Image default

Muğla Şelaleleri ve Doğal Güzellikleri

Yılda birçok yerli yabancı turist alan ve muhteşem coğrafyası ile insanları büyüleyen şehrimiz Muğla’da inanamayacağınız kadar güzel kareler görebilirsiniz. Özellikle belli başlı yerlerin zaman zaman daha çok ziyaretçi almasıyla her sene daha ünlenir. Herkesin kafasının köşesinde bir emekli olsam da Muğla gibi bir yere yerleşsem dediği olmuştur.

Muğla Doğal Güzellikleri
Muğla Doğal Güzellikleri

Doğal güzelliklerinin yanında tarihi güzellikleri ile de oldukça ilgi çeken bir yerdir. Güzelliği çok eski tarihlerde bile fark edilmiş bir yerdir yani. Muğla gezilecek yerler listesi yaz yaz bitmez kısacası.

muğla müzesi
muğla müzesi

MUĞLA MÜZESİ

Tarihte de güzelliği oldukça fark edilmiş olan Muğla şehri daha iyi tanımanıza yardımcı olması için bir Muğla müzesi bulunur. Muğla Şelaleleri ve Doğal Güzellikleri Şehrin tam göbeğinde yer alan bu müze ilk çağ dönemlerinden başlayan eserleri ile oldukça ilgi çekici bir yerdir. Oldukça sanatsal olan bu yapının içerisinde çeşitli heykeller bulunur. Kullanılmayan bir ceza evi üzerine kurulmuş olan bu müzenin sanat galerisi kısmı da bulunuz be burada çeşitli resimler de sergilenmektedir. Eski bir yapının üzerine kurulmuş olması da tarihle ne kadar bütünleştiğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Menteşe Kurşunlu Cami
Menteşe Kurşunlu Cami

MUĞLA KURŞUNLU CAMİİ

On beşinci yüzyılda Muğla’nın fethinden sonra Osmanlı devleti tarafından yapılmış olan Muğla Kurşunlu Camii şehrin ikonik bir yapısı haline gelmiştir. Zamanının ünlü bir mimarı tarafından yapılmış caminin tasarımı gözlere şenlik bir görsel sunar. Altın tarzı işlemeleri ile gözlere ziyafet bir görüntüye sahiptir. Çeşitli cami yapılarına örnek olmuş bu yapı görülmeye değer bir yerdir.

Ula Göleti
Ula Göleti

ULA GÖLETİ

Ula ilçesinde yer alan ve muhteşem bir doğa harikası olan Ula Göleti her göreni kendine hayran bırakmaktadır. Gezginlerin ve doğa severlerin en sevdiği kamp mekanlarından biri olan bu yer yakın zamanda tekrar restore edilmiştir. Muhteşem bir tabiat parkı görünümünde olan bu yer özellikle hafta sonları çok kalabalık olmaktadır. Ailece gidebileceğiniz bu güzel mekanda rahatlıkla dinlenebileceksiniz. Kaliteli bir zaman geçirmek için bu yere gitmenizi tavsiye ederken hiç tereddüt etmiyoruz.

READ  Gemile Koyu | Fethiye'de En Çok Tercih Edilen Koylardan
Yılanlı Dağ
Yılanlı Dağ

YILANLI DAĞ

Üzerinde kayak merkezi olan ve kayakçılar için muhteşem bir mekan olan Muğla’daki Yılanlı Dağ muhteşem bir kış tatili mekanıdır. Ülkemizin en güzel kayak merkezlerinden biri olan bu yer her kış binlerce turist ağırlamaktadır. Özellikle Ocak ayında eşsiz bir güzelliğe bürünen ve adeta bir gelin gibi güzel olan Yılanlı Dağ kış tatilinden vaz geçemeyen kişiler için muhteşem bir yerdir.

