Image default
Antalya Manavgat

Manavgat Gezilecek Yerler

Manavgat Gezilecek Yerler

Antalya Akdeniz Bölgesinde yer alan Türkiye’nin 5.kalabalık şehridir. Antalya ve ilçeleri Türkiye de keşfedilmesi gereken bölgeler arasında yer alır. Antalya en ünlü turizm şehri olup özellikle yaz mevsimlerinde yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan bir şehrimizdir. Manavgat Gezilecek Yerler En çok antik kent bulunan şehir unvanını taşımaktadır. Antalya bir turizm şehri olduğundan konaklama açısından da gelişim kaydetmiştir. Otel, pansiyon ve kiralık evler açısından çeşitlilik gösterir. Şehir eğlence hayatı açısından da gelişmişlik kazandığından; bar, restaurant, kulüpler açısından çeşitlidir. İlçelerinden Manavgat ilin en büyük ilçesidir ve şelaleye 4 km uzaklıktadır. Tarihi eserleri, antik kentleri, plajları, müzeleri, mağaraları, doğal ve tarihi güzellikleri ile dopdoludur.

Manavgat Tekne Turları
Manavgat Tekne Turları

 

Manavgat Antalya iline bağlı ve Antalya’nın ikinci büyük ilçesidir. Manavgat’ın kuzey kısmı tamamen Toros dağları ile çevrilidir. Sahil kısmı kumsalla kaplıdır. Manavgat Gezilecek Yerler Manavgat’ta iklim Akdeniz İklimi olup; yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçer. İlçenin kuruluş tarihi hakkında net bir tarih verilemese de M.Ö 6 yylara kadar bir geçmişe dayanmaktadır. Manavgat Şelalesi Türkiye de en düzenli akan akarsuyu unvanındadır.

manavgat
manavgat

Manavgat’ı Tanıyalım 

Manavgat merkeze 60 km uzaklıkta olup milli parka da adını veren bir bölgedir. Toros dağları özellikle karaçam, kızılçam, sedir ve selvi ağaçları ile kaplıdır. Selvi ormanının dünyada eşi yoktur. İlçede arkeolojik eserler zengindir. Side Antik kenti ve tiyatrosu, kaya mezarları ve diğer kalıntıları da ünlüdür. Selçuklu eseri olan Kargı Han özellikle en ünlü kalıntısıdır.

Manavgat Tarihi

Manavgat’ın geçmişi M.Ö 6 yy lara dayanmasına karşılık yerleşim yeri olarak tarihin sayfalarında yerini alması M.Ö.150-200 yıllarına rast gelmektedir. Selçuklular dönemine kadar geçici yerleşmelere istinaden ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı hakimiyetine girmesiyle birlikte 1914 yılından itibaren ilçe olmuştur. Manavgat Gezilecek Yerler Önceleri Manav olarak isimlendirilmiş daha sonra Manavgat olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Manavgat’ta Ekonomi

Manavgat ilçesi tarıma elverişli olup bu alanda gelişim kaydetmiştir. Manavgat görülmesi gereken yerler İlçede büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkta önem kazanmıştır. Alanya Manavgat Gece hayatı Tarım işçiliği yanı sıra meyve yetiştiriciliği de özellikle kiraz ve ceviz gibi üretimlerde dikkat çekici artışlar başlamıştır. İlçede sanayi gelişimi söz konusu olmayıp ağırlık sebze yetiştiriciliği ve tarıma dayalı olarak devam etmektedir. Ekonomisinde bir başka gelir kaynağı ise turizmdir.

