Image default
Antalya Demre

Demre Gezilecek Yerler

Demre Gezilecek Yerler

Eski adı Patara olan Demre ilçesi Antalya‘nın körfezin kuzey batısında yer alan bir beldesidir. Adı pek çok kişi tarafından biliniyor olmasına rağmen Antalya’nın diğer ilçeleri kadar dikkat çekmez. Ancak Demre gezilecek yerler ve özellikle tarihi kalıntılar açısından çok zengindir. Sevimli ve ufak bir belde olan Demre’de dinlendirici ve zevkli bir tatil yapabilirsiniz. Diğer adı Kale’dir, antik çağlardaki ismi ise Myra’dır ve Antalya’nın en önemli antik kentlerinden birisi olan Myra antik kenti de burada yer alır.

Bilindiği gibi Demre en çok ağır işlerde çalışan işçilerin, çocukların ve denizcilerin tanrısı koruyucu olan Aziz Nicholas’ın doğduğu yer olmasıyla bilinir. Diğer adı Noel Baba olan Aziz Nicholas’ın Hıristiyan dünyası için önemi büyüktür ve özellikle Noel zamanı çok fazla ziyaretçi ağırlar. Hem tarihi güzellikleri hem de mükemmel bir denizi olan Demre’yi hem gezip görmek hem de deniz tatili yapmak için ziyaret edebilirsiniz.

Myra Antik Kenti

Myra Antik Kenti
Myra Antik Kenti

Bu beldenin eski isminin geldiği antik kent bir kısmı harap olmuş olsa da hala görkemli kalıntılarıyla ayaktadır. İlkçağ’ın kent kültürü pek çok tarihçi ve arkeoloğun ilgisini çeker. Meydanları, sütunları kemerleri ile antik kentler ülkemizde yer alan en önemli tarihi eserlerdir. Myra antik kentinde ise görkemli kaya mezarlarını inceleyebilirsiniz. Myra hem Likya hem de Roma döneminin en önemli kentlerinden birisidir. Bu tür eskiçağ medeniyetlerinde özellikle kentin dışında kalan toplu mezarların bir arada bulunduğu yerlere nekropol adı verilir. Myra antik kenti de nekropolü ile ünlüdür.

Nekropol antik tiyatronun üzerinde bulunan kayalık bir alandadır. Burada eski mezarlar olduğu bilinen pek çok yapı bir arada bulunur. Her birinin üzerindeki işlemeler, oyma ve kabartmalar dikkat çekicidir. Dışarıdan ve oldukça uzak bir mesafeden baktığınızda ise her biri küçük bir ev gibi görünür. Pek çok tarih öncesi antik kentte bulunan nekropollerden en iyi korunmuş olarak ayakta kalanlardan bir tanesi Myra antik kenti içerisindedir.

Myra antik kenti vakti zamanında “en parlak” unvanını almış olup Likya medeniyetlerini oluşturan kentler içerisinde çok önemli bir yere sahiptir. Bu kentler arasında oylamalar sırasında kentin önemine göre her kentin bir veya birden faza oy hakkı bulunabilir. Araştırmalara göre Myra antik kenti 3 oy hakkına sahip en önemli merkezlerden birisidir. Likya bölgesinin en güzel tiyatrolarından birisi de burada bulunur. Bu tiyatro yaklaşık olarak on bin kadar seyirciyi ağırlayabilir. İlkçağ’ın en görkemli tiyatrolarından birisi de 35 oturma sırası ile bu tiyatrodur.

