Image default
Burdur Doğal Alanlar Kamp Alanları Tavsiye Yerler

Salda Gölü Nerede? Nasıl Gidilir ?

Salda Gölü Nerede? Nasıl Gidilir ?

Burdur’un Yeşilova ilçesinın kuzey batı yönünde olan Salda Gölü, ilçe merkezine uzaklığı 4 kilometre, orman ile kaplı tepeler, kayalık araziler ve ufak alüvyonal ovalarla çevrili şekilde olan tuzlu tektonik bir göldür. Salda Gölünün kaplamakta olduğu alan 57 km2 dir. Derinlik olarak ölçülebilmiş olan 180 metre şeklindedir. Ortalama yüksekliği ise 1190 metre şeklinde bilinmektedir.

burdur salda gölü
burdur salda gölü

Salda Gölü, 1989 tarihinde Sit Alan olarak ilan edilmiş, fakat kısıtlı şekilde yapılaşmaya izin verilmek amacı ile 1992 tarihinde koruma derecesi düşürülmüştür. Bu alana ait olarak Sulak Koruma Bölgesi Sınırları belirlenmiş şekilde olup Ulusal Sulak Alan Komisyonu tarafınca da onaylanmıştır.

salda gölü
salda gölü

Salda Gölü Neden Beyaz?

Kumsalın beyaz olan rengi, içerisinde bulunmakta olan tatlı soda suyunda bulunan magnezyumun gölge bulunmakta olan bakteriler tarafınca minerale çevrilmesinden oluşmaktadır.

salda gölü
salda gölü

Tehlikeli mi / Yüzülebilir mi ?

Bu gölge girmek tehlikeli değildir. Ancak ”Göle girmek tehlikeli ve yasaktır” ibareleri sadece yetkililerin sorumluluktan kurtulmak için asmış oldukları işaretlerdir. Burdur Gezilecek Yerler   Salda Gölü Nerede? Nasıl Gidilir ? Boğulma riski haricinde rahatlıkla girip yüzerek, keyfini çıkartabilirsiniz.

salda gölü
salda gölü

Salda Gölünde Neler Yapılır?

Maldivlerin hayali ile yaşayan kişilerin Maldivleri ayağa getirmiş olan doğa harikalarından bir tanesidir. Kafa dinlemek adına gidenlerin yürüşe gittiği, tatile çıkmış olduğu yerlerden birisi olan Salda doğal alan, su sporları ve yamaç paraşütünün de olması adına çalışmalar başlatılmıştır.

Bu doğa harikası yere sadece fotoğraf çekmek için gelenlerin sayısı da bir hayli fazladır. Burdur Salda Gölü Nerede? SAlda Gölüne Nasıl Gidilir ? Bu bakımdan salda denizine tatile yada gezmeye gelenlerin fotoğraf makinelerini unutmamalarını öneririz. Salda sahiline suya girmek mümkündür. Bembeyaz sahilinde yürüş yapabilir, eşsiz doğası ve manzarasını izleyebilir, salda plajı etrafında kamp yapabilir ve kışın çevresinde yer alan kayak merkezlerini de ziyaret edebilirsiniz.

READ  Dim Çayı Nerede ? Nasıl Gidilir ?
salda gölü kamp alanı
salda gölü kamp alanı

Kamp veya Konaklama Yapılır mı ?

Göl ve çevresinde 1989 senesinde ‘Doğal Sit Alanı’ olarak koruma altına alınmıştır. Doğal sit alanı, kapsamı içerisinde olan S Gölü’nün sit alan derecesi düşürülmüş olup, kamp yapabilecek olduğunuz belli başlı plaj bölümleri bulunmaktadır. Bunların en başında Yeşilova Belediye Halk Plajı yer almaktadır.

 

salda gölü kamp alanı
salda gölü kamp alanı

Kendinize ait çadırları kurmak istiyorsanız eğer sizlerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ayrıca çadırlarınıza elektrik çektirme imkanınızda bulunmaktadır. Çadırlar için ekstra masraflar için bir ek ücret alınmaktadır.

salda gölü kamp yeri
salda gölü kamp yeri

Salda Gölü Kamp Alanı

Önceden göl etrafında kamp yapılabilmekte olan üç adet yer bulunmaktaymış, ancak şuan Tabiat Parkı içerisinde kamp yapımına izin verilmiyormuş. Burdur Belediyesi tarafından halka açılan plaj tamamen ücretsiz şekilde. Bu bölge üzerinde sezonluk çadır kuranlar, karavan ile kamp yapanlar mevcut. Bu bölgede beğendiniz konumda çadırınızı herhangi bir ücret ödemeden kurmanız mümkündür. Bu bölgede elektrik, tuvalet, duş gibi ihtiyaçlarınızı karşılayamazsınız, ancak halk plajına göre daha sessiz sakin bir bölgedir. Kamp için herhangi bir ücret ödemezsiniz.

salda gölü
salda gölü

Salda Gölü Nerede / Nasıl Gidilir ?

Salda Gölü, Burdur iline bağlı yaklaşık olarak 60 km batı tarafı uzaklığında bulunan bir yerdir. Burdur’un Yeşilova ilçesine bağlı olan   Gölü’nün Yeşilova’ya 4 km uzaklığı bulunmaktadır.

Minibüs ile   Gölü’ ziyaret etmeniz için, Burdur, Antalya yada Denizli otogarlarından kalkmakta olan Yeşilova minibüslerine binebilirsiniz.

Salda Gölü’ne Burdur içerisinden gitmek istiyorsanız, Burdur-Hacılar-Yeşilova güzergahını izlemelisiniz.

 

salda golu10233salda golu10232salda golu1023salda golu102salda golu101salda golu76salda golu12Salda Gölüsalda golu9salda golu7salda golu5salda golusalda golu kampsalda golu kamp alanı

Salda Gölüne Yakın Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Uzungöl Doğa Harikası : Size Cennetteymiş Hissi Veren Yer!

Gezicini

Urla Kamp Alanları | Urla’da En Güzel Kamp Yerleri !

Gezicini

Ürkmez Doğanbey Kamp Alanları

Gezicini

Uludağ Gezilecek Yerler : Bursa’da Bir Kayak Merkezi

Gezicini

Türkiye’de Gezilecek En Güzel Yerler Listesi

Gezicini

Seferihisar’da Kamp Yapılacak Yerler

Gezicini

Saklıkent Kanyonu : Fethiye Doğa Harikası

Gezicini

Sakarya Kamp Alanları : En Güzellerin Listesi

Gezicini

Ölüdeniz Gezilecek Yerler | Tatilcilerin Vazgeçemediği Turizm Cenneti

Gezicini

1 Yorum

Sami Ortaç 9 Ağustos 2019 at 21:45

Kamp için ideal bi mekan arkadaşlar salda gölü. Henüz rantçılar burayı daha farketmemiş görünüyor, gölün etrafında birçok doğal ormanla iç içe 10 numara güzel plajlar var plajlar ve kamp alanı halka açık şuanda ücretsiz göl fazlasıyla temiz uğranacak mekanların arasına ekleyin mutlaka.

Cevapla

Yorum Yaz