Image default
Burdur

Burdur Gezilecek Yerler  

Burdur Gezilecek Yerler, Türkiye sınırları içerisinde yer alan, geçiş iklimli toprak yapısıyla hem kültürel hem de eşsiz doğal güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Burdur gezilecek yerler adına üstün statüde kategorilere sahiptir.Sizler de Burdur’un eşsiz görsel şölenlerini tanımak adına yazımızı okuyabilirsiniz.

Burdur
Burdur

En Özel Mavi Tonlarıyla Salda Gölü

Burdur’un en sevilen gözde gölü Salda’dır. Burdur’un Yeşilova beldesinde konumlanan gölün eşsiz görselliği kendine her daim hayran bırakmaktadır. Bu göl içerisinde çeşitli mavi tonlar barındırması, plajlarının ve plaj kum yapısının Maldivleri andırması ile Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinir. Salda, üç bölümden oluşmaktadır. İlk kısım halk plajıdır. Halk plajı, halka açık olarak şezlongların bulunduğu, keyifle yüzebileceğiniz bir alandır.

salda gölü
salda gölü

Salda Gölü Nerede? Nasıl Gidilir ?

İkinci bölüm ise orman alanıdır. Burdur Gezilecek Yerler Orman alanı kampçılar için vazgeçilmez bir bölüm niteliği görmektedir. Oraya gittiğinizde orman kısmında pek çok kampçı ile karşılaşabilirsiniz. Orman kısmında dilerseniz kamp yapabilir, dilerseniz piknik eşliğide Salda Gölü’nün manzarasını seyredebilirsiniz.

Son bölüm ise Maldivler’dir. Salda Gölü’nün oldukça rağbet gören, Türkiye’de sürekli olarak gündemde kalan eşsiz doğal güzelliğe sahip bu bölüm yoğun bir ilgi görmektedir. Bu bölümde dilerseniz yüzebilir, dilerseniz de eşsiz karalere sahip olabilecek fotoğraflar çekinebilirsiniz. Salda, eşsiz görüntüsü, huzurlu yapısı ve rahatlatıcı gölü ile ziyaretçilerini beklemektedir. Yazımızın devamı için

burdur insuyu mağarası
burdur insuyu mağarası

Yeraltı Sarayı: İnsuyu Mağarası

Tarihin en köklü, eşsiz güzelliğine sahip İnsuyu Mağarası, cazibesi ile ziyaretçilerini kendisine hayran bırakmaktadır. İnsuyu Mağarası, Türkiye içerisinde turistlik açıdan halka açılan ilk mağara niteliği taşımaktadır. Yazının devamı için

READ  İnsuyu Mağarası (Burdur)
İnsuyu Mağarası (Burdur)

Sadece bir mağara değil, eşsiz büyüklüğü ile bu mağara adeta bir yeraltı sarayıdır. 330 metrelik kısmı ziyaretçilerine açık olsa da mağaranın toplam uzunluğu 8 bin 350 metredir.

Burdur’un Çatağıl Köy’ünde yer alan bu tarihi mağara, içerisinde karstik alanların zamanla su eşliğinde aşınmasıyla oluşmuştur. Mağara içerisinde çeşitli sarkıklar ve görmeye değer büyüklükte bir su birikintisi vardır. Mağara ismini de içerisinde yer alan su kaynağından alarak İnsuyu olarak belirtilmiştir. Sizler de bu eşsiz mağarayı ziyaret edebilir, İnsuyu Mağara’sının güzelliğini görme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Burdur Gölü
Burdur Gölü

Merkezde Burdur Gölü

Burdur merkezde yer alan doğal güzelliklerden biri de Burdur Gölü’dür. Burdur Gölü şehir merkezinde yer almasıyla, şehre eşsiz bir manzarayı sunmaktadır. Salda Göl’ünden farklı olarak Burdur Göl’ü tuzlu göller kategorisinde yer almaktadır. Bunun temel sebebi ise Burdur Göl’ünün kapalı bir ravza olmasıdır.

Eşsiz doğal güzelliğini şehirle birleştiren Burdur Göl’üne Burdur’a gidipte uğramamak kesinlikle olmaz! Sizler de bu eşsiz güzelliği görmek adına Burdur merkezde yer alan bu gölü ziyaret edebilirsiniz.

Antik Kent Sagallasos
Antik Kent Sagallasos

Kültürün Antik Kenti Sagallasos

Burdur’un tarihi en değerli antik kentlerinden olan Sagallasos UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesine aday olarak gösterilmektedir.Sagallasos’a geldiğinizde kendinizi eşsiz bir tarihi yolculuğa çıkıyormuş gibi hissedeceksiniz. Geçmişten geleceğe halen 12.000 yıldır ayakta kalan bu kültürel miras, tarih sahnesinde 1000 yıllık bir seramiğin temel üretim merkezi olmasıyla da dikkatleri üzerine çekmektedir.