Muğla Saat Kulesi
Muğla Saat Kulesi

MUĞLA SAAT KULESİ

Oldukça eski bir saat kulesi olan Muğla Saat Kulesi Muğla gezinize renk katacak bir yerdir kesinlikle. Şehrin tam olarak merkezinde yer alan bu yapı Osmanlı zamanında yapılmıştır. Muğla Şelaleleri ve Doğal Güzellikleri Uzun yıllar boyu kullanılan saat kulesi tarihi kendi üzerinde taşımaktadır. Şehre gelirseniz bu yapıyı görmeden ayrılmamalısınız.

saklıkent
saklıkent

SAKLIKENT KANYONU

Özellikle son zamanlarda iyice yükselişe geçmiş ve çokça turist çeken bir yer varsa Muğla’da o da Saklıkent Kanyonu’dur. 10 küsür sene önce bir çoban tarafından keşfedilen kanyon bölgenin en güzel doğal yapısıdır. İçeride ufak bir restoran bulunmaktadır. Türkiye’nin en uzun kanyonu olma özelliğine sahip bu kanyona kimi 20 kilometre kimi ise 30 kilometre uzunluğunda demektedir. Gittiğinize asla pişman olmayacağınız bu kanyona iyi ki gitmişim diyeceksiniz.

Dalaman Çayı
Dalaman Çayı

DALAMAN ÇAYI

Berrak görüntüsünü doğal kireç taşları sayesinde kazanan Dalaman Çayı 230 kilometre uzunluğundadır. Turkuaz görüntüsü ile ziyaretçileri büyüleyen Dalaman Çayı, Kocaş dağından akmaktadır. Marmaris ve Fethiye arasında yer alan bu çay gezilecek yerler listenizde üst sıraları hak eden bir yerdir.

Muğla Turgut Şelalesi
Muğla Turgut Şelalesi

TURGUT ŞELALESİ

6 metre yükseklikten akan Turgut şelalesi hafta sonu vakit geçirmek için muhteşem bir yerdir. Yerli yabancı turist akımına uğrayan bu yer özellikle yaz aylarında birçok turist ağırlamaktadır. Treeking yapmak için muhteşem bir doğası olan bu yerde safari turları için imkanlar da bulunmaktadır. Muğla şelaleleri oldukça meşhurdur ve Turgut Şelalesi’ne de gittiğinize pişman olmayacaksınız.

READ  Bodrum Koyları Ve Plajları
azmak deresi
azmak deresi

AZMAK NEHRİ

Çeşitli Ege dizilerine konu olmuş Azmak Nehri Muğla Akyaka’da bulunmaktadır. Buz gibi suyu ile ve bazı kesimlerinde inanılmaz bir şekilde 10 metre derinliğe ulaşan nehirde çeşitli tekne turları da yapılmaktadır. Akvaryum adı verilen bir bölümü de olan Azmak Nehri dibini göreceğiniz kadar temiz ve berraktır. 3 kilometre uzunluğundaki nehirde yüzmeniz ve nehre atlamanız için tahta bir köprü bulunmaktadır. Fakat hatırlatmakta fayda var suyu gerçekten soğuktur.

kelebekler vadisi
kelebekler vadisi

KELEBEKLER VADİSİ

Çeşitli ülkelerde de meşhur olmuş ve her gelen turistin bildiği sayılı yerlerden biri olan Kelebekler Vadisi  tertemiz suyu ile ve eşsiz manzarasıyla inanılmaz görüntüler sunmaktadır. Özel olarak herkesin gittiğinde istisnasız fotoğraf çekindiği tepeye gitmeniz sadece özel aracınız ve taksi ile mümkündür. Adeta cennetten bir köşe izlenimi veren bu vadiyi siz de görür görmez aşık olacaksınız.

Sultaniye Kaplıcaları
Sultaniye Kaplıcaları

SULTANİYE KAPLICALARI

Ülkemizin en çok radyoaktivite taşıyan bölgesi olarak bilinen Sultaniye Kaplıcaları şifalı suları ile yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan bir yerdir. Özellikle cilt hastalıkları ile uğraşan insanlara şifa olduğuna inanılan sularda bir duyuma göre tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kalan birilerine uygulanan bir tedavi sonrasında yürüdüğü söylenmektedir. Görüntüsü ile de sizlerin hoşunuza gidecek bu yere gitmelisiniz. Söylentilere inanıp inanmamak size kalmış tabi ki.

Likya Yolu
Likya Yolu

LİKYA YOLU

Türkiye’nin en güzel yürüyüş yolu olarak kabul edilen ve dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş parkuru olan Likya Yolu treeking severlerin en çok uğradığı noktadır. Likya ticaret rotasından adını alan Likya yolunda kaybolmamanız için taşlara koyulmuş çeşitli işaretler bulunmaktadır. Antalya ile Fethiye arasında kalan bu yolda Simena, Myra, İdyros ve Olympos gibi çeşitli antik kentler bulunmaktadır. Buraya giderseniz hazırlıklarınızın tam olduğundan emin olun. Ayrıca bu antik kentlere de uğramanızı tavsiye ederiz.

