Image default
Antalya Kaş

Kaş Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Antalya Kaş Gezilecek Yerler

Kaş Gezilecek Yerler Türkiye’nin en turistik ili olan Antalya’nın en ünlü ilçelerinden birisi de Kaş’tır. Antalya mükemmel doğası ile bugüne kadar pek çok medeniyetin ilgisini çeker. Tarih öncesi dönemlerden kalma çok fazla eser barındırır. Öyle ki sahil uzunluğu da çok fazla olan bu ili tam anlamıyla gezmek için bütün yazınızı burada geçirmeniz gerekebilir. Hem yerli hem de yabancı turistlerin gözdesi olan

Antalya Kaş
Antalya Kaş

Antalya Kaş gezilecek yerler denince akla hem tarihi hem doğal güzellikler gelmelidir. Birbirinden güzel koylar, göz alıcı manzaralar ve her adımda eski medeniyetlerin izlerini bulabileceğiniz bu güzel ilçenin en önemli yerleri şöyle sıralanabilir.

Patara Antik Kenti
Patara Antik Kenti

Patara Antik Kenti

Bazıları için tatil sadece deniz ve güneşlenmekten ibaret değildir. Tarihe ve eski yapılara merakı olanlar için tatil demek aynı zamanda antik kent demektir. Antalya Gezilecek Yerler Ama Kaş için bu konuda düşünmek zorunda kalmazsınız. Çünkü Kaş hem mükemmel bir deniz keyfi hem de pek çok antik kent demektir. Bunlardan birisi de Patara antik kentidir. Antalya sahilleri daha çok Likya medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Patara da onlardan kalma bir tarihi kenttir. Ama kentte aynı zamanda Bizans ve Rum mimarisinin de izleri bulunur. Bizanslılardan kalma bir bazilika, Romalılara ait olduğu düşünülen bir zafer takı ve de görkemli bir tiyatro alanı ve pek çok anıt mezar kalıntısı Patara’da görülebilir.

Antiphellos Antik Kenti
Antiphellos Antik Kenti

Antiphellos Antik Kenti

Antiphellos antik kentinin en görkemli yapısı yaklaşık dört bin kişiyi ağırlayabilecek olan Kaş Antik Tiyatrosu’dur. Tiyatronun eski medeniyetler için önemi büyüktür. Üstelik açık havada ve denize sıfır muhteşem bir manzaranın yanı başındaki bu tiyatro alanı Antalya’daki en güzel tarihi eserlerden birisidir. Diğer antik kentlerde olduğu gibi kaya ve anıt mezarlar ve lahitler tamamen korunabilmiş olmasa da burada görülebilecek tarihi eserlerdir. Ayrıca yıkılmış olmasına rağmen şehrin surlarından kalanlar da Antiphellos’un görülmeye değer yerlerinden birisidir.

Xanthos Antik Kenti
Xanthos Antik Kenti

Xanthos Antik Kenti

Antalya Kaş gezilecek yerler arasındaki en büyük antik kent Xanthos’tur. Burası Likya medeniyetlerinin yerleştiği ilk yerlerden birisidir. Buradan çıkarılan pek çok tarihi eser İngiltere’de sergilenir. Ayrıca kaya ve anıt mezarlar ve lahitlerinden dolayı Xanthos antik kenti UNESCO Dünya Mirası listesi içindedir.

READ  Adrasan Koyu - Sahili
kaputaş plajı
kaputaş plajı

Kaputaş Plajı

Kaputaş Plajı Kaş’ın deniz manzarası ve plajları da tatil için tercih edilme nedenleri arasındadır. Kaputaş Plajı’nın ise bütün Akdeniz sahilinin en güzel plajlarından birisi olduğu kabul edilir. Hatta yabancı turistlerin de en çok görmek istediği plajlardan birisi Kaputaş’tır. Hem manzarası hem de denizi olağanüstü olan bu plajda yüzmek ve güneşlenmek çok keyiflidir. Sahilinde biraz çakıl taşı karışımı olmasına rağmen plajın güzelliğinden ötürü bu durum kimseyi rahatsız etmez. Kaputaş yüzmeyi seven çoğu kişinin gitmeyi en çok hayal ettiği yerlerden birisidir.