Eşsiz ve nadide güzellikleriyle Sagallasos ziyaretçilerini kültürel mirasın temel yerine davet ediyor.

 

Kibyra Antik Tiyatrosu
Kibyra Antik Tiyatrosu

Kültürel Miraslardan Kibyra Antik Tiyatrosu

Kültürel mirasların içerisinde yer alan Kibyra antik kenti, tarih severlerin ziyaretçilerine her daim açık! Milattan önce 300 yıllarından itibaren günümüze tüm sağlamlığı ile dayanmış bu antik kentin, en ilgi görülen kısmı Kibyra Antik Tiyatrosu’dur. Bu tiyatro dönemin en bilinen tiyatrosu olma özelliğini taşımaktadır. Sebebi ise gladyatörlerin çeşitli müsabakalarının bu antik tiyatroda düzenlenmesidir.

READ  Salda Gölü Nerede? Nasıl Gidilir ?

Tiyatro büyüklüğü ile de ziyaretçilerini şaşırtmaktadır. 11.000 seyirci kapasitesine sahip bu özel tiyatro, ziyaretçilerine bu kültürel mirasın ne kadar özenilerek inşa edildiğini ispatlamaktadır.

Susuz Kervansarayı
Susuz Kervansarayı

Selçuklu Mirasından Susuz Kervansarayı

Susuz köyünde yer alan Susuz Kervansaray’ı Selçuklu miraslarından oldukça kritik bir yere sahiptir. Bu eşsiz yapıt konum olarak Burdur’un Bucak ilçesine 10 kilometre uzaklığındadır. Selçuklu’nun II. Gıyaseddin Keyhüsrev dönemine ait olarak tanımlanan bu kervansaray, ziyaretçilerine tarihten eşsiz kesitler sunmaktadır.

Günümüze halen tüm dayanıklılığıyla ziyaretçilerine kapılarını aralayan bu kervansarayı sizler de ziyaret edebilir, tarihte ufak bir gezintiye çıkma olanağı elde edebilirsiniz.

Burdur Saat Kulesi
Burdur Saat Kulesi

Saat Kulesi

Burdur Saat Kulesi, Burdur’un merkezinde bulunan eşsiz görselliğe sahip bir yapıttır. Yapıt 19. Yüzyıllarda, Burdurlu olan, dönemin Burdur Valisi tarafından yaptırılmıştır. Burdur gezilmesi gereken yerler Eşsiz eser çeşitli doğal afetlerden dolayı bir kısmı yıkılsa da tekrar inşa edilerek asıl uzunluğundan daha kısa olarak, tamamlanmış.

Saat Kulesi, Burdur’un merkezinde ziyaretçilerine her daim açık olarak sizleri beklemektedir. Sizler de kültürel miras ziyaretleri esnasında Burdur Saat Kulesini ziyaret edebilirsiniz.

Burdur Arkeoloji Müzesi
Burdur Arkeoloji Müzesi

Burdur Arkeoloji Müzesi

Burdur’un tarihsel ve kültürel merkezi olan Burdur Arkeoloji Müzesi ile sizler de tarihin derinliklerinde bir yolculuğa hazır olun! Burdur görülmesi gereken yerler Müze eşsiz tarihsel içerikleri, kazılardan elde edilen muazzam sergileri ile sizlere özel bir görsel şölen sunmaktadır.

60 bin parçaya sahip dev koleksiyonları ile bu müzede eşsiz bir tarihi dokuyu sizler de hissedeceksiniz. Müze iç yapısal içeriği olarak Milattan Önce 7000’li yıllardan kuşağımıza kadar olan tüm tarihsel özel parçaları da içerisinde barındırmaktadır.

Burdur Çevresindeki Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Salda Gölü Nerede? Nasıl Gidilir ?

Gezicini

İnsuyu Mağarası (Burdur)

Gezicini

2 Yorumlar

TC Burak Kokaçya 20 Ağustos 2019 at 15:45

Küçük bir şehir burdur. Burada Burdur Şiş yemenizi tavsiye ederim. Burada Toros diye bir mekan var harika ötesi . Orası güzel . Gece ve sabah karşı taksi bulmanız çok zordur…! Haberiniz olsun.

Cevapla
Buket Duru 9 Kasım 2021 at 21:42

Büyük şehirlerin trafiği koşturmacası vede şehirlerin kirli havasından sonra huzur var burda.. Buradaki insanların kalpleri kirlenmemiş.. Son olarak’ta Burdur’da hersey doğal …

Cevapla

Yorum Yaz