Image default
Aksu Antalya Şelaleler

Kurşunlu Şelalesi – Antlaya

Kurşunlu Şelalesi – Antalya’da görülmeye değer harika doğal güzellikler arasında en popüler olanı Kurşunlu şelaleleri, muazzam görüntüsü ile saklı bir cennettir. Kurşunlu şelaleleri Antalya’nın tam merkezinde yer almakta ve buraya ulaşım oldukça kolaydır. Gezip, görülmesi gereken önemli ve güzel yerlerden biri olan Kurşunlu şelaleleri, akarsuyun oluşturduğu küçük şelaleler ile birlikte göle dökülmektedir ve ilgi çekici bir manzara ortaya çıkmaktadır.

Kurşunlu Şelalesi
Kurşunlu Şelalesi

Antalya’nın doğal güzellikleri arasında en meşhur olanlarından Kurşunlu şelalesi gezinizde birçok aktivite yapabilir ve bu çevrede konaklayarak keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. Uzun yıllar boyunca Antalya’da turizimin merkezi olan Kurşunlu şelaleleri etrafında gezebileceğiniz parklar ve piknik yapabileceğiniz yeşil alanlar bulunmaktadır.

Kurşunlu Şelalesi Antalya
Kurşunlu Şelalesi Antalya

Kurşunlu Şelalesi ve Tabiat Parkı

Oluşumunu tamamladıktan sonra Antalya ilinde essiz doğal güzellikler içerisinde bir başka olan Kurşunlu şelaleleri 1986 yılından sonra tabiat parkı olmuştur. Kurşunlu Şelalesi – Antalya Çevresi iyi bir şekilde korunan ve ziyaretçiler için birçok imkanın sağlanabildiği bu parkta sevdiklerinizle beraber doyasıya vakit geçirebilir, Antalya gezinize heyecan katabilirsiniz.

Kurşunlu Şelalesi Tabela
Kurşunlu Şelalesi Tabela

Kurşunlu Şelaleleri Gezilecek Yerler

Kurşunlu Şelalesi Antalya’nın tam merkezinde yer alan turizimin kalbi olan bir bölgedir. Doğal güzelliğiyle ziyaretçilerin hayran kaldığı Kurşunlu şelalesi Antalya gezip, görebileceğiniz harika yerler bulunuyor. 1986 yılından sonra tabiat parkı hâline getirilen bu bölgede park yürüyüşleri yapabilir, yeşil alanlarda piknik yapabilir, manzara izleme platformlarında etrafı izleyebilirsiniz.

Kurşunlu Şelalesi ve Tabiat Parkı Kahvaltı atlar
Kurşunlu Şelalesi ve Tabiat Parkı Kahvaltı atlar

 

Antalya’nın doğa harikası olan Kurşunlu şelalesinde göreceğiniz en etkili manzara 18 m yükseklikten dökülen sulardır. Antalya Şelaleleri Kurşunlu Şelalesi ve Tabiat Parkı Manzaranın temelini oluşturan bu manzara ile birlikte Kurşunlu da daha küçük şelaleler de gölcüklere dökülmektedir. Kurşunlu Şelalesi – Antalya Gölcükler, 6 m derinliğindedir ve 1600 m’lik bir alanı oluşturmaktadır.

READ  Gizlikent Şelalesi | Muğla'nın En Popüler Şelalesi Fethiye
Kurşunlu Şelalesi
Kurşunlu Şelalesi

 

Antalya’nın en güzel ve ilgi çekici şelalelerinden biri olan Kurşunlu şelalesinde suyun oluşturduğu manzara ile birlikte görebileceğiniz farklı yerlerde bulunmaktadır. Bu şelale, etrafında gezerken ise ceşit çesit ağaçlar ve küçük, büyük yeşil bitkiler bulunmaktadır. Bitki örtüsü ile buraya gelen ziyaretçilerin beğendiği Kurşunlu şelalesi sakinliğin ve huzurun merkezidir.

