Image default
Antalya Kepez

Kepez Gezilecek Yerler | En İyi Yerlerin Listesi !

Kepez Gezilecek Yerler

Antalya’nın ilçelerinden birisi olan Kepez, merkez ilçelerden birisidir. Kepez, Antalya’nın 2. En kalabalık ilçesidir ve ulaşım oldukça kolaydır. Antalya turizm merkezi olduğu için yılın her döneminde, dünyanın her yerinden turist çekmektedir. Kepez ilçesine Antalya’nın her yerinden, toplu ulaşım araçları ve hafif raylı sistemler ile ulaşımlar hızlı ve kolay sağlanmaktadır. Antalya şehirlerarası otobüs terminalinin Kepez ilçe sınırları içerisinde olması gelen turistlerin ilk uğradığı ve konaklamak için tercih ettiği bölgeler arasında yer almaktadır.

Kepez
Kepez

Nereler Gezilmeli?

Antalya, denizi ve doğa yapısı ile gelen tüm turistlerin dikkatini çeken bir yerdir. Kepez ilçesinde, gezilecek çok sayıda yer vardır ve gelen herkesin mutlaka görmesi yerler bulunmaktadır.

Ulaşım araçları ile yakın bölgede yer alan diğer ilçelerde bulunan çok sayıda antik şehirler ve tarihi yapıtların bulunduğu bölgelerde rahatlıkla gezilebilecektir. Kepez, Antalya’nın merkez ilçelerinden birisidir ve şehir merkezine uzaklığı 15 km’dir. Havalimanına 13 km uzaklıkta olması,

Antalya Kepez
Antalya Kepez

Antalya’ya gelen herkesin Kepez’i daha iyi tanımasına ve gezilecek olan yerleri görme fırsatına sahip olmalarını sağlıyor. Kepez bölgesinde bulunan gezilecek yerleri gezenler, Akdeniz’in sıcak sularına girmek istediklerinde, yine merkez ilçe olan Konyaaltı bölgesindeki plaja rahatlıkla ulaşım sağlayarak, halk plajında denize girebiliyorlar.

antalya düden şelalesi
antalya düden şelalesi

Düden Şelalesi

Düden Şelalesi, Antalya şehir merkezinde yer alan ve mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Kepez ilçesi sınırları içerisindedir ve Antalya şehir merkezine 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Düden şelalesi, yeşillikler içerisinde akan ve ihtişamlı bir görüntüye sahiptir. Şelalenin alt tarafında oturup şelalenin ihtişamlı akısını ve yeşillikler arasında oluşan muhteşem görüntüyü saatlerce keyif alarak seyredebilirsiniz. Düden şelaleleri, yukarı düden ve aşağı düden şelalesi olarak ikiye ayrılmaktadır. Yukarı düden şelalesinin olduğu yerde mesire ve piknik alanı bulunmaktadır. Şehir yaşamından uzaklaşmak ve Antalya’nın sıcak havasında serinlemek isteyenler, düden şelalesini tercih etmektedir. Düden şelalesinin yüksekliği 40 metredir. Düden şelalesi hakkında bilgilere bazı kaynaklarda İskender Şelalesi adıyla rastlanılmaktadır.

READ  Kurşunlu Şelalesi - Antlaya
düden şelalesi
düden şelalesi

Kepez Düden Şelalesinde Ne Yapılır?

Düden şelalesinin suları Akdeniz’e dökülmektedir. Su debisini yaz ve kış aylarında muhafaza etmekte ve ülkemizin ayrıcalıklı ve görülmesi gereken doğal güzelliklerinden birisi olarak yerini alıyor. Çevre etkisiyle, ziyaretçilerine birçok aktivite seçenekleri sunmaktadır. Düden şelalesine nasıl gidilir, neler yapılır diye araştırma yapanlar, yürüyüş, piknik, kahvaltı, fotoğraf çekme gibi tüm işleri yapabilecektir. Düden şelalesini çevreleyen alanlarda oluşturulan yürüyüş alanlarında keyifli yürüyüşler yapabilir ve her anın fotoğrafını muhteşem manzara eşliğinde çekebilirsiniz. Yukarı düden şelalesi bölgesinde isteyenler, piknik yapabilmektedir. Ayrıca burada bulunan kahvaltı mekanları ve restoranlarda sevdikleri yöresel yemekleri yiyebilecektir.