Kaş Kekova
Kekova

Kekova Bölgesi

Akdeniz sahillerinin batık kentinin yer aldığı Kekova Bölgesi de görüp görebileceğiniz en güzel tatil mekanlarından birisidir. Antalya Kaş gezilecek yerler deyince ilk akla gelenlerden birisi de burasıdır. Antalya Batık kentten geriye kalanlar denizle iç içe geçmiştir. Simena antik kentini de görebileceğiniz Kekova Bölgesi dünyanın en güzel manzaralı antik yerlerinden birisidir. Buralarda günü birlik düzenlenen bir tekne turuna çıkıp keyif yapabilirsiniz.

Kalkan
Kalkan

Kalkan

 Kalkan Gezilecek Yerler | Likya Uygarlığının Merkezi Dünya üzerindeki en güzel plajlarından birisi de Kalkan’ı çevreleyen plajdır. Çok sayıda ziyaretçi çekmesine rağmen büyük oranda doğal güzelliğini yaşatmayı başaran bu plaj çok güzel bir manzaraya sahiptir. Hem yüzmek hem de Kalkan içerisinde gezip dolaşmak ayrıca zevklidir. Ayrıca burada gezerken pek çok tarihi eser ve antik kent kalıntısına da rastlayabilirsiniz. Kaş’ı seven pek çok yabancı turist Kalkan’a yerleşmiştir.

Demre Gezilecek Yerler
Demre Gezilecek Yerler

Demre

Demre Antalya Kaş gezilecek yerler arasında yer alan en güzel tatil beldelerinden birisi de Demre’dir. Kıymeti henüz fazla bilinmemiş olan Demre daha çok yabancı turistleri ağırlar. Bunun nedeni de bilindiği gibi burasının Aziz Nicholas’ın doğup büyüdüğü yer olmasıdır. Aziz Nicholas Noel baba ismiyle tanınır ve çocukların, ağır işlerde çalışanların ve denizcilerin koruyucusu olduğu için en çok değer verilen azizlerden birisidir. Hristiyan alemi için buraya gelmek hacca gitmek gibidir. Antalya Kaş Gidilecek Yerler Aziz Nicholas Kilisesi özellikle Noel zamanı pek çok ziyaretçiyle dolar. Kilisenin tabanları, duvarlı ve freskleri oldukça göz alıcı mimari özelliklere sahiptir. Bu görkemli kilisenin dışında kaya mezarları da Demre’nin en ilgi çeken yerleri arasındadır. Başta Myra olmak üzere pek çok antik kent de Demre’de gezilecek yerler arasındadır. Myra hem kaya mezarları hem de tiyatrosuyla göz alıcı bir antik kenttir ve tarihten önceki dönemlerde çok ünlü ve önemli bir kent olduğu da bilinir. Yazının Devamı için  >

READ  Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi | Sadece Deniz Canlıları Sergilenmekte
Patara Plajı
Patara Plajı

Patara Plajı

Kaş’ın hatta Türkiye’nin adı çok bilinmese de en güzel plajlarından birisi de Patara Plajı‘dır. Bu plajın çok geniş ve çok uzun bir kumsalı vardır. Hatta çok uzun olduğu için bazı Türk filmlerindeki çöl sahnelerine ev sahipliği yapmışlığı vardır. Patara’da yine eski filmlerdeki gibi atla gezebilirsiniz. Nesli tükenmekte olan ve korunması gereken caretta caretta kaplumbağaları da yumurtlamak için Patara’yı tercih eder. bu canlıların meraklısı ve araştırmacıları için de Patara tercih edilebilecek yerler arasındadır.

saklikentsaklikent2saklikent3Saklıkent Kanyonu2Saklıkent Kanyonu1Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu 