Kurşunlu Şelalesi Tabela
Kurşunlu Şelalesi Tabela

Lübnan Sediri (Toros sediri-Katran Ağacı)

Antalya’da doğal güzellikler denilince ilk akla gelen yerlerden biri olan Kurşunlu şelalesi bitki örtüsü zengin bir bölgedir. Çevresinde birçok farklı güzelliği görebilir ve doğayla içiçe olmanın tadını çıkarabilirsiniz. Burada göreceğiniz ağaç çeşitleri ve farklı bitki türleri bulunmakla beraber, yemyeşil alanlarda güzel çiçekler vardır. Etrafta bulunan ağaç türlerinden biri de Lübnan sediri, Toros sediri ve Katran ağacıdır. 40 metre uzunluğundaki bu ağaçların ömrü yaklaşık 1000 yıldır ve türleri doğada nadir olarak görülmektedir.

Tarihi Su Değirmeni

Antalya’nın benzersiz güzelliklerinden en değerli olanı Kurşunlu şelalesi gezinizde görebileceğiniz tarihi yerler ve yapıtlarda vardır. Kurşunlu Şelalesi – Antalya Tarihi su değirmeni de bu yapıtlardandır ve etrafında yaklaşık 10 adet küçük değirmen bulunmaktadır. Halen faaliyette olan bu değirmen, yıllar önce burada yaşayan eski köylüler tarafından yapılmıştır.

Kurşunlu Şelalesi ve Tabiat Parkı Kahvaltı
Kurşunlu Şelalesi ve Tabiat Parkı Kahvaltı

Kurşunlu Şelalesi’nde Nerde Kalınır?

Kurşunlu şelalesi, doğanın bir parçası ve harika güzelliği olduğu için park içerisinde ziyaretçiler için konaklama yerleri vs oteller bulunmamaktadır. Şelale sınırları dışında ise kalabileceğiniz birçok sayıda lüks otel ve pansiyon vardır.

Kurşunlu Şelalesi ve Tabiat Parkı Kahvaltı
Kurşunlu Şelalesi ve Tabiat Parkı Kahvaltı

Kurşunlu Şelalesinde Ne yenir?

Doğal güzelliği ile ünlü olmuş Kurşunlu şelalesine her yıl binlerce turist gelmektedir. Yerli ziyaretçilerinde gezmeye doyamadığı bu bölgede fotoğraflar çekmeyi sakin unutmayın. Antalya Düden Şelalesi Bitki örtüsüne ve şelalesine hayran kalacağınız bu bölgede manzarayı izleyerek lezzetli yemeklerde yiyebilirsiniz. Kurşunlu şelalesinde yemek yiyebileceğiniz sayılı ve lüks restoranlar bulunmakta ve bu mekanlarda bol çeşitli yemekler ziyaretçilere sunulmaktadır.

READ  Döşemealtı Gezilecek Yerler | En iyi Yerlerin Listesi!
Belek Kurşunlu Şelalesi
Belek Kurşunlu Şelalesi

 

Et ve balık restoranları olan Antalya Kurşunlu şelalesi bölge sınırları içerisindeki bu mekanlarda dilediğiniz yemek türlerinden yiyebilirsiniz. Ağaç masaların bulunduğu, harika restore edilmiş Kurşunlu şelalesindeki restoranlarda yemek yemekten büyük zevk alacaksınız.

kurşunlu şelalesi antalya
kurşunlu şelalesi antalya

Kurşunlu Şelalesi Ulaşım – Kurşunlu Şelalesi Nerede ? Nasıl Gidilir ?

Kurşunlu şelalesi, Antalya merkeze yaklaşık 22 km ‘lik bir mesafede bulunmaktadır. Şehrin doğal güzelliklerinden biri olan Kurşunlu şelalesine özel araç ile ulaşım 35 dakika sürmektedir. Şelalelerin bulunduğu bölgeye toplu taşıma araçları ile ulaşmak için ise minibüs ve otobüslere binebilirsiniz.

