Image default
Konya Sarayönü

Sarayönü

Konya Sarayönü Gezilecek Yerler il merkezine 55 km uzaklıkta olan Sarayönü, Konya ilinin oldukça sevilen ilçelerinden biridir.Tarihin çeşitli medeniyetlerine ev sahipliği yapmış olan Sarayönü 4000 sene kadar önce Hititler tarafından çeşitli amaçlar kapsamında yerleşim birimi olarak kullanılmıştır.

Sarayönü
Sarayönü

Her karışının buram buram kültür zenginliği kokan Sarayönü’nde gezilecek yerler oldukça fazladır. Tarihleri aşan ve çeşitli büyük medeniyetlere ev sahipliği yapan bu özel ilçe tüm özellikleriyle adeta tarihine meydan okumaktadır. Gerek gezilecek yerleri, gerek keşfedilmeyi bekleyen özel alanlarıyla sizlere ufkunuzu aşacak bir keşfin kapılarını aralandırmaktadır.

Sarayönü
Sarayönü

Sizler de Konya iline ve ilçelerine meraklı bir gezi aşığıysanız, Sarayönü’ne uğramadan Konya’yı terk etmemenizi öneriyoruz. Tüm özellikleriyle, tarihin her köşesinde etkin rolleriyle Konya oldukça kültürel anlamda zengin bir ildir. İlçeleri, hatta köyleri bile kültürü halen taşımaktadır. Sizler de Konya’yı ziyaret ederek hemen bu özel kültür dokusunu yakinen hissedebilirsiniz. Öyleyse Sarayönü gezilecek yerler ve daha fazlasına gelin birlikte göz atalım:

Sarayönü
Sarayönü

Pir Hüseyin Camii

Konya şehri bilinenin üzere camileriyle oldukça meşhurdur. Ancak Pir Hüseyin Camii bilinen tüm cami mimarilerine ek bir bakış açısı kazandıracak cinsten bir görsellikle sileri karşılıyor. Tüm itişamıyla senelere meydan okuyan, 1200 senesinde inşa ettirilen bu özel yapı çeşitli dönemlerde restore edilmiştir. Cami Pir Hüseyin tarafından yaptırılmasıyla ismini Pir Hüseyin’den almıştırKonya’nın Tarihi Yerleri Sizler de tarihin meydan okuduğu bu özel yapıtı keşfederek kültür zenginliklerini anında keşfedebilirsiniz. Üstelik bu ilçeyi ziyaret ederken Konyada gezilecek yerler ve  muhakkak görülmesi gereken özel yerleri de keşfedebilirsiniz.

Pir Hüseyin Camii
Pir Hüseyin Camii

Pir Hüseyin Camii yapısal bakımdan silindirik bir form ile karşımıza çıkmaktadır. Bunun dışında kare kaidelidir. Son derece kaliteli malzemelerden yapılan bu yapının özellikleri, dizaynı, atmosferi kesinlikle görülmeye değerdir. Karatay Gezilecek Yerler Sizler de kültürel ve mimari yapılara tutkunsanız ve özellikle de yeni bir yer keşfetmek istiyorsanız kesinlikle Pir Hüseyin Camii ve Konya’nın tüm görülmesi gereken alanları ziyaret etmelisiniz. Konya’nın kültür bütünlüğü, çeşitliliği ve kültürlerin harmanlanışı oldukça hayran bırakıcı olup, sizler de bu özel dokuyu yakından hissedebilirsiniz.

READ  Kilistra Antik Kenti
Konya Sarayönü Ladik Gölet
Konya Sarayönü Ladik Gölet

Ladik Göleti

Konya’nın Sarayönü ilçesine bağlı olan Ladik köyü, bir köyden daha fazlasını ziyaretçilerine sunuyor, itişamlı özel manzarası ile ziyaretçilerini büyülüyor. Bu köy Sarayönü ilçesine yaklaşık olarak 12 km uzaklıktadır.  Sizler de ufak bir köyde gölet keşfi yaşamak adına hemen bu ilçeyi ziyaret edebilirsiniz. Gölet çevresi mesire alanı kapsamında değerlendirilmiş olup, bu göletin asıl yapılış amacı ise tarımsal ve hayvansal sulamanın daha etkili biçimde gerçekleştirilmesidir.

Sarayönü Ladik Göleti
Sarayönü Ladik Göleti

Doğal ve temiz havadan hoşlanıyorsanız burası tam olarak sizlere göre! Hemen bu göleti ziyaret ederek hem yeni bir köyü keşfedebilir hem de aileniz ile göletin çevresinde kaliteli zaman dilimleri geçirme imkanını yakalayabilirsiniz. Dilerseniz ailenizle dilerseniz de bireysel olarak bu doğal yaşamı keşfetmenizi öneririz.

Sarayönü Çevresindeki Diğer Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Seydişehir Gezilecek Yerler

Gezicini

Selçuklu Gezilecek Yerler

Gezicini

Panorama Müzesi Konya’da Bir Müze

Gezicini

Olimpiyat Parkı : Konya

Gezicini

Obruk Gölü Konya, Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Mevlana Müzesi – Giriş Saatleri? Ücreti Ne Kadar?

Gezicini

Yorum Yaz