 08:30 ile 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Giriş için 48 TL ödemeniz gerekiyor.

Myndos Antik Kenti

Myndos ya da Mindos Antik Kenti Bodrum Yarımadası’nın batı ucunda, Gümüşlük beldesinde yer alıyor. Bodrum’da yapılan doğa gezilerinin vazgeçilmez adreslerinden biri olan Myndos Antik Kenti kültür ve tarihi turlarla da keşfediliyor. Bölgenin en ünlü antik kentlerinden biri olan ve M.Ö. 640 yılında Anadolu’da yaşayan en eski medeniyetlerden biri olan Lelegler tarafından inşa edilen Myndos Antik Kenti Bizans, Roma, Bergama ve Osmanlı gibi pek çok medeniyetten izler barındırıyor. Aktif olarak kullanıldığı dönemde bölgenin en gösterişli ve büyük kenti olan, günümüzdeyse bölgenin en önemli tarihi yapılarından biri olarak değerlendirilen Myndos Antik Kenti küçük bir balıkçı köyünün yanı başında konumlanıyor.

Turgutreis Pazarı

Gıdadan eşyaya pek çok ürünün satıldığı Turgutreis Pazarı haftanın her günü aktiftir ancak asıl pazar cumartesi günleri kurulur. Dolmuşların bulunduğu noktanın hemen yanında kurulan pazar, El Sanatları Sokağı gibi farklı bölümlere yer verir. Yalnızca turistler tarafından değil, yerel halk tarafından da yoğun bir ilgi gören, uzun yıllardır popülerliğini kaybetmeyen Turgutreis Pazarı, tatiliniz esnasında ihtiyaç duyabileceğiniz eşyalardan Bodrum’u hatırlatacak armağanlara kadar pek çok farklı ürünün satıldığı tezgahlara yer verir.

Turgutreis Pazarı’nda doğal taşlar, el yapımı küpeler ve bileklikler gibi pek çok ürün bulabilirsiniz. Bununla birlikte pazarın belirli bir bölümünde Bodrum’a özgü lezzetler satılır. Bu lezzetleri pazarda deneyebilir ya da satın alarak sevdiklerinize hediye olarak götürebilirsiniz.

Gümüşlük Köyü

Berrak denizi ve taze balıkları ile ünlü olan Gümüşlük Köyü, Bodrum’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Köy olarak anılmasına rağmen oldukça popüler olan ve bölgenin en popüler tatil beldeleri arasında yer alan Gümüşlük Köyü, çarpık kentleşmeden korunduğu için yoğun bir ilgi görüyor.

READ  Bodrum Göltürkbükü Gezilecek Yerler

Huzurlu atmosferini korumayı başaran, Bodrum’un en bohem yerlerinden biri olarak değerlendirilen Gümüşlük Köyü yemyeşil bir doğaya sahiptir. Muhteşem manzaralar sunduğu için yaz tatilinin çok daha keyifli hale gelmesini sağlayan ve konaklayabileceğiniz pek çok Bodrum otelleri bulunduran Gümüşlük Köyü, taze balıklar yiyebileceğiniz balık restoranları ya da denize girebileceğiniz çeşitli plajları ile keyifli bir tatil deneyimi vadediyor.

Ortakent Yahşi Plajı

Bodrum Yarımadası’nın güneyinde bulunan Ortakent Yahşi sakin bir tatil beldesidir. Merkeze yalnızca 10 km uzaklıkta olan ve plajıyla dikkat çekmeyi başaran Ortakent Yahşi, eğlence mekanlarına ve çevresinde bulunan ünlü plajlara kolaylıkla ulaşılabilecek bir konumdadır.

Ortakent Yahşi Plajı mavi bayrak ile ödüllendirilmiş, etrafında mandalina ve portakal bahçeleri bulunan eşsiz bir plajdır. Diğer Bodrum plajlarına göre daha serin ve temiz bir denize sahip olması ziyaretçiler tarafından adeta akına uğramasını sağlıyor. Balık çeşitliliği sebebiyle etrafında çok sayıda balık restoranı bulunuyor. Plajın civarında yer alan küçük oteller, tatilinizin çok daha keyifli ve konforlu hale gelmesini sağlıyor. Ortakent Yahşi Plajı’nda belirli bir ücret karşılığında şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz tesisler de bulunuyor.

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zayo Beach Club | Yalıkavak Bodrum

Gezicini

Yalıkavak Gezilecek Yerler : Yalıkavak’ta Gidilecek Rotalar !

Gezicini

Türkbükü Gezilecek Yerler | Bodrum’un Meşhur Yerlerinden

Gezicini

Turgutreis Gezilecek Yerler : Bodrum’un Cenneti

Gezicini

Muğla Şelaleleri ve Doğal Güzellikleri

Gezicini

Muazzam Bodrum Karaincir Plajı

Gezicini

Gümüşlük Gezilecek Yerler : Muhteşem Gümüşlük Plajı !

Gezicini

Gümbet Gezilecek Yerler

Gezicini

Flamm Beach | Bodrum’un En Lüks Plajlarından

Gezicini

Yorum Yaz