Düden Parkı
Düden Parkı

Düden Şelalesine Ne Zaman Gidilir?

Antalya şehir merkezi ve ilçeleri turizm açısından ilgi çeken ve gezilecek birçok yeri bulunan yerlerdir. Kepez gezisini planlayanlar, gezilecek yerler arasında ilk sıraya her zaman düden şelalesini yazarlar. Düden şelalesi daha çok bahar ve yaz aylarında ziyaret edilmektedir. Ziyaretçilerin yoğun olarak geldikleri dönemlere bakıldığında, nisan ayından sonra ziyaretlerin başladığı görülebiliyor. Şelale su debi farkı, yaz ve kış aylarında farklılık oluşturmadığı için yılın her dönemi ziyaret edenler, doğa harikası ile karşılaşabilecektir. Düden şelalesini ziyaret etmek için belirli bir zaman kısıtlaması yoktur ve isteyenler, Kepez’e geldikleri yılın her döneminde ziyaretlerini yapabilecektir. Yaz aylarında ziyaret edenler, muhteşem doğa görüntüsü karşısında pikniklerini yapabilecektir. Şelaleden suyun akışı ve oluşturduğu melodi tüm ziyaretçileri büyüleyecektir.

Antalya Hayvanat Bahçesi
Antalya Hayvanat Bahçesi

Antalya Hayvanat Bahçesi

Antalya’da gezilmesi gereken yerlerden birisi hayvanat bahçesidir ve Kepez ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Antalya Hayvanat Bahçesi , 1989 yılında yapılmış ve ziyaretçiler 100 farklı türde hayvan çeşidini burada görebiliyorlar. 100 türden 856 hayvan çeşidinin bulunması, ziyaretçilerin, bazı hayvanları ilk defa görmelerini sağlıyor. Kepez ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alan hayvanat bahçesinin alanı çok geniştir.

READ  Kaş Sarıbelen Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Hayvanat bahçesini ziyaret edenler, şu imkanlardan faydalanabiliyor;

  • Çocuk oyun alanları,
  • Piknik alanları,
  • Küçük şelaleler,
  • Doğal su kaynakları,

Ziyaretçiler, hayvan türlerine göre hazırlanmış bölümlerdeki hayvanları ziyaret edip onları gördükten sonra, piknik alanında gün boyu pikniklerini yapabilmektedir.

Antalya Müzesi
Antalya Müzesi

Antalya Müzesi

Akdeniz’in sıcak sularından faydalanmak için Antalya’ya gelenler, Kepez ilçesinde bulunan gezilecek yerleri gezdikten sonra Antalya Müzesini gezerek, tarihi ziyaretlerde yapma fırsatını yakalamış olurlar. Antalya Müzesi Şehir merkezinde bulunmakta ve Türkiye’nin en büyük müzelerinden birisi olarak 1922 yılında yapılmıştır. Antalya müzesi, 1. Dünya savaşında, İtalyan’lar tarafından toplanan tarihi eserleri muhafaza etmek ve günümüzde insanlara tarihe yolculuk yapmalarını sağlamak için kurulmuştur.

Antalya Müzesi
Antalya Müzesi

Müzede 14 sergi salonu bulunmakta ve 70 bin civarında tarihi eser bulunmaktadır. Tarihi zenginliği ile dünyanın her yerinden gelen turistlerin mutlaka görmesi ve tarihi yolculuk yapmaları gerekmektedir. Müzede sergilenen farklı dönemlere ait eserler ve açık hava galerisindeki tarihi heykeller Anadolu tarihini ve kültürünü yansıtmaktadır.

