Image default
Fethiye Muğla Tavsiye Yerler

Ölüdeniz Gezilecek Yerler | Tatilcilerin Vazgeçemediği Turizm Cenneti

Ölüdeniz Gezilecek Yerler Olarak Ölüdenize gidipde bu yazımızdaki yerlere uğramadan gitmeyin özellikle ölüdeniz görülmesi gereken yerlerden Likya yolu, Kelebekler vadisi, Babadağ, Saklıkent bunlara uğramadan giderseniz Fethiyeye gittim diyemezsiniz. 

Ölüdeniz Gezilecek Yerler

Ölüdeniz gezilecek yerler listenizi hazırlarken en az birkaç günlük bir gezi rehberi hazırlamayı unutmayınız. Çünkü Ölüdeniz öyle bir günde gezilip bitirilecek bir tatil yeri değildir. En iyi Ölüdeniz, cennetten bir köşe olarak kabul edilir. Bakir koyları, yeşilin her rengine rast gelebileceğiniz ormanları ve adrenalin yüklü sporlara olanak veren coğrafyası ile Ölüdeniz bir başka güzeldir. Sadece ülkemizin değil dünya genelinde en iyi ve en güzel plajlardan biri olarak kabul edilen Ölüdeniz, tatilcilerin asla vazgeçemedikleri bir turizm cennetidir.

Ölüdeniz Görülmesi Gereken Yerler

ölüdeniz
ölüdeniz
  1. Ölüdeniz Tabiat Parkı

Ölüdeniz gezilecek yerler listenizin ilk yerini Ölüdeniz Tabiat Parkı oluşturmalı. Millî park olarak 1978 yılında kabul edilen park, devlet tarafından koruma altına alınmış eşsiz bir doğa harikasıdır. Zengin bir florası vardır. Otoparkı aynı anda 300 kişiye hizmet verebilecek kapasitedir. Dinlenmek ve soluklanmak için parkın içinde bulunan cafeler size eşlik edecektir. Sakin bir koy olduğundan dalgalar sizi hiç rahatsız etmeyecektir. Yaz aylarında parkın ziyaretçileri artmaktadır. Yalnız parka giriş ücretlidir.

kelebekler vadisi
kelebekler vadisi

2. Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi  Ölüdeniz gezilecek yerler nedir dediğiniz zaman akla gelecek ilk yerlerden bir tanesi Kelebekler Vadisiolacaktır. Burada hiçbir yapılaşma göremezsiniz. Stres ve bütün yorgunluğunuzu burada atabilirsiniz. Kayalık ve çamlık bir coğrafyaya sahip olan bu yere tırmandığınız zaman milyonlarca kelebeğin muhteşem bir örtü oluşturduğunu görebilirsiniz. Fethiye Gezilecek Yerler Fethiye ve Ölüdeniz’den günübirlik tekne turları ile buraya kolaylıkla gelebilirsiniz. Ağaç ev ve çadırlarda konaklama yapma imkânınız vardır. Bu yerde 80’den fazla kelebek çeşidini bir arada görebilirsiniz. Kelebekler Vadisi Likya yolu üzerinde bulunmaktadır.

saklikent3saklikent2saklikentSaklıkent Kanyonu2Saklıkent Kanyonu1Saklıkent Kanyonu

3. Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu Deniz ve kumda yuvarlanmaktan sıkıldıysanız size Saklıkent Kanyonunu keşfetmenizi tavsiye ediyoruz. Ölüdeniz’e uzaklığı 1.5 saat sürmektedir. Jeolojik bir çatlama sonucu binlerce yıl önce oluştuğu tahmin edilen Saklıkent Kanyonu 18 kilometre uzunluğundadır. Kanyonda suyun akış hızı oldukça hızlı ve kuvvetlidir. Daha rahat bir yürüyüş için iplerden destek alabilirsiniz. Kanyonda yürümek için yanınızda mutlaka sağlam bir spor ayakkabısı bulundurmanız gerekiyor. Adrenalinizi arttırmak isterseniz rafting tam size göre.3 kilometre bir uzunluğa sahip Karaçay Nehri’nin kabarmış sularında harika zaman geçirebilirsiniz. SaklıkentKanyonuna giriş ücrete tabidir. Ölüdeniz gezilecek yerler arasında Saklıkent kanyonu ve milli parkı mutlaka gidilip görülmesi gereken yerlerden biridir.

