Image default
Antalya Doğal Alanlar Mağaralar

Antalya’nın Gezilecek Mağaraları

Antalya için En İyi Gezilecek Mağaralar

 

Damlataş Mağarası

Antalya gezilecek mağaralar dediğimizde aklımıza ilk gelen Damlataş Mağarası’dır. B mağaranın içerisi sayısız sarkıt ve dikitlerle dolu muhteşem bir görünüme sahiptir. İçerisindeki gazlar ve radyoaktif akımlar nedeniyle özellikle astım ve bronşit hastalarına iyi geldiğini söyleyebiliriz. Antalya’da henüz turizme açılmamış ya da daha araştırılması gereken bir çok mağara vardır. Antalya Gezilecek Yerler içinde damlataşların bulunduğu ve etrafındaki doğal güzellikler nedeniyle gezilebilecek olan Çimeniçi Mağarası turizme açılmamış olanlardan bir tanesidir. Derya Mağarası, Büyük Dipsiz Mağarası, Mahrumçalı Mağarası, Peynirdeliği Mağarası ve Tilkiler Mağarası da kentin diğer mağaraları arasındadır.

Antalya Damlataş mağarası
Antalya Damlataş mağarası

 

Damlataş mağarası Videolu Anlatımı

Antalya

 

 

Kocain Mağarası

Antalya’nın kuzeyinde yer alan Kocain Mağarası’nda ise Roma döneminden olduğu düşünülen bir sarnıç yer alıyor. Kocain Türkiye’nin en geniş ağızlı mağarası olma özelliğine de sahiptir. Sadece denizden bir girişi olan Konakaltı Mağarası ise bir deniz mağarası sayılır. Bazı bölümleri sular altında olan mağaranın iki bölümü travertenlerle kaplıdır. Pek çok sarkıt ve sütunun bulunduğu mağara denizin hemen dibinde olmasıyla da dikkat çekiyor. Yatay bir mağara olarak kabul edilen Küçükdipsiz Mağarası’nda da çok sayıda traverten bulunur.

 

Kocain Mağarası
Kocain Mağarası

 

Papaz Kayası Mağarası

Papazkayası Mağarası gittikçe daralan uzun bir yapı biçimindedir. Ancak bu mağaranın gelişi durduğu için içerisinde çok az sayıda sarkıt ve dikit mevcut. Antalya’nın en büyük mağaralarından birisi ise yine denizle bağlantılı olan Yerköprü Mağarası‘dır. Ülkemizin tek mağara milli parkının da bulunduğu Altınbeşik Mağarası ise Antalya’nın yine görülmeye değer en güzel yerlerinden birisidir. Bu mağara milli park içerisindedir ve etrafında gezinti yapmak isterseniz de harika bir doğaya sahiptir. Üç katlı bir mağara olan Altınbeşik doğanın şaşırtıcı güzellikleri ile baş başa kalabileceğiniz yerlerden birisidir. Antalya’nın Gezilecek Mağaraları Gürleyik Mağarası ise suyla dolu mağaralar arasındadır ve içerisinde ilerlemek güçtür. Kocadüden Mağarası içerisinde çok sayıda göl ve gölcük yer alır.

READ  Güver Uçurumu Kanyonu | Antalya'ya Gidenlerin Uğraması Gereken Rota
Papaz kayası Mağarası
Papaz kayası Mağarası

Akseki Oruç Düdeni Mağarası

Akseki’de yer alan Oruç Düdeni Mağarası içerisinden bir yeraltı nehri geçtiği için çökmek üzeredir. Dim Mağarası ise etrafı çam ve çınar ağaçları ile dolu bir ormanlık alanda yer aldığı için gezmek ve piknik yapmak için de tercih edilen yerler arasındadır. Antalya’nın Gezilecek Mağaraları aynı zamanda Türkiye’nin en güzel mağaralarıdır. Beldibi Mağarası bir arkeolojik sit alanı içerisindedir. Katmanlarında özellikle mezolitik döneme ait kalıntılar ve duvarlarında ilginç resimler görülmeye değerdir.

 

Altınbeşik Mağarası Videolu Anlatım<

Antalya

 

Altınbeşik Mağarası

Bu mağara, Antalya İbadi semtinde ve Ürünlü köyünde bulunan  Milli parkın içinde bulunmaktadır. Manavgat vadisinin batısında yer alır. Önceleri araçla ulaşımı zor iken artık mağara girişine kadar araç girişi vardır. Belediyenin sağladığı hizmetler ise mesai saatleri içerisinde açıktır. Mağara ve Ürünlü köyü arasındaki yol yüksekten korkanlar için bir hayli heyecanlı olacaktır. Antalya’nın Gezilecek Mağaralarına giden yollarda unutamayacağınız güzellikte manzaralarla karşılaşacaksınız. Ayrıca geçerken mutlaka düğmeli evlerini  de görmelisiniz.

Altınbeşik Mağarası
Altınbeşik Mağarası

 

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zeus Mağarası Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Uzungöl Doğa Harikası : Size Cennetteymiş Hissi Veren Yer!

Gezicini

Türkiye’de Gezilecek En Güzel Yerler Listesi

Gezicini

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Side Gezilecek Yerler

Gezicini

Serik Gezilecek Yerler | Serik’da Görülecek Önemli Bölgeler

Gezicini

Salda Gölü Nerede? Nasıl Gidilir ?

Gezicini

1 Yorum

SADIK YURTMAN 1 Ağustos 2019 at 11:56

Antalya Isparta karayolunun 18. km. sinden sonra 300 m. içersinde olan bu Mağaranın gezilmesi gerekmektedir bu mağara ufkunuzu genişletecektir.

Cevapla

Yorum Yaz