READ  Dinopark Antalya | Macera Dolu Bir Yer
Manavgat Şelalesi
Manavgat Şelalesi

 

Manavgat Şelalesi

Manavgat gezilecek yerler denildiğinde en büyük değer Manavgat Şelalesidir. Mutlaka görülmelidir. Yüksek bir yerden akarak denizle buluşması, etkileyici görüntüsü ile yerli yabancı turistlerin akınına uğrayan bir bölgedir. Turizm açısından Manavgat’ın kayda değer gelir kaynağı olması da ayrı bir özelliktir. Manavgat görülmesi gereken yerler Şelale yanında gelen misafirler için etkinlikler, farklı farklı imkanlar sunularak özellikle günübirlik geziler için dikkat çekici bir yer olması sağlanmıştır. Manavgat şelaleri oluşumunda dağların etkisi büyüktür. Dağlardan biriken sular ilerleyerek 4 bin metreden aşağıya döküm olur. Manavgat Şelalesi etrafında harika fotoğraf kareleri, çayın, kahvenin tadı, yemek yemenin tadı bir başkadır.

köprülü kanyon
köprülü kanyon

Köprülü Kanyon 

Isparta’dan başlayıp Manavgat denize dökülen bir su birikintisi olup, özellikle rafting amaçlı Köprüçay Vadisinde bulunur. Bu vadide 2 adet tarihi köprü vardır. Manavgat gezilmesi gereken yerler Bunlarda Roma izleri hakimdir. 1973 yılından itibaren milli park olarak ilan edilen Köprülü Kanyon milli parkı botanik özellikleri hakimiyeti ile özel ağaçları ile görülmeye değerdir.14 kilometreyi bulan bir uzunluğa sahiptir.

Apollon Tapınağı
Apollon Tapınağı

Apollon Tapınağı 

Tapınağın tarihi M.S.150li yıllara dayanmaktadır. Günümüze kadar gelmiş olan kalıntılar Manavgat gezilecek yerler arasında olmayı hak kazanmıştır. Bu tapınak adını sanat tanrısı olan Apollon’dan almıştır. Denizin hemen kıyısındadır ve muhteşem bir manzaraya sahiptir.

Titreyengöl
Titreyengöl

Titreyen Göl 

Bu gölün ismi en durgun havada bile titriyor görüntüsü verdiğinden gelmektedir. Bölge tam bir tatil cennetidir. Manavgat sınırları içerisinde Titreyen Göl ve etrafını gezmemek olmazsa olmazdır. Manavgat görülecek yerler Doğanın tadı deyim yerindeyse burada çıkar.

 

Atatürk Anıtı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları anısına dikilen anıt Manavgat’a giden her Türk Vatandaşının ziyaret etmesi gereken yerdir.

Oymapınar Barajı
Oymapınar Barajı

Oymapınar Gölü-Barajı

Oymapınar Gölü ve barajı Manavgat’ta gezme amaçlı gelen yerli ve yabancı turistlerin son derece ilgisini çeken bir yerdir. Burada tekne turları, rafting ve dağ gezileri yapılır. Manavgat gezisi içerisinde Oymapınar Gölü kesinlikle olmalıdır.

Side Antik Kenti
Side Antik Kenti

Side Antik Tiyatrosu 

Manavgat ilçesi sınırları içerisinde olan Side Antik Tiyatrosunun geçmişi M.S.2 yy a dayanmaktadır. İlk Romalılar tarafından inşası yapılmıştır. Side Antik tiyatrosunda inanılmaz bir tarihi his içerisinde olmanın farklılığı tadılmaktadır. Buradaki ambiyans yaşanmaya değerdir.

READ  Kaputaş Plajı : Türkiye'nin En Gözde Plajı
Aspendos Köprüsü
Aspendos Köprüsü

Aspendos Köprüsü

Manavgat’ın tarihi eserleri arasında olan Aspendos köprüsü Romalılar tarafından 4.yy da inşa edilmiştir. Daha sonra 13.yy da Selçuklular tarafında tekrar inşa edilme söz konusu olup muhteşem görüntüye sahip bir manzara eşliğinde günümüze kadar gelmiştir.

Adventure Park
Adventure Park

Manavgat Adventure Park

Manavgat eşsiz bir tatil beldesi olduğu gerçeği ile sadece doğa ve tarih değil aynı zamanda eğlenmek için de renkli bir bölgedir. Adventure Park işte bu anlamda mutlaka görülmesi gereken yerleri arasındadır. Burada adrenalin adına hemen her alternatif bulunmaktadır. Trekking şansı vardır. Bol bol yüzülerek keyif sağlanır.