Saklıkent Kanyonu Doğal güzellik denince akla gelen ilk şeylerden biri görkemli kanyonlardır. Kaş‘ın en tanındık yerlerinden birisi de Saklıkent Kanyonu’dur. Bu kanyon aynı zamanda milli park ilan edilmiştir ve tüm Akdeniz Bölgesi’nin en dikkat çekici yerlerinden birisidir. Kanyon büyük, geniş ve dik kayaların arasında uzanır ve burada gezmek için bazı kayaların üstünden geçmek zorunda kalırsınız. Kanyonun üzerinde kayalıklara bağlanarak dengelenen tahtadan yapılmış bir yerde yürüyebilirsiniz. Suyun gittikçe artan yoğunluğu ve serinliğiyle kanyonda yürümek sizi büyüleyecektir. İlerledikçe suyun kaynağını görebileceğiniz mükemmel bir yerin ardından, kanyonun kendisini ve sonra da ufak bir şelaleyi görebilirsiniz. Yol devam ettikçe daha çok kayaların arasından ve akan suların altından geçeceğiniz için oldukça rahat ayakkabılar giymeli ve yanınıza da yedek kıyafet de götürmelisiniz. Kanyonun tamamında yürümek zorlayıcı ve yorucu olabilir ancak manzara ve yaz sıcağında başka yerde bulamayacağınız serinlik buna değecektir.

Aslanlı Lahit
Aslanlı Lahit

Aslanlı Lahit

En göz alıcı tarihi eserler arasında olan Aslanlı Lahit Kaş’ta en çok ziyaret edilen yerlerdendir. İlçenin nerdeyse tam göbeğinde, güzel bir manzara ve çiçekler içinden geçilerek ulaşılan bu tarihi eser de Kaş’ta görülmesi gerekenler arasındadır. Zaten bulunduğu yer itibariyle görmeden geçebileceğiniz bir yer değildir. Kaş’ı çok sevenler ve her zaman burada tatil yapanlar bu lahitin altındaki kaldırımlarda oturup dinlenmeyi ve sohbet etmeyi de çok sever.

kaş Akçagerme Plajı
kaş Akçagerme Plajı

Akçagerme Plajı

Akçagerme Plajı Kıyı şeridinde turkuaz renkli ve giderek koyu maviye dönüşen güzel denizi ve yemyeşil manzarasıyla ülkemizin en güzel plajlarından birisi de Akçagerme Plajı’dır. Deniz tatili için olağanüstü seçeneklerden birisidir.

READ  Antalya Yivli Minare Cami (Yivliminare Mosque)

 

Hidayet Koyu

Kaş’ın en tenha ve en iyi korunmuş plajlarından birisi de Hidayet Koyu’nda yer alır. Ziyaretçi sayısı son yıllarda artmıştır ama hala doğal güzelliğini çok iyi korumaktadır. Burası da caretta carettaların tercih ettiği plajlardan birisidir.

Kekova Kaleköy
Kekova Kaleköy

Kaleköy Limanı

Türkiye‘nin en güzel manzaralarından birisi de Kaleköy‘dedir. Kaş’ın yine daha az tercih edilen ve bu sayede doğal yapısını koruyabilmiş yerleri arasındadır. Antalya Kaş Görülecek Yerler Dondurmasıyla ünlü olan bu limanda kalabileceğiniz pek çok güzel otel ve çok sayıda kafe ve restoran bulunur.

Büyükçakıl Plajı

Büyükçakıl Plajı’nın en önemli özelliği buz gibi suyudur. Yaz sıcağında rahatlamak için birebir olan bu suyun içinden bir kaynak çıkar. Hem güzel hem de çok sakin plajlardan birisidir. Hem serinlemek hem de sahilde güneşlenip kitap ya da dergi okumak için mükemmel bir yerdir.

Çukurbağ Yarımadası
Çukurbağ Yarımadası

Çukurbağ Yarımadası

Kaş’ın doğal güzellikleri arasında bir yarımada da bulunur. Bu yarımada tatil yapmak için ideal bir yerdir. Birbirinden güzel ve canlı sokakları içerisinde kalabileceğiniz pek çok güzel otel de bulunur. Orijinal ve hoş bir havası olan bu yarımada huzurlu ve sakin bir tatil yapabilirsiniz. Kaş merkezde kalacaksanız da gezip görmek için güzel bir yerdir.

