Image default
Selçuklu

Zafer Meydanı : Konya’da Bir Meydan

Zafer Meydanı Konya

Kentlerin genelinde var olan ve halkın çarşı olarak da adlandırdığı yerlerden bir tanesi Konya  için de Zafer Meydanı sayılabilir. Kentin merkezi, gelişmiş imkanları ve park alanları ile gelenlerin ve yerel halkın en sık uğradıkları noktaların başında yer alır. Meydanda tarihe tanıklık eden Alaaddin Tepesi  ve etrafını kaplayan park ve dinlenme yapıları olması gelenlerin dinlenmesini de sağlar. Birçok kişinin işlerini halletmek ve alışveriş yapmak için bile uğradığı çok yönlü bir yer olan Zafer Meydanı Konya için keyifli zaman geçirilecek bir konumdadır.

Zafer Meydanı
Zafer Meydanı

Hangi Yapılar Vardır?

Meydan şeklinde adlandırılmasının nedeni birbirine bağlanan çok sayıda yolun ve ana caddenin olmasıdır. Alaaddin Tepesi  ortasında yer alır. Medrese bir başka bağlantı noktasıdır. Önemli bir kol ise yoğun ilgi gören Mevlana Müzesi’ne uzanır.

Zafer Meydanı Mevlana Heykeli
Zafer Meydanı Mevlana Heykeli

Meydanda belediye tarafından yapılmış çeşme veya farklı yapıları da görmeniz mümkündür. Zafer Çeşmesi ve Selçuklu Anıtı gelenlerin ilgilendikleri kısımlardır. Türk milletlerinin bayraklarına da yer verilir.

Gece Zafer Meydanı

Neler Yapılır?

Alışveriş yapmak isteyenler için hemen hemen her çeşitte ürünün bulunduğu bir çarşıdır. Yemek için yerel restorantlar da vardır. Ayrıca tramvay ile kentin önemli yerlerine gitmek isteyenlerin ana kalkış hattı da burada olduğu için uğrayacağı yerlerdendir. Kentte yemek yemek, alışverişinizi yapmak ve cafelerde sohbet etmek için yer aradığınızda hepsini aynı noktada bulmak için buraya gelmeniz yeterlidir.

Alaeddin Tepesi
Alaeddin Tepesi

Alaaddin Tepesi gördüktenMevlana Müzesi ‘ne doğru yola çıkmak, etli ekmek yemek ve alışveriş yapıp hediyelikler almak için uğranmalıdır. Kalabalık zamanları iş çıkışları, işe gidiş dilimleri ve haftasonlarıdır. Ama alanın geniş olması kalabalık zamanlarda bile belediye işletmesinde olan bir cafeye girerek rahatlıkla zaman geçirmenize fırsat oluşturur. Bunun için kenti gezdim diyebilmenin yolu buradan geçer.

READ  Konya Bilim Merkezi : Türkiye'nin İlk Bilim Merkezi

 

Konya gezisi için alternatif mekanlar:

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zazadin Hanı Kervansarayı : Yapımcıların Uğrak Noktası

Gezicini

Zaman Müzesi Konya : Zamana Yolculuk

Gezicini

Türk Yıldızları Parkı : Konya’nın Görülmeye Değer Parkı

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Selçuklu Gezilecek Yerler

Gezicini

Saray Bosna Parkı

Gezicini

Kyoto Japon Parkı Nerede? Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Kulesite Avm (Alışveriş Mağazaları) Konya

Gezicini

Yorum Yaz