 

Aslanlı Mağarası 

Aslanlı Mağarası Manavgat’ın köyünde yer almaktadır. Mağara 110 metre uzunluktadır. Mağara kurudur. Kış aylarında bile sıcaklık 18 derece civarlarındadır. Mağara aşağı doğru indikçe daha da genişlemeye başlar. Taban kısmı çamurludur. Sarkıt ve dikitler oluşmuştur. Dikitlerden bir tanesi aslana benzetildiğinden ismi Aslanlı Mağara olarak adlandırılmıştır.

Manavgat Külliye Camii
Manavgat Külliye Camii

Manavgat Külliye Camii

Akdeniz bölgesinde ikinci büyük camii unvanındadır. Camii sadece ibadethane değil aynı zamanda farklı kültürlere sahip turistleri de ağırlar niteliktedir. Görkemli bir mimarisi vardır bu da Manavgat gezilecek yerler adına var olmasında etkendir.

Manavgat’ta Ne Yenir?

Manavgat yaz aylarında sıkça tercih edilen tatil yörelerinden biridir. Burası tam bir turizm kentidir. Deniz mahsulleri açısından oldukça zengindir. Akdeniz’den çıkan taze balıkların lezizliği tartışılmazdır. Bunun dışında et seçenekleri de göze ve mideye hitap eder. Antalya’nın bademli keşkülü, dondurması da tadılmaya değerdir. Organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılarla güne başlamak ayrı bir keyiftir. Balkabağı Çorbası, Girit Köftesi, Şakşuka, tavuk döner sayılabilir. Manavgat mutfağında Balkabağı olmazsa olmazdır. Yapılan çorbalar ve börekler tadılmaya değerdir. Yörenin kabak çiçeği dolması özeldir. Labada yaprakları ile hazırlanan libada yemeği de denemeye değerdir. Meşhur mezeler, karides ve humus masaların olmazsa olmazlarıdır. İrmik tatlısı yenmeden dönülmez. Lor böreği tatlısı da tercih edilebilir.

Manavgat’ta Nerede Kalınır?

Manavgat ilçesi doğayla iç içe kalmak isteyenler için biçilmez kaftan niteliğinde bir beldedir. Burada nehir etrafında kamp alanları mevcuttur. Değişik bir deneyimdir. Çeşitli pansiyonlar vardır. Apart tarzı oteller de Manavgat çevresinde tüm çeşitliliği ile yerli yabancı misafirlerini karşılar niteliktedir.

Manavgat’tan Ne Alınır?

Manavgat’tan hatıra adına çok güzel parçalar alınabilir. Özellikle antik kentlerine istinaden hatıralıklar son derece hoştur. Cam ve kristal ürünler çok beğenilir. Semt pazarlarından organik sebze ve meyveler alınabilir. Şile bezi kıyafetler, el emeği örtüler ve özellikle patlıcan reçeli mutlaka alınmalıdır.

READ  Döşemealtı Gezilecek Yerler | En iyi Yerlerin Listesi!
manavgat festivalleri
manavgat festivalleri

Manavgat’ta Festivaller

Antalya Festivalleri Manavgat’ta yaz aylarında Barış suyu kültür ve sanat festivali düzenlenir. Bu festivalde etkinlikler o dönemlerde var olan kalabalığa güzel zamanlar yaşatır. Yine aynı dönemlerde Manavgat Motosiklet Festivali düzenlenir. Bütün motosiklet sevenler için buluşma noktası haline gelir. Side’ye canlılık katan Side dünya müzikleri festivali de bir başka etkinliğidir. Antalya ve ilçeleri festivaller açısından tam bir ev sahibi konumundadır. Tarihini ve muhteşem doğasını kullanarak etkinlik takvimi düzenleyerek misafirlerini en güzel şekilde ağırlama misyonunu taşır. Antalya ve ilçeleri festivaller bölgesidir. Nerdeyse sene boyunca etkinlik yapılmadığı zaman yoktur. Akdeniz insanı içine katılmak, buradaki etkinliklerin bir parçası olmak kesinlikle anlatılmaz yaşanır modundadır.