 

Kurşunlu Şelalesi
Kurşunlu Şelalesi

Şelaleye gelmek için bineceğiniz otobüs hatları, 524, 524A ve 519 araçlarıdır. Bu otobüsler ile birlikte 230 ve 231 numaralı minibüs hatları ile de Kurşunlu şelalesine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kurşunlu Şelalesi Görülecek Yerler

Kurşunlu şelalesi, Antalya’da hayran kalarak görebileceğiniz yerlerden bir tanesidir. Şehrin gözdesi olan Kurşunlu şelalesi yakınında gezilecek farklı yerlerde bulunmaktadır. Belek, ormanlık alanlar ve golf sahaları gezebileceğiniz ve eğlenceli aktiviteler yapabileceğiniz güzel yerlerdendir.

Kurşunlu Şelalesi Antalya

Kurşunlu şelalesi bölge sınırları içerisinde ise görebileceğiniz nadir ve farklı türde güzel bitkiler bulunmaktadır. Kızılçam, incir, harnup, yabani zeytin, defne, doğu çınarı, sakız ağacı, ve söğüt, şelale bölgesindeki ağaç çeşitleridir. Bu ağaçlar şelale bölgesinin ormanlık alanında bulunmakta ve hemen yakınında piknik alanı yer almaktadır.

Kurşunlu Şelalesi Papağan
Kurşunlu Şelalesi Papağan

 

Kurşunlu şelalesinde zengin bitki çeşitliliği, farklı bitkiler, ilginç su ve kaya formları ile birlikte kaya formları tabiat parkını meydana getirmektedir. Tabiat parkı olarak adlandırılan Kurşunlu şelalesi çevresinde uzun yürüyüşler yapabilir, buradaki harika doğal bitki örtüsünün güzelliğinde fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Kurşunlu Şelalesi ve Tabiat Parkı
Kurşunlu Şelalesi ve Tabiat Parkı

 

Antalya’nın doğal bitki örtüsüne sahip, günümüze kadar korunmuş olan Kurşunlu şelalesi bölgesinde oturup, manzarayı izleyebileceğiniz cafe tarzında mekanlar vardır. Kurşunlu Şelalesi ve Tabiat Parkı Özenle restore edilmiş bu kafelerde kahve ve çay keyfi yapabilir, dinlenebilirsiniz. Kurşunlu şelalesi bölgesi içerisinde cafe ve restoranların dışında büyük işletmeler bulunmamaktadır. Kurşunlu şelalesi bölgesi içerisinde büyük işletmelerin bulunmamasının nedeni ise parkın korunmasıdır.

READ  Muratpaşa Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Kurşunlu Şelalesi Resimleri

Kurşunlu Şelalesi134Kurşunlu Şelalesi133Kurşunlu Şelalesi123Kurşunlu Şelalesi1Kurşunlu Şelalesi12Kurşunlu Şelalesi ve Tabiat ParkıKurşunlu Şelalesi ve Tabiat Parkı1Kurşunlu ŞelalesiKurşunlu ŞelalesiKurşunlu Şelalesi AntalyaKurşunlu Şelalesi 1Belek Kurşunlu Şelalesikursunluselalesiantalyakursunluselalesi

Şelaleye Yakın Farklı Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yuvarlakçay Muğla’nın Saklı Cenneti

Gezicini

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Gezicini

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Side Gezilecek Yerler

Gezicini

Serik Gezilecek Yerler | Serik’da Görülecek Önemli Bölgeler

Gezicini

Saklıkent Kanyonu : Fethiye Doğa Harikası

Gezicini

Olimpos Gezilecek Yerler : Antalya’nın Doğa Harikası

Gezicini

3 Yorumlar

Buket 14 Ocak 2021 at 14:43

Enfes cennet gibi yerleri bize sunduğunuz için teşekkürler emeğinize sağlık

Cevapla
Buket 14 Ocak 2021 at 14:45

Cennet gibi yerler gidemesekte sayenizde görüyoruz teşekkürler.

Cevapla
Buket 14 Ocak 2021 at 14:46

gidemesekte sayenizde görüyoruz teşekkürler. Ülkemiz başlı başına gezilip görülecek yerlerden birisi şanslıyız toplum olarak

Cevapla

Yorum Yaz