Konyaaltı akvaryum
Konyaaltı akvaryum

Antalya Akvaryum

Antalya denizi, doğası ile tüm ziyaretçileri büyülerken, çeşitli yapıları ile gelen misafirlere güzel anlar yaşama ve zaman geçirme seçenekleri sunuyor. Kepez gezi planları, Antalya şehirlerarası otobüs terminaline gelişleri ile başlamaktadır. Kepez ilçesinde bulunan doğal güzelliklerin bulunduğu yerleri gezenler, Antalya akvaryumu ziyaret etmeden ayrılmamalıdır. Antalya Akvaryumu, Maldiv adaları görüntülerinden esinlenerek tasarlanmış, 5 milyon litre ana tank kapasitesine sahiptir. Bu kapasitesi ile dünyanın 5. Avrupa’nın ise 2. Büyük akvaryumu özelliğine sahip olduğu bilinmektedir. Ziyaret edenler, kendilerini deniz altında gezinti yapmış gibi hissedebilmekte ve eşsiz güzellikleri seyrederek keyifli vakitler geçirebilecektir.

Antalya Yivli Minare Camii
Antalya Yivli Minare Camii

Yivli Minare Camii

Antalya Yivli Minare Cami Antalya şehir merkezinde bulunan ilk İslami eserler arasında yer alan Yivli Minare Camisi 13. Asırda inşa edilmiştir. Selçuklu eseri olarak yer aldığı için çok sayıda yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen eski İslam eseri olarak Antalya’nın sembolü olarak yerini alıyor. Kepez merkez ilçe olduğu için Kepez’de gezilecek yerlerle ilgili planlar yapanlar, Antalya şehir merkezindeki birçok yeri gün içerisinde ziyaret edebiliyorlar. Yivli minare camii ismini, minare üzerinde yer alan 8 adet yivden almaktadır. II. Gıyaseddin Keyhüsrev adına yapılmış ve Antalya’nın sembolü haline gelmiş yivli camii mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

READ  Demre Gezilecek Yerler
Kepez Belediyesi Kent Ormanı
Kepez Belediyesi Kent Ormanı

Kepez Tarihi Mekanları

Kepez, Akdeniz’in en çok turist ağırlayan ve ziyaretçilerine doğal güzelliklerini sunan Antalya’nın merkez ilçelerinden birisidir. Kepez ilçe sınırları içerisinde, gezilecek olan yerlerin sayısı sınırlıdır. Ancak yakın çevresindeki bölgeler ile bu açığı kapatabilmektedir. Antalya şelaleler şehridir ve her yönüyle en güzel olan, ziyaretçilerini büyüleyen Düden şelalesi, Kepez ilçe sınırları içerisindedir. Düden şelalesi, güzelliği ve doğal yapısı ile günün stresinin en iyi atılabileceği yerlerden birisidir.

Kepez Belediyesi Kent Ormanı
Kepez Belediyesi Kent Ormanı

Kepez bölgesindeki tarihi mekanlar arasında, Kırkgöz Han bulunmakta ve ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. 1236 ile 1246 yılları arasında, II. Gıyasettin Keyhüsrev tarafından yapılan kırkgöz han, kervansaray özelliği taşımaktadır. Kepez’de gezi rehberini oluşturanlar, en yakın bölgedeki, tarihi yerleri, doğa güzelliklerinin bulunduğu yerleri listesine eklemelidir. Kepez ile Antalya şehir merkezi ve diğer merkez ilçeleri arasında ulaşımın kolay olması, gezilecek olan yer sayısının artmasına neden olabilmektedir.

Antalya Kepeze Yakın Gidilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Side Gezilecek Yerler

Gezicini

Serik Gezilecek Yerler | Serik’da Görülecek Önemli Bölgeler

Gezicini

Olimpos Gezilecek Yerler : Antalya’nın Doğa Harikası

Gezicini

Muratpaşa Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Mazıdağı Seyir Terası Kepez | Antalya’da Eşsiz Manzara

Gezicini

Manavgat Gezilecek Yerler

Gezicini

1 Yorum

Ahmet Ali 9 Kasım 2020 at 13:04

35 Plakaya alerjisi var sanırım buradakilerin. Kural ihlallerine sınır tanımıyorlar tofaşlar. Antalya’yı daha gezmeden burnumuztan getiren bir ilçe

Cevapla

Yorum Yaz