Yukarıda sayılanlar dışında Kyneai antik kenti, Syrek Çakıl Plajı, Mavi Mağara, Aperlai Antik Kenti ve Gömbe Yaylası gibi yerleri de Kaş’ta gezilecek yerlere ekleyebilirsiniz. Kaş’ın bütün doğal güzelliklerini ve gezilecek yerlerini anlatmak uzun sürecektir. Bu özellikleriyle hem yerli hem de yabancı turistlerin en sevdiği yerlerden birisi haline gelmiştir.

Kaş‘ın tamamında daha birçok antik kent yer alır. Hepsini kısa bir süre içerisinde gezebilmeniz mümkün değildir. Kaş tatili planı yapmadan önce hepsini gözden geçirmeli ve seyahat rotanızı ona göre belirlemelisiniz. İlk defa gelecekseniz neden yerli ve yabancı çok sayıda turistin burayı tercih ettiğini hemen anlarsınız. Oldukça fazla kişiyi ağırlamasına rağmen Kaş’ın bazı koy ve plajları korunabilmiştir. Doğal güzellikleri ise gelen herkesi büyüler. Kaş ilçesinin her yanı tarihi kentler ve tarihi eser kalıntıları ile doludur. Sadece deniz tatili yapmak içi değil eski medeniyetlere dair izleri takip etmek için de Kaş’a gelinir. Dünyanın en güzel manzaralarından birine sahip olan Kekova Bölgesi de burada yer alır. Kısacası her adım da muhteşem doğal ve tarihi güzellikler, batı kentler Kaş’ta rastlayabileceğiniz şeylerdir. Bir kez geldiğinizde mutlaka tekrar gelmek isteyeceğiniz bir yer olacaktır.

Antalya Kaş
Antalya Kaş

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Side Gezilecek Yerler

Gezicini

Serik Gezilecek Yerler | Serik’da Görülecek Önemli Bölgeler

Gezicini

Olimpos Gezilecek Yerler : Antalya’nın Doğa Harikası

Gezicini

Muratpaşa Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Manavgat Gezilecek Yerler

Gezicini

Lara Plajı : Antalya’nın En Gözde Mavi Bayrağa Sahip Plajı

Gezicini

8 Yorumlar

Neslihan 2 Ocak 2021 at 21:51

Kaş Antalya’nın gezilecek en güzel yeridir. Demre çok güzel bir yer daha önce gittim harika bir yerdi. Havası suyu tertemizdir. Herkesin gezip görmesi gereken bir yer diye düşünüyorum.

Cevapla
muharrir 8 Eylül 2021 at 21:24

limanlar ve antik yerler.. her bölgesi cok güzel

Cevapla
Nasibe 8 Eylül 2021 at 21:31

Kaş antik kenti ve bir çok alanı gezilecek muhteşem yer tarihi ve süper tatil beldesi

Cevapla
Ezgi nacar 8 Eylül 2021 at 21:50

Kaş’ta ne çok antik kent varmış. Hepsi de çok güzel görünüyor. Patara Plajına giden arkadaşlarım hep övüyorlar. Bir gün mutlaka buraya gitmek isterim. Tatil planlarım arasında 1. tercihim olacak

Cevapla
Fahri Can 8 Eylül 2021 at 22:26

Nesli tükenmekte olan ve korunması gereken caretta caretta kaplumbağaları da yumurtlamak için Patara’yı tercih eder. Unutmayalım!

Cevapla
eylem 9 Eylül 2021 at 00:14

Kaş gezilecek yerleri denizi tarihi sit alanları ile gezilecek tatil yapılacak muhteşem bir yer.

Cevapla
Elasuakyurek 9 Eylül 2021 at 01:23

Harika ötesi yerler bu kadqçar cok derin dçgesme fırswtım oldu ve cok begendim harika yerleri koyları beachleri var tavsiye ederim

Cevapla
Barış Geçmen 9 Eylül 2021 at 09:51

Kaş gezilecek yerler ile ilgili olarak son derece başarılı ve faydalı bir yazı olmuş diyebilirim. Çok teşekkürler.

Cevapla

Yorum Yaz