Image default

Konya Festivalleri Etkinlikleri Ülkemiz turizm açısından dünyanın sayılı ülkelerinden birisidir. Her sene binlerce yerli ve yabancı turist için sayısız doğal güzellik ve festivaller vardır. Konya şehrimizde ülkemizde turizm açısından çok önemli bir yere sahiptir. Tarihi ve kültürel güzelliklerini tanıtmak için pek çok festival düzenlenmektedir. Konya Festivalleri denilince akla gelen birçok festival vardır.Bu yazımızda sizlere bunları tanıtacağız.

NASREDDİN HOCA FESTİVALİ
NASREDDİN HOCA FESTİVALİ

NASREDDİN HOCA FESTİVALİ

Türk kültürünün önemli figürlerinden birisi olan Nasreddin Hoca, geçmişten günümüze hem eğlendiren hem de düşündüren fırkalarıyla genç, yaşlı, çocuk herkesin ilgisini çekmiştir. Konya etkinlikleri Her yıl Temmuz ayının 5 ve 10. günleri arasında Nasreddin Hoca Festivalleri düzenlenir.Konya’nın Akşehir ilçesinde düzenlenen festival de fıkralar anlatılır.Nasreddin Hoca’nın tanıtımı yapılır.

YÖRÜK TÜRKMEN KÜLTÜR ŞÖLENİ
YÖRÜK TÜRKMEN KÜLTÜR ŞÖLENİ

YÖRÜK TÜRKMEN KÜLTÜR ŞÖLENİ

Yaklaşık çeyrek asırdır düzenlenen Yörük Türkmen Kültür Şöleni Konya’nın Akşehir ilçesinde Temmuz ayının ilk haftasında düzenlenmektedir. Yörük kültürünün devam etmesi ve geleneklerinin yaşatılması için son derece önemli olan bu festival çok sayı da misafire ev sahipliği yapmaktadır.

Konya Beyaz Kiraz Festivali
Konya Beyaz Kiraz Festivali

BEYAZ KİRAZ FESTİVALİ

Her yıl Temmuz ayının ilk haftasında Ereğli ilçesinde düzenlenen bu festivalde yarışmalar,sergiler ve gösteriler düzenlenir. Beyaz Kiraz Festivali adını Ereğli ’ye özgü olarak yetişen beyaz kirazdan alır. Konya Festivalleri Eğer sizlerde bu festivale katılırsanız bu lezzetli kirazın tadına bakabilir ve festivalde ömrünüz boyunca hatırlayacağınız eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz.

Konya Festivalleri
Konya Festivalleri
ŞEB-İ ARUZ MEVLANA’YI ANMA ETKİNLİKLERİ

Türk kültürünün önemli figürlerinden olan Mevlana Celaleddin Rumi’yi anmak için her sene çeşitli etkinlikler düzenlenir.Bunlardan en önemlisi de Şeb-i Aruz Mevlana’yı anma etkinliği olarak bilinir. Mevlana ölümü sevgiliye kavuşmak olarak görür ve bunu düğün gecesi olarak adlandırılır. Bu geleneksel etkinlik Aralık ayının 7-17’si arasında düzenlenir. Etkinlikte ney dinletisi , semazen gösterileri ve çeşitli etkinlikler düzenlenir. Bu tarihler arasında Konya ilimizi pek çok yerli ve yabancı turist ziyaret eder. Sizlerde Konya’yı ziyaret etmek istiyorsanız seyahatlerinizi bu tarihler arasında planlayabilir ve bu muhteşem etkinlikte çok güzel deneyimler yaşayabilirsiniz.

