Image default
Konya Selçuklu

Alaaddin Tepesi Parkı – Konyanın Tek Yüksek Noktası

Alaaddin Tepesi Parkı – Konyanın Tek Yüksek Noktası Düz bir ovaya hakim olan Konya’nın tek yüksek noktası olan Alaaddin tepesi görülmeye değer yerlerden bir tanesidir. Tarihi dokunun çevrelendiği genişletilen yemyeşil alanda piknik yapılabilir. Şehrin gürültüsünden uzak dinlenmek için harika bir yerdir. Mekanlarda lezzetli yemekler yenilip doğayla baş başa zaman geçirilebilir. Alaaddin Tepesi Parkı – Konyanın Tek Yüksek Noktası Konum açısından Selçuklu‘da ziyaretçilerin ulaşımı kolaydır. Karatay Gezilecek Yerler Konya ilinin önemli karayolları güzergahı üzerinde bulunur. Mimarlık ve Arkeoloji bakımından önemli olduğu kadar Sanat Tarihi bakımından da büyük bir öneme sahiptir.

Alaaddin Tepesi Parkı
Alaaddin Tepesi Parkı

Alaaddin Tepesi Parkı Tarihi

Alaaddin tepesi parkı tarihi, MÖ 3000 yıllarına dek uzanır. İlk insan yerleşimleri olan Erken Tunç Çağına dek uzanan köklü bir tarihe sahiptir. Tepe, ilk olarak Hitit Krallığının egemenliği altında olan tepe, daha sonraki zamanlarda Lidyalıların hükümdarlığı altında da bulunmuştur.

Üçüncü Haçlı Seferleri sırasında ağır bir işgale uğramış olup daha sonra Selçuklular tarafından ele geçirilmiştir. Şehir Osmanlı İmparatorluğu ve ardından Türkiye Cumhuriyeti toprakları içine katılmıştır.

Alaaddin Tepesi Parkı
Alaaddin Tepesi Parkı

Alaaddin Tepesi Parkı Hakkında Bilgi

Alaaddin Tepesi parkı, Konya ilinin merkez ilçesi olan Karatay’da yer alır. 20 metre yükseklikte bir tepedir. Eski adliye binası yıkılarak bu alanın çevresindeki tarihi doku korunmuştur. Bu kültür park, 150.000 metrekare üzerinde bulunur. Büyükşehir belediyesi tarafından yapılmıştır. Alaaddin Tepesi Parkı – Konyanın Tek Yüksek Noktası 17 Aralık 2009 yılında Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bir törenle hizmete açılmıştır. Şehrin çekim merkezlerinden biridir. Konya Gezilecek Yerler Fiskiyeli havuzu ve yemyeşil dinlenme alanları hem Konya halkının hem de şehri ziyarete gelenlerin ilgi odağıdır.

READ  Kilistra Antik Kenti
Alaaddin Tepesi Parkı
Alaaddin Tepesi Parkı

Alaaddin Tepesi Parkı Gezilecek Yerler

Konya’nın en güzel yerlerinden biri olan Alaaddin tepesi parkı gezilecek yerleri bakımından da dikkat çeker.

Kılıçarslan Köşkü; Selçuklu Sultanı 2.Kılıçarslan döneminde yaptırılmış bir yapıdır. Tarihi dokusuyla ziyaretçilerini etkisini altına alan bir yerdir.

Alaaddin Tepesi Parkı
Alaaddin Tepesi Parkı

Alaaddin Cami; Höyüğün üzerinde yer alır. Bu cami, Selçuklu Devleti döneminde şehrin ulu camisi olarak inşa edilmiştir. Alaaddin Cami’nin en önemli özelliği, Konya şehrinin en eski ve aynı zamanda en büyük camisi olma özelliğini taşır. Bu bakımdan da büyük öneme sahiptir. Caminin avlusunda önemli bir kümbet bulunur. Bu kümbet, Selçuklu hanedanlığının büyük bir kısmının mezarı olarak da ziyaretçilerini etkiler.

Caminin yanında bir çeşme bulunur. Bu çeşme, Türk İslam Sanatı bakımından çok önemli ve paha biçilemez bir eserdir.

Alaaddin Tepesi Parkı
Alaaddin Tepesi Parkı

Alaaddin Tepesi Parkında Ne Yenir?

Konya’da Ne Yemeli Neleri Meşhur? Konya ili tarihi yerleri bakımından zengin olduğu kadar damak zevki bakımından da ziyaretçilerine oldukça geniş bir yelpaze sunar. Etli yemek çeşitlerinin vazgeçilmez olduğu bu ilde Alaaddin tepesi parkında da birbirinden güzel tatlar deneyimlemek mümkün. Manzara eşliğinde yemek yeme zevki yaşanırken Mevlana böreği gibi atıştırmalıklar da tercih edilebilir. Elbette Konya ilinin en meşhur tatlılarından biri olan Sacarası ve Höşmerim de tadılması gereken tadı damakta kalacak lezzetler arasındadır.

Yakın Çevredeki Diğer Görülecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zazadin Hanı Kervansarayı : Yapımcıların Uğrak Noktası

Gezicini

Zaman Müzesi Konya : Zamana Yolculuk

Gezicini

Zafer Meydanı : Konya’da Bir Meydan

Gezicini

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Gezicini

Türk Yıldızları Parkı : Konya’nın Görülmeye Değer Parkı

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Seydişehir Gezilecek Yerler

Gezicini

Selçuklu Gezilecek Yerler

Gezicini

1 Yorum

Kübra 16 Ekim 2020 at 13:18

Evime de yakın olan Alaaddin tepesi gerçekten çok güzel ve dikkat çekici bir yapıya sahip. Akşam olduğu zaman ışıklandırması göz alıcı. Şehrin tam merkezi olarak bilinir.

Cevapla

Yorum Yaz