READ  Fosforlu Mağara : Gezi Teknelerin Rotasının Geçtiği Yer

Noel Baba Kilisesi

Noel Baba Kilisesi
Noel Baba Kilisesi

Noel Baba’nın Demre’li olduğunu söylemiştik. Myra antik kentine çok yakın bir mesafede Noel Baba anısına yapılan bir kilise bulunur. Müslümanların hac için Mekke’yi önemsemesi gibi Ortodoks mezhebine ait Hıristiyanlar için de Demre ve Noel Baba kilisesi büyük bir öneme sahiptir. Kilisenin yapılması oldukça uzun sürmüş, hem Bizans hem de Roma mimarisine ait özelliklere sahiptir. Görkemli ve güzel bir yapı olan Noel baba kilisesi, Aziz Nicholas için yapılmış binlerce kilise arasında en önemlisidir. Bir zamanlar içerisinde Noel Baba’nın kemiklerinin de yer aldığı kabul edilir. Ancak bu kemiklerin bir kısmı yurt dışına kaçırılmış bir kısmı da Antalya Müzesi’nde gösterilir.

Andriake Antik Kenti

Andriake Antik Kenti
Andriake Antik Kenti

Demre’de bulunan bir diğer antik kent olan Andriake de Demre gezilecek yerler arasında yer alır. Uzunca bir sahili olan bu kentteki çoğu tarihi eser hayatta kalamamış. Bunda hem Demre’nin denizden gelen saldırılara açık bir belde olması hem de bazı yerlerinin alüvyonların altında kalması etkilidir. Ancak Andirake antik kentini gezdiğinizde de her yerde tarihi bir kalıntının parçalarını bulabilirsiniz. Eski lahitlerden, surlardan ve mezarlardan kalma kalıntılar görebilirsiniz. Andriake’nin bir diğer özelliği denizin üzerinden şahane bir gün batımı manzarasına sahip olmasıdır. Gün batarken göreceğiniz renkler sizi büyüleyebilir.

Likya Medeniyetleri Müzesi

Likya Medeniyetleri Müzesi
Likya Medeniyetleri Müzesi

Andriake antik kenti ya da Myra antik kentinden kalan tarihi kalıntıların bir kısmı Likya Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenir. Müze Andriake antik kenti sınırları içerisindedir. Ve içerisinde bütün tarih öncesi Likya medeniyetlerine ait kalıntılar bulunduğu için Demre gezilecek yerler arasında yer alır. Müzenin şu anki binası tarih öncesinde tahıl ambarı ve büyük bir depo olarak kullanılan Granarium adlı yapının restore edilmesiyle oluşturulmuştur. Çatısı bulunmasa da ana müze binası olarak kullanılan bu granarium son derece etkileyici bir binadır. Müzenin içerisi 8 binadan oluşur.

Bu binalar Likya medeniyetleri olarak bilinen Myra, Patara, Ksanthos, Tılos, Arykanda, Pınara, Antiphellos ve Olympos adına kurulmuştur. Bu salonların her birinde Likya medeniyetlerin dini ritüelleri, sosyal yaşantısı ve ekonomik özellikleri ile ilgili tarihi eserler sergilenir. Bundan başka müze içerisinde 2 kilise ve bir hamam yer alır. Ülkemizdeki en eski sinagoglardan birisi de bugün müze içerisindedir. Ayrıca küçük olsa da son derece etkileyici bir sarnıç da Likya Medeniyetleri Müzesi içerisindedir.

READ  Kurşunlu Şelalesi - Antlaya

Andriake Kuş Cenneti

Andriake Kuş Cenneti
Andriake Kuş Cenneti

Demre gezilecek yerler arasında 150’ye kuş türünü gözlemleyebileceğiniz bir sulak yerde bulunan kuş cennetidir. Kuş cenneti Likya Medeniyetleri Müzesi’ne oldukça yakındır. Kuşlarla ilgilenen pek çok araştırmacı her yıl buraya kuşları görmek için gelir. Andriake Kuş Cenneti’nde yaban ördeği ve meke başta olmak üzere pek çok kuş bulunur.

Çayağzı Plajı

Çayağzı Plajı
Çayağzı Plajı

Bilindiği gibi caretta carettalar dünyada nesli tükenmek üzere olan ve sadece Antalya ve Mersin sahillerinde gözlemlenebilen su kaplumbağası türüdür. Bu canlıların genel olarak daha çok batıya yakın olan Akdeniz kıyılarında görülebileceği bilinir. Ama onları Demre plajlarında görebileceğiniz yerlerden birisi de Çayağzı plajıdır. Bu kaplumbağalar özellikle haziran ve Temmuz ayında yumurta bırakmak için çıktıklarında görülebilir. Eğer bu tür canlılara meraklıysanız ve gözlem yapmak isterseniz Demre’ye gelebilirsiniz.

