Image default
Antalya Doğal Alanlar Mağaralar

Antalyanın Gezilecek Mağaraları

Antalyanın En İyi Gezilecek Mağaraları

 

Antalya Damlataş mağarası

Damlataş mağarasının içerisi de sayısız sarkıt ve dikitlerle dolu muhteşem bir görünüme sahiptir. İçerisindeki gazlar ve radyoaktif akımlar nedeniyle özellikle astım ve bronşit hastalarına iyi geldiği bilinir. Antalya’da henüz turizme açılmamış ya da daha araştırılması gereken mağaralar da bulunur. Antalya Gezilecek Yerler Damlataşların bulunduğu ve etrafındaki doğal güzellikler nedeniyle gezilebilecek olan Çimeniçi mağarası turizme açılmamış olanlardan bir tanesidir. Derya mağarası, Büyük Dipsiz mağarası, Mahrumçalı mağarası, Peynirdeliği mağarası ve Tilkiler mağarası da kentin diğer mağaraları arasındadır.

Antalya Damlataş mağarası
Antalya Damlataş mağarası

 

Damlataş mağarası Videolu Anlatım<

Antalya

 

 

Kocain Mağarası

Anltalya’nın kuzeyinde yer alan Kocain mağarasında ise Roma döneminden olduğu düşünülen bir sarnıç yer alıyor. Ayrıca Kocain Türkiye’nin en geniş ağızlı mağarası olma özelliğine de sahip. Sadece denizden bir girişi olan Konaklatı mağarası ise bir deniz mağarası olarak adlandırılıyor. Bazı bölümleri sular altında olan mağaranın iki bölümü travertenlerle kaplıdır. Aynı zamanda pek çok sarkıt ve sütunun bulunduğu mağara denizin hemen dibinde olması nedeniyle dikkat çeker. Yatay bir mağara olarak kabul edilen Küçükdipsiz mağarasında da ok sayıda traverten bulunur.

 

Kocain Mağarası
Kocain Mağarası

 

Papaz kayası Mağarası

Papazkayası Mağarası gittikçe daralan uzun bir yapı biçimindedir. Ancak bu mağaranın gelişi durduğu için içerisinde çok az sayıda sarkıt ve dikit yer alır. Antalya’nın en büyük mağaralarından birisi ise yine denizle bağlantılı olan Yerköprü Mağarası‘dır. Ülkemizin tek mağara milli parkının da bulunduğu Altınbeşik Mağarası ise Antalya’nın yine görülmeye değer en güzel yerlerinden birisidir. Bu mağara milli park içerisindedir ve etrafında gezinti yapmak isterseniz de harika bir doğaya sahiptir. Üç katlı bir mağara olan Altınbeşik doğanın şaşırtıcı güzellikleri ile baş başa kalabileceğiniz yerlerden birisidir. Antalyanın Gezilecek Mağaraları Gürleyik mağarası ise suyla dolu mağaralar arasındadır ve içerisinde ilerlemek güçtür. Kocadüden mağarası içerisinde çok sayıda göl ve gölcük yer alır.

READ  Finike Gezilecek Yerler
Papaz kayası Mağarası
Papaz kayası Mağarası

Akseki Oruç düdeni mağarası

Akseki’de yer alan Oruçdüdeni mağarası içerisinden bir yeraltı nehri geçtiği için çökmek üzeredir. Dim mağarası ise etrafı çam ve çınar ağaçları ile dolu bir ormanlık alanda yer aldığı için gezmek ve piknik yapmak için de tercih edilen yerler arasındadır. Antalyanın Gezilecek Mağaraları Türkiye’nin en güzel mağaralarından birisi olduğu kabul edilir. Beldibi mağarası bir arkeolojik sit alanı içerisindedir. Katmanlarında özellikle mezolitik döneme ait kalıntılar ve duvarlarında ilginç resimler yer alır.

 

Altınbeşik Mağarası Videolu Anlatım<

Antalya

 

Altınbeşik Mağarası

Bu mağara Antalya İbadi semtinde ve Köy olarak Ürünlü köyünde bulunan bu mapar Milli parkın içinde bulunmaktadır. Manavgat vadisininin batısında yer alır. Eski verilere göre araç yolu yoktu fakat şuan mağara girişine kadar araç girişi vardır. Belediyenin hizmeti mesai saatleri içersinde açıktır sadece. Mağara ve Ürünlü köyü arasındaki yolda yükseklik korkusu olanlar için birhayli zor olacaktır. Antalyanın Gezilecek Mağaraları Yollarda karşılaştığınız manzaralar hiç unutayamıyacağınız manzaralar olacaktır. Geçerken mutlaka düğmeli evlerini görebilirsiniz.

Altınbeşik Mağarası
Altınbeşik Mağarası

 

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zeus Mağarası Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Yukarı Düden Şelalesi : Şehrin İçinde Cennet

Hakan Karaduman

Uzungöl Doğa Harikası : Size Cennetteymiş Hissi Veren Yer!

Gezicini

Türkiye’de Gezilecek En Güzel Yerler Listesi

Gezicini

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Ters Ev Antalya

Hakan Karaduman

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Syedra Antik Kenti | Yılın Her Mevsimi Gidilecek Tarihi Kent

Hakan Karaduman

1 Yorum

SADIK YURTMAN 1 Ağustos 2019 at 11:56

Antalya Isparta karayolunun 18. km. sinden sonra 300 m. içersinde olan bu Mağaranın gezilmesi gerekmektedir bu mağara ufkunuzu genişletecektir.

Cevapla

Yorum Yaz