READ  Ortaca Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi
Belcekız Plajı
Belcekız Plajı

4. Belcekız Plajı

Güzel bir deniz keyfi yaşamak istiyorsanız size tavsiye edebileceğimiz yer Belcekız Plajı’dır. Yalnız burada denize girerken biraz dikkatli olmakta fayda vardır. Ölüdeniz En Güzel Gezilecek Yerler Çünkü buranın denizi biraz dalgalı ve suyu birden derinlik kazanıyor. Uzun bir kumsalı olan plajın yamaç paraşütüne de olanak sağladığını hemen belirtelim. Sahil kenarında aynı anda birçok işletmeyi görebilirsiniz. Sakin bir şekilde denize girmek isterseniz sabah saatlerini tercih etmelisiniz. Ayrıca erken saatlerde denizin dalgası daha az olacaktır.

Babadağ
Babadağ

5. Babadağ

Babadağ Ölüdeniz birçok etkinliği bir arada sunma özelliğine sahip nadir yerlerimizden biridir. Yamaç paraşütü ile ün salmış bir tatil beldesidir. Babadağ, ülkemiz dâhil dünyanın en iyi yamaç paraşütü atlama imkânını sunan bir yerdir. Ölüdenizin muhteşem güzelliğini görmek için 2000 metre yükseklikten atlayış yapanlar vardır. Yılın on iki ayı atlayış olanağı sağlayan Babadağ’da atlayış için en uygun aylar nisan ve ekim ayları olmaktadır. Uzman eğitmenler eşliğinde bu sporu zevkli hale getirebilir unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz. Yamaç paraşütü aşağı yukarı yarım saat sürmektedir. Babadağ’dan başlattığınız uçuşunuzu Belcekız Plajında sonlandırıyorsunuz. Babadağ’da yamaç paraşütünün yanında dağ yürüyüşü ve kamp gibi diğer doğa sporları da yapılmaktadır. Babadağ, Ölüdenize 15 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Hisarönü
Hisarönü

6. Hisarönü

Renkli gece hayatı, alışveriş ve restoranları ve bize sunduğu konaklama olanaklarının çeşitliliği ile Hisarönü ayrı bir yere sahiptir. Ölüdeniz’e uzaklığı sadece 4 kilometredir. Yaz aylarında bu yörede daha çok İngiliz turistleri görürsünüz. Denizden yukarıda bulunmasından dolayı serin bir havası vardır. Ölüdeniz En Güzel Gezilecek Yerler Buraya kalkan minibüsler ile kolaylıkla gelebilirsiniz. Gündüz fazla insan olmaz ama akşamın yaklaşmasıyla burası yavaş yavaş dolmaya başlar ve eğlenceler günün ilk ışıklarına kadar sürer gider. Alışveriş yapmak için birçok alternatif bulunmaktadır. Restoranların bolluğu size değişik damak zevkleri sunmaktadır.

READ  Gemile Koyu | Fethiye'de En Çok Tercih Edilen Koylardan
Kabak Koyu
Kabak Koyu

7. Kabak Koyu

Kabak Koyu   Doğasever tatilcilerin uğramadan kesinlikle geçmedikleri bir yer olan Kabak Koyu’naFaralya Köyü’nden dolmuşlar ile gidebilirsiniz. Ölüdeniz En Güzel Gezilecek Yerler Bu koya yürüyebilirsiniz ama yanınıza dayanıklı bir spor ayakkabısı almanızı tavsiye edeceğiz. Çünkü yolları bayağı bozuk. Burada günübirlik olarak denize girebilirsiniz. Konaklamak için ya kendi çadırınızı kurarsınız ya da burada bulunan bungalov evlerde kalırsınız.

Patara Antik Kenti
Patara Antik Kenti

8. Patara Antik Kenti

Likya uygarlığını çok güzel bir şekilde yansıtan Patara Antik Kenti, KaşFethiye karayolu üzerinde kalmaktadır. Antik kent geniş bir alanı kapladığı için burayı gezmek için yanınıza rahat bir spor ayakkabısı almanız gerekmektedir. Likya uygarlığının en önemli liman kenti olan Patara, Bizans zamanında da önemini devam ettirmiştir. Daha sonraları burada dünyanın en eski deniz feneri olan Patara Deniz Feneri keşfedilmiştir. Patara Antik Kenti, İsa’nın 12 havarisinden bir tanesinin buradan geçerek Roma’ya gitmesi sonucunda önemli bir piskoposluk merkezi olarak bilinmiştir. Bu kentte hamam, tiyatro, bazilika, sarnıçlar, anıt mezarlar ile dünyanın ilk demokratik parlamento binası kabul edilen yapı da yer almaktadır.