Saura Antik Kenti

Saura Antik Kenti
Saura Antik Kenti

Mükemmel coğrafi özellikleriyle Antalya ili pek çok antik kenti içerir. Bu güzellik tarih boyunca pek çok medeniyetin ilgisini çekmiştir. Demre gezilecek yerler arasında Myra ve Andriake dışında bir diğer önemli antik kent Soura da bulunur. Likya medeniyetlerinin en çok önem verdiği antik kentlerden birisi de Soura’dır. Özellikle anıt mezarlarıyla ünlüdür. Likya medeniyetlerine ait olarak bilinen en büyük anıtsal mezar da bu antik kentte yer alan ve üst kısmı bir lahitten oluşan mezardır. Soura eskiden çok ünlü bir kehanet merkezidir. Kentin içerisinde pek çok tarihi esere rastlanır. Akropol kalıntıları, lahitler ve kaya mezarlarından kalan yerleri burada da görebilirsiniz.

Hoyran Nekropolü

Hoyran Nekropolü
Hoyran Nekropolü

Demre beldesi her bir parçası önemli bir tarihi eser sayılabilecek olan toplu mezarlar yani nekropoller açısından ünlüdür. Hoyran nekropolü de bunlardan bir tanesidir. Bu nekropol Demre’ye çok yakın olan dağlık bir yerde bulunur. Ulaşmak için kendi şahsi aracınızı kullanabilirsiniz, buraya toplu taşıma yoktur. Mezar kalıntıları ve lahitler arasından gezdikten sonra ufak bir süre tırmanarak bir tepeye varırsınız. Bu tepede hem dinlenip hem de şahane bir manzaraya bakabilirsiniz. Antik uygarlıkların en çok tercih ettiği yerlerden birisi Antalya’daki Kekova Bölgesi’dir.

Tam olarak Demre ve Kaş yol ayrımının bulunduğu yerde olan Kekova dünyanın en güzel manzaralarından birine sahiptir. Ayrıca dalış yapmayı sevenler için de mükemmel bir yerdir. İşte Hoyran nekropolünü geçtikten sonra bu küçük tırmanışı yaparsanız bütün Kekova Bölgesi’ni görebileceğiniz bir manzaraya ulaşırsınız. Bu özelliğiyle burası Demre gezilecek yerler arasında yer alır.

Trysa Antik Kenti

Trysa Antik Kenti
Trysa Antik Kenti

Antalya antik kent sevenler için eşi bulunmaz bir ildir. Demre’de yer alan bir diğer antik kent ise Trysa antik kentidir. Bu kent Gölbaşı Mahallesi’nde yer alan bir tepe üzerine kurulmuştur, ama Demre’deki diğer antik kentlere göre ne yazık ki daha az korunmuştur ve çok az kalıntı bulunur. Kenti çevreleyen taş örgü duvarlar ki bunların büyük kısmı yıkılmıştır, büyük oranda harap olmuş ve aslında 4 metre uzunluğunda bir mezardan geriye kalanlar ve mezarın altındaki friz dışında fazla bir kalıntı bulamazsınız. Mezarın etrafında ise sadece eski lahitlerin bazı parçalarını bulabilirsiniz. Kentin kuzeydoğusunda ise Heroon anıtı yer alır. Genellikle tanrılaştırılmış ya da tanrı kadar değerli insanlar adına yapılığı bilinen bu tür anıtlar geniş bir yer üzerinde yer alır. İçerisinde de 18 metrekare büyüklüğünde bir lahit vardır. Ancak Heroon anıtı içerisindeki çoğu şey bugün yurt dışına götürülmüştür ve orada sergilenir.

