Image default
Hadim Konya Şelaleler

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi), Konya‘ya 110 km uzaklıktaki Hadim İlçesinde bulunur, muhteşem görünümü ile görülmesi gereken yerler arasında yer alır.

Şelalenin Hadım ilçe merkezine uzaklığı 23 km’dir, Göksu Nehri Yerköprü’de mağaranın içine girer, burada kaybolur, bir diğer akarsu Karasu Çayı yaklaşık 25 metre üzerinden aktığı Göksu Nehri’ne kavuşurken Yerköprü Şelalesini oluşturur, iki nehir birleşince ortaya muhteşem bir gölet çıkar.

Yerköprü Şelalesi
Yerköprü Şelalesi

Şelale özellikle yaz aylarında sıcak İç Anadolu’da bir kaçış noktasıdır, piknik ve mangal yapanların vazgeçilmesi durumundadır.

Yöresel Lezzetler

Konya’da Ne Yemeli Neleri Meşhur? Yerköprü Şelalesi  ziyaret edenler Konya‘nın geleneksel lezzetlerini tatma fırsatı bulurlar.

Bu lezzetler arasında:

  • Etli Ekmek
  • Furun Kebabı
  • Arabaşı Çorbası bulunur.

Özellikle hafta sonralarında ziyaretçisi artan bu doğal güzellik bölgesinde konaklayanlar doyumsuz lezzetlerin tadını çıkarır. Şelaleler ile ilgili diğer yazımız Konya Şelaleleri inceleyebilirsiniz.

Göksu Şelalesi
Göksu Şelalesi

Etli Ekmek- Konya denilince akla gelen ilk yemeklerden olan Etli Ekmek, kendine has özellikleri olan bir yiyecektir, asla pide ve lahmacunla karıştırılmamalıdır.

Furun Kebabı- Kemiksiz etten yapılan kebap çeşidi olan Furun Kebabı, odun ateşinde pişirilir. Saatlerce ateşte kalan et, doyumsuz bir lezzete kavuşur.

Arabaşı Çorbası- Doyumsuz çorba lezzetini tavuk parçalarıyla tamamlayan Arabaşı Çorbası Konya’nın en farklı lezzetlerinden biridir, Konya kültürünü yansıtan bir yiyecektir.

Göksu Şelalesi Konaklama
Göksu Şelalesi Konaklama

Göksu Şelalesi’nde Konaklama

Göksu Şelalesi yakınlarında bir konaklama imkanı sunmasa da bu doğal güzelliği görmek isteyenler çok da uzak olmayan Hadım ilçesindeki otellerde kalabilirler. İlçedeki oteller orta seviyede bir lüks sunar, daha konforlu bir otel arayışı içindeki ziyaretçiler Konya merkezdeki konaklama tesislerini ve otelleri tercih edebilirler, ayrıca Konya şehrinin diğer güzelliklerini keşfetme imkanı da yakalayabilirler.

Konya Yer Köprü Şelalesi
Konya Yer Köprü Şelalesi

Şelale Giriş Ücreti Var mı?

Göksu Şelalesi’ni ziyaret etmek ücretsizdir, ziyaret saatleri günün her saatinde mümkün olabilmektedir, ancak hava karardıktan sonra ortam ıssızlaşır. Şelale alanı haftanın her günü sabah 7 ile akşam 7 arasında ziyaretçilerin akınına uğrar.

READ  Meram Bağları : Cennetten Bir Köşe
Nasıl Gidilir?

Konya-Karaman istikametinde yol alan ziyaretçiler Güneysınır ilçesinden Bozkır ilçesi istikametine dümdüz gitmelidir, Gürağaç kasabasından sonra tabela görüldüğünde şelale yoluna girilebilir. Habiller Köyü’nden yaklaşık 7-8 km sonra şelalenin bulunduğu alana ulaşabilirsiniz.

Konya Göksu Şelalesi
Konya Göksu Şelalesi

Konya merkezden şelaleye ulaşmak oldukça uzun sürmektedir, şehir merkezi ile şelale alanı arasında 115 km mesafe vardır, özel aracı olmayan ziyaretçiler ise Güneysınır ilçesine seyahat düzenleyen otobüs firmalarını kullanmak zorunda kalırlar. İlçeye ulaştıktan sonra ilçe merkezinde şelaleye giden bir araç bulmak durumundadırlar, bu araçlar taksi olabileceği gibi ilçede seyahat edenleri şelaleye ulaştıran özel araçlar da olabilir.

Yerköprü Şelalesinin Videosu

Göksu Şelalesi Resimleri

Hadim ŞelalesiYerköprü ŞelalesiGöksu ŞelalesiKonya Göksu ŞelalesiGöksu ŞelalesiYerköprü ŞelalesiKonya Yer Köprü ŞelalesiYerköprü ŞelalesiGöksu Şelalesi Konaklama

Konya’daki Diğer Gezilecek Şelaleler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yuvarlakçay Muğla’nın Saklı Cenneti

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Seydişehir Gezilecek Yerler

Gezicini

Selçuklu Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarayönü

Gezicini

Saklıkent Kanyonu : Fethiye Doğa Harikası

Gezicini

Panorama Müzesi Konya’da Bir Müze

Gezicini

Olimpiyat Parkı : Konya

Gezicini

Yorum Yaz