Manavgat Tekne Turları
Manavgat Tekne Turları

Manavgat Tekne Turları

Manavgat’ta tekne turları Manavgat Çayında yapılır. Tur içerisinde şelale ziyareti ve Manavgat pazarı dahildir. Bu eşsiz güzel turda Manavgat Boğazının en güzel bölümünde doğal güzelliklerle tanışma fırsatı elde edilir.

Türkiye de tatil bölgesi denilinde akla ilk gelen Antalya olup, bölge olarak da Manavgat seçilmesi gezip görülesi yerleri açısından, yapılacak aktiviteler açısından en doğru seçeneklerden biri olduğu açıkça ortadadır. Tarihi dokusu, hayal edilen doğası, havası ile Manavgat’ın hemen her köşesi görülmeye değerdir. Manavgat deniz ve tarihin iç içe olduğu bir doğa harikası beldesidir. Her yıl her seferinde artış gösteren milyonlarca turisti ağırlayan ve bununla zenginleşen bir kültüre sahiptir. Su sporları açısından da dünya sporcularının ilgisini çeker.

Antalya’da yürüdüğüm yollara sadece sen ayak bas istiyorum…

Manavgat Su Sporları

Antalya Manavgat demek bir tarafı deniz bir tarafı dağ olan bir coğrafyaya sahip olan yer demektir. Deniz ve dağ öylesine birbirine bir bütün halindedir ki, dolayısıyla iki farklı kültür de oluşum göstermiştir. Dağdaki yaşam biçimi ile deniz kıyısındaki yaşam biçimi farklıdır. Antalya Manavgat hemen her köşesi ile gezip görülmeye değer bir beldedir. Doğa turizmi, sportif açıdan turizmi, su sporları turizmi ile hem ekonomisine katkıda bulunma açısından önemli hem de yerli ve yabancı misafirlerine en güzel ev sahipliğini yapma açısından, tam bir Akdeniz insanı sıcaklığını yansıtabilmesi açısından değerlidir. Antalya Manavgat gezilecek yerler açısından oldukça zengindir.

Antalya Manavgat tatili hemen her seferinde yeni güzelliklere şahit olmak için de kullanılabilir. Her ziyarette keyifli zaman geçirilebilecek öyle çok belde vardır ki; bütün bunlarla iç içe olmanın keyfi doyumsuzdur. Her beldede manzara ayrıntısı insanı kendinden geçirecek bir güzellikte olup, konaklama türü her ne olursa olsun dönüş zamanı geldiğinde Manavgat’ı terk etmek olası bir seçim olmayacaktır.

 

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Side Gezilecek Yerler

Gezicini

Serik Gezilecek Yerler | Serik’da Görülecek Önemli Bölgeler

Gezicini

Olimpos Gezilecek Yerler : Antalya’nın Doğa Harikası

Gezicini

Muratpaşa Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Lara Plajı : Antalya’nın En Gözde Mavi Bayrağa Sahip Plajı

Gezicini

Lara Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi !

Gezicini

3 Yorumlar

Esra AKCETIN 8 Temmuz 2019 at 23:30

Eğer Manavgat’a gezmeye geldiyseniz manavgat şelalesi,side antik kentini vede Oymapınar barajını gölünü mutlaka görmenizi tavsiye ediyorum arkadaşlarım.. ??

Cevapla
Nur Ateş 12 Ağustos 2019 at 21:12

Manavgata münkünse turist olarak gelin zaten sadece Gezme amaçlı. Şelaleleri side antik kent Özellikle oymapınar barajı kahvaltı yerleri harika. Bura Ama sakın yerleşmeyi düşünmeyin. Özelliklede sosyal bir insan görüyorsanız kendinizi…

Cevapla
Mehmet Akkaya 6 Ekim 2019 at 23:43

Yaz aylarında manavgata gündüz gitmiyeceksin, akşamüstü ırmağın serinliği paha asla biçilemez..

Cevapla

Yorum Yaz