READ  Alanya Plajları ve Koyları

Simena Antik Kenti

Simena Antik Kenti
Simena Antik Kenti

Kaya mezarları ve lahitleriyle ünlü olan ve daha çok deniz yoluyla ulaşılabilen Demre antik kentlerinden bir diğeri ise Simena antik kentidir. Ayrıca Simena antik kenti içerisinde de ufak bir antik tiyatro ve kilise de bulunur. Daha önceki dönemlerde çok daha büyük olduğu bilinen Simena antik kentinin çok büyük bir kısmı sular altında kalmıştır. Bu bölgede tatil yapanlar Kekova tekne turlarına katılabilir. Simena antik kenti bu tekne turlarının durak noktalarından birisidir. Burada duran teknelerden inen yerli ve yabancı turistler Simena içerisinde bir gezinti yapar. Çay içebilecekleri ve hediyelik bir şeyler de bulabilecekleri güzel bir dinlenme yeridir.

Üçağız Antik Kenti

Üçağız Antik Kenti
Üçağız Antik Kenti

Demre gezilecek yerler arasındaki güzel antik kentlerden birisi de Üçağız antik kentidir. Bu kentte de bir hamamdan, kiliseden ve nekropolden arda kalanları görebilirsiniz. Diğer üç antik kente de yakın olmasından dolayı eğer tarihi kalıntılar ve antik kent sevdalılarından birisi iseniz buraya arabayla gelip hepsini görebilirsiniz.

Kyaenai Antik Kenti

Kyaneai Antik Kenti
Kyaneai Antik Kenti

Bu antik kent şu an Yavu Köyü üzerindedir. Bu kent içerisinde büyük oranda yıkılmış olan bir kiliseden, bir akropolden ve bir nekropolden kalıntılar görülebilir. Ayrıca Demre bölgesinin en çok lahit görülebilecek olan yerlerinden birisi de Kyaenai antik kentidir.

Arykanda Antik Kenti

Arykanda Antik Kenti
Arykanda Antik Kenti

Önemli bir geçiş noktasında bulunan Arykanda antik kenti Likya medeniyetleri arasındaki en önemli şehirlerden bir tanesidir. Bgün Finike‘ya bağlı olan antik kent Demre’den yaklaşık olarak bir saat uzaklıkta yer alıyor. Helios Tapınağı’ndan, Meclis Binası’ndan, gözetleme kulesi, agora ve akropolden ardında kalan tarihi kalıntılar Ayrkanda’da görülebilir.

Kekova Tekne Turları

Kekova Tekne Turları
Kekova Tekne Turları

Demre’nin etrafında pırıl pırıl deniziyle göz dolduran pek çok güzel koy bulunur. Buraları hem görmek hem de yüzmek çok zevklidir. Başlangıç noktası Demre-Çayağzı olan tekne turlarına katılırsanız Tersane, Burç ve Gökkaya gibi birbirinden güzel koyları gezebilirsiniz. Ayrıca sular altında kaldığı bilinen Batık Kent’in kalıntılarını da görebilirsiniz.

Antalya`da Gezilecek Başka Yerler İçin

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Side Gezilecek Yerler

Gezicini

Serik Gezilecek Yerler | Serik’da Görülecek Önemli Bölgeler

Gezicini

Olimpos Gezilecek Yerler : Antalya’nın Doğa Harikası

Gezicini

Muratpaşa Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Manavgat Gezilecek Yerler

Gezicini

Lara Plajı : Antalya’nın En Gözde Mavi Bayrağa Sahip Plajı

Gezicini

1 Yorum

TC Durmuş Önal 23 Nisan 2019 at 10:15

Demre cok güzel bir yer fakat çok aşırı sıcak yaz aylarının tam ortasında cekilmez bir hal alıyor tabikide Antalya Demrenin farklıalternatif mekanlarıda var sahilleri üç ağız dan yat turlari ile Demrenin bütün koylarını gezip güzel bir gün geçirebilirsiniz kesinle tavsiye edebilirim.

Cevapla

Yorum Yaz