READ  Sakarya Festivalleri ve Sakarya'da Yapılacak Şeyler
BİR NEFES BİR SES ULUSLARARASI TİYATRO FESTİVALİ
BİR NEFES BİR SES ULUSLARARASI TİYATRO FESTİVALİ

BİR NEFES BİR SES ULUSLARARASI TİYATRO FESTİVALİ

Devlet tiyatroları genel müdürlüğü tarafından organize edilen bu etkinlik her sene Konya ilimizde Nisan ayında gerçekleşmektedir. Tiyatro izlemeyi seviyor ve ilginiz varsa Bir Nefes Bir Ses Uluslar arası Tiyatro Festivali sizin sanat zevkinize hitap etmektedir. Pek çok yabancı ve Türk tiyatro ekibinin katıldığı bu festivalde oyuncular hünerlerini sergileyerek izleyicilerin kaliteli vakit geçirmesini sağlamaktadır. Pek çok alanda ülkemizin önde gelen illerinden olan Konya, bu etkinlikle beraber kültürel anlamda da çok gelişmiş bir il konumuna yükselmektedir. Sizlerde bu festivale katılarak güzel oyunlar seyredebilir ve eğlenceli anlar geçirebilirsiniz.

Konya KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ
Konya KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

TUZ, AVCILIK, KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

Her sene Konya’nın Cihanbeyli ilçesinde gerçekleşen bu etkinlikte av kuralları hakkında bilgiler verilir. Temmuz ayının ikinci haftasında yapılan bu etkinlikte bilinçli avlanma, av ve yaban hayatına dair bilinmesi gereken önemli şeyler katılanlarla paylaşılır. Sizlerin de av tutkusu varsa bu festivale katılarak bilmediğiniz değişik bilgiler öğrenebilirsiniz.

Nasrettin Hoca Festivalleri
Nasrettin Hoca Festivalleri

Bu festivaller dışında da hoşgörü ve samimiyet şehri Konya ilimizde pek çok etkinlik düzenlenmektedir.Bunları sizler için sıralayacağız.

 

  • Hüyük Kültür Sanat ve Gençlik Festivali
  • Bozkır Kültür ve Sanat Festivali
  • Uluslarası Beyşehir Göl Festivali
  • Seydişehir Bisiklet Festivali
  • Konya Çocuk Film Festivali
  • Renkli Fest Konya
  • Konya Kahve ve Çikolata Festivali
  • MilyonFest Konya
  • Konya Bilim Festivali
ŞEB-İ ARUZ MEVLANA’YI ANMA ETKİNLİKLERİ
ŞEB-İ ARUZ MEVLANA’YI ANMA ETKİNLİKLERİ

Mevlana şehri olarak adlandırılan Konya’yı ziyaret ederek  pek çok festivalden dilediğinize katılabilirsiniz.Her sene binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan bu güzel şehir güzel festivalleriyle sizleri de bekliyor.Bu festivallere katılarak hem kendiniz hem de aileniz için eşsiz bir deneyim yaşama fırsatınız var.

 

READ  Kozağaç Parkı : Konya'da Bir Park

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Zazadin Hanı Kervansarayı : Yapımcıların Uğrak Noktası

Gezicini

Zaman Müzesi Konya : Zamana Yolculuk

Gezicini

Zafer Meydanı : Konya’da Bir Meydan

Gezicini

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Gezicini

Ukrayna Gece Hayatı Disko Barları

Gezicini

Türk Yıldızları Parkı : Konya’nın Görülmeye Değer Parkı

Gezicini

Tekke Kent Ormanı – Akşehir Kent Ormanı Ulaşım Olanakları

Gezicini

Sırçalı Mesire Yeri – Çumra’nın En İyi Piknik Yeri

Gezicini

2 Yorumlar

Furkan 15 Ekim 2020 at 17:39

DAHA ÖNCE KATILDIĞIM BU FESTİVAL AKILLARIMIZDA YERİNİ OLDU HİÇ BİR ZAMAN KAÇIRMAM VE HERKESE TAVSİYE EDERİM KONYA DİYİP GEÇMEMEK LAZIM

Cevapla
Ahmet 23 Kasım 2020 at 11:42

Çok güzel bir yer mutlaka görülmeli gitmediyseniz kesinlikle tavsiye ederim.

Cevapla

Yorum Yaz