READ  Muğla Marmaris Akkum koyu
Sedir Adası
Sedir Adası

SEDİR ADASI

Bir diğer adı Kleopatra Adası olan Sedir Adası Marmaris’in 15 km uzağında yer almaktadır. Deniz sever turistlerin tercih ettiği en güzel noktalardan biri olan Sedir Adası Mısır Kraliçesi Kleopatra ile sevgilisi  olan ünlü Romalı komutan Marcos Antonius ile buluştuğu ada olarak bilinir. Deniz, kum ve güneşin tadını çıkarmak isteyen tatilciler ve gezginler için eşi benzeri olmayan muhteşem bir noktadır. Yolunuz güney taraflarına düşerse Sedir Adasını ziyaret etmeyi unutmayın.

Babadağ Ölüdeniz
Babadağ Ölüdeniz

ÖLÜDENİZ

Her tatil severin gittiği ve yüzmeyi seven herkesin görür görmez hayran kaldığı Fethiye’de yer alan Ölüdeniz  muhteşem güzelliği ve tertemiz suyu ile asla ayrılmak istemeyeceğiniz bir yerdir. Derin suyu ile yüzme bilmeyenleri zorlasa da onların da keyif yapacağından şüphe yoktur. Hem yerli hem de yabancı turistlerin en uğrak noktalarından biri olan Fethiye Ölüdeniz kumsalına Babadağ’dan yapacağınız yamaç paraşütü ile buraya iniş yapabilirsiniz. Aynı zamanda çevrede her daim bulmanıza imkan sağlayacak tekne turları ile çeşitli güzel koyları da ziyaret edebilirsiniz. Hepsi de sizler için farklı güzellikte olacaktır. Yüzmeyi sevmeyen insanları bile denize aşık edecek güzellikte olan Ölüdeniz Muğla seyahatinizde gitmeniz gereken ilk noktadır ya da yemekte sona saklanan tatlı gibi en sona bırakmayı da tercihe ederseniz sizi kınamayız.

Muğla’daki Doğal Güzellikler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zayo Beach Club | Yalıkavak Bodrum

Gezicini

Yuvarlakçay Muğla’nın Saklı Cenneti

Gezicini

Yatağan Gezilecek Yerler

Gezicini

Yalıkavak Gezilecek Yerler : Yalıkavak’ta Gidilecek Rotalar !

Gezicini

Uyku Vadisi : Nerede Nasıl Gidilir ? Doğal Güzellikleri

Gezicini

Ula Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Turunç Pınarı Koyu : Fethiye’de Masal Gibi Değil Mi

Gezicini

Turunç Koyu – Plajı

Gezicini

Türkbükü Gezilecek Yerler | Bodrum’un Meşhur Yerlerinden

Gezicini

6 Yorumlar

Barış Geçmen 5 Eylül 2021 at 22:04

Muğla şelaleleri ile ilgili olarak son derece bilgi verici ve açıklayıcı bir yazı olmuş diyebilirim. Çok teşekkürler.

Cevapla
Emrah Korkmaz 6 Eylül 2021 at 13:32

Yılda Sayısız Yerli ve Yabancı Turistleri Ağırlayan Muğla Şelelari Doğal güzellikleri Göletleri Camileri Otelleri ve plajlarıyla Harika bir yer.

Cevapla
eylem 6 Eylül 2021 at 14:42

Muğla hakkında çok güzel bilgi verilmiş çok güzel anlatılmış insanın gidip gezip göresi geliyor. En yakın zamanda mutlaka gidip gezeceğim. Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.

Cevapla
muharrir 6 Eylül 2021 at 15:50

kışın yılanlı dağ tatil için farkli bir alternatif.. muğla her mevsim çok guzel bie şehir

Cevapla
Alp 6 Eylül 2021 at 18:07

Harika bir manzara 😍

Cevapla
Eda Kara 6 Eylül 2021 at 19:00

Muğla gerçekten cennet gibi bir yer. Şelaleler, nehirler, plajlar, kaplıcalar… Tüm doğal oluşumlara sahip harika bir tatil şehri. Muğla dünyanın en mükemmel şehri olabilir Antalya’dan bile

Cevapla

Yorum Yaz