Likya Yolu
Likya Yolu
  1. Likya Yolu

Ölüdeniz dediğiniz zaman akla ilk düşen dağa yürüyüşleridir. Likya Yolu bu yürüyüş için adeta biçilmiş kaftandır. 500 kilometrelik bir parkuru içermektedir. Likya yolu boyunca birçok antik kenti görme şansınız olacaktır. İster kendiniz isterseniz deneyimli eğitmenler eşliğinde yürüyüşler yapabilirsiniz. Yalnız yürüyüşe çıkmadan önce bütün malzemelerinizin tam olduğundan emin olmanız gerekiyor.

Likya Yolu
Likya Yolu

Ölüdeniz Akdeniz’in incisi olarak bilinmektedir. Her yıl yerli ve yabancı birçok turistin akınına uğrayan bu güzel ve eşsiz tatil yöresine, plajları nefis kumsalları ve tarihi yerleri ile adeta cennetten saklı bir köşe diyebiliriz. Buraya ulaşım oldukça kolaydır. En iyi Konaklama için oldukça fazla alternatife sahiptir. Ayrıca kendi kampınızı da kurabilir ve orada kalabilirsiniz.

READ  Dalamanda Gezilecek Koylar ve Plajlar
Likya Yolu
Likya Yolu

Fethiye ölüdenize gidipte mutlaka uğramanız gereken yerleri sizler için yazımızda hazırladık. Beğendiyeseniz veya beğenmediyseniz mutlaka olumlu olumsuz yorumlarınızı yazmanızı bekliyoruz. 

Likya Yolu Kamp Alanlarılikyayoluuu1323likyayoluuu2likyayoluu8likyayoluuu11Likya Yoluna Gelen Dağcı Gruplarlikyayoluu9likyayoluu4likyayoluu5Likya Yolu Manzaralarılikyayoluulikyayoluu2likyayoluu3likya yolu1turistlikya yolu1tabelalikyayolluLikya Plajları

Ölüdenize Yakın Diğer Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yuvarlakçay Muğla’nın Saklı Cenneti

Gezicini

Uzungöl Doğa Harikası : Size Cennetteymiş Hissi Veren Yer!

Gezicini

Uyku Vadisi : Nerede Nasıl Gidilir ? Doğal Güzellikleri

Gezicini

Uludağ Gezilecek Yerler : Bursa’da Bir Kayak Merkezi

Gezicini

Ula Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Turunç Pınarı Koyu : Fethiye’de Masal Gibi Değil Mi

Gezicini

Türkiye’de Gezilecek En Güzel Yerler Listesi

Gezicini

Turgut Şelalesi Marmaris | Muğla’da Doğal Bir Şelale

Gezicini

Seydikemer`de Gezilecek Yerler Var!

Gezicini

4 Yorumlar

Ozan Ben 10 Temmuz 2019 at 18:38

Muhteşem rengi ile birlikte berraklığıyla denizi, kumu, sosyal aktiviteleri, hanzolardan arındırılmış biryer, kaliteli hizmete sahip plaj ve esnaflarıyla süper bir tatil mekanı

Cevapla
Irm Irm 8 Ağustos 2019 at 18:53

Tadına doyulmayacak kadar güzel Ölüdeniz bir huzur… Memleketimin bu eşsiz olan yerlerinden bir yer ??

Cevapla
Vildan Deniz Barış 6 Ekim 2019 at 23:58

Yamaç paraşütçülerini izlemek kadar güzel birşey yok ve keyifli. Plajı çok geniş temiz ve bakımlı plaj. Deniz yuvarlak taş, denizin kıyısı çok fazla ince çakıl ve taş, çakılların arka tarafı ayrı bir ince kum özenle yapılmış gibi burası. Deniz orta sıcaklıkta ve çok ideal masmavi ama çoook derin ve hafif bir dalga var

Cevapla
Levo 7 Ekim 2019 at 00:00

Havası güzel Denizi dalgalı ve burada yamaç paraşütü yapın mutlaka tavsiye edilir. Hava tam tersi ise mutlaka yat turuna çıkın Mavi lagünü atlamayın sakın diorum..Buradaki hisarönü akşamları ağlatıyor 🙂

Cevapla

Yorum Yaz