Image default
Cihanbeyli

Cihanbeyli Gezilecek Yerler

Cihanbeyli Gezilecek Yerler, Konya’nın tarihi derin ilçelerindendir. Bu özel ilçe tarihin eski dönemlerinde Esbikeşan olarak adlandırılmaktaydı. Bu özel ilçenin tarih sürecinde pek çok kez ismi değiştirilmiştir. Türkiye’nin yüz ölçümü bakımından en büyük ilçesi olan Cihanbeyli, her açıdan kendisini aşmış gelişmiş ilçeler arasındaki yerini almaktadır. Sizler de Konya gezilecek yerler listenizde bu önemli ve büyük ilçeye de yer vermelisiniz. Dilerseniz ailenizle dilerseniz bireysel olarak bu ilçede doğal oluşumları ziyaret edebilirsiniz. Bölgede doğal oluşum bakımından göller, peribacaları, göl çevresinde endemik bitkiler ve daha fazlası bulunmaktadır. Doğal alanları keşfetmeyi seven, doğaseverler için Cihanbeyli çok farklı bir bakış açısı kazandıracaktır. Bu özel ve oldukça büyük olan ilçenin gezilecek yerlerini sizler için listeledik.

Cihanbeyli
Cihanbeyli

1-) Tuz Gölü

Konya Tuz Gölü, Türkiye’nin en çok bilinen göllerlindendir. Göl genişlik ve uzunluk bakımından oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Uzunluk bakımından ölçüsü 90 km olan bu gölün genişliği tam olarak 25 km’dir. Gölün ana beslenme kaynağı, yer altındaki tuzlu sulardır. Cihanbeyli Gezilecek Yerler Yer altı tuzlu su kaynakları dışında beslendiği bir diğer kaynak ise Melendiz Irmağıdır.  Göl dış açıdan incelendiğinde bölgenin kayaç türü oldukça dikkat çekicidir. Gölün iç özelliklerinden bahsedecek olursak, bu gölün oldukça sığ bir göl olduğunu söyleyebiliriz.  Derinliğinin az olmasına kıyasla tuz oranı oldukça fazladır.  Tuz oranının bu denli fazla olması Tuz Gölü’nü dünyanın en tuzlu ikinci gölü sıralamasına sokmaktadır. Konya Gezilecek Yerler Tuz oranının fazla olması mineral bakımından da bu gölün zengin olmasını desteklemiştir. Temiz yapısı, keşfedilmeye değer görüntüsüyle, Tuz Gölü tüm itişamıyla ziyaretçilerini bekliyor! Sizler de Cihanbeyli’de yer alan bu özel, Dünya’nın en tuzlu ikinci gölünü hemen ziyaret edebilirsiniz.

READ  Konya Gezilecek Yerler : Mevlana Şehri
Tuz Gölü
Tuz Gölü

Dilerseniz sevdiklerinizle dilerseniz bireysel olarak Türkiye’nin en çok bilinen bu özel gölünü hemen ziyaret edebilirsiniz. Tüm görselliğiyle daha önce keşfetmediğiniz bir manzara sizleri bekliyor!

Tuz Gölü Konya
Tuz Gölü Konya

2-) Tersakan Gölü

Cihanbeyli, Tuz Gölü ve Tersakan Gölü ile oldukça meşhur bir ilçedir. Bu ilçede Tersakan Gölü konum bakımından  Tuz Gölü’nün tam olarak batısında yer almaktadır. Tersakan Gölü besleniş bakımından yer altı ve çeşitli yer üstü su kaynaklarından beslenmektedir. Tersakan Gölü’nün su seviyesinde belirli dönemlerde fazlaca yükselme gözükmektedir. Su yükselmesi gerçekleştiği durumlarda Tersakan Gölü fazla suyunu Tuz Gölü’ne aktarmaktadır. Göl oluşturduğu habitat alanı ile pek çok doğal canlı grubuna besin kaynağı olmaktadır. Özellikle de gölden beslenen kuş türleri için bu göl kritik bir öneme sahiptir. Cihanbeyli Gezilecek Yerler Ayrıca gölün konumsal bakımından çevresinde endemik bitki türleri bulunmaktadır. Bu bitkilerin bilinen adedi 9’dur. Nesli halen tehlikede olan bu 9 bitki türü Tersakan Gölü etrafında yaşamlarına devam etmektedirler.

Tersakan Gölü
Tersakan Gölü

Tersakan Gölü’nden elde edilen pek çok mineral, sanayilerde kullanılmaktadır. Özellikle de sodyum sülfat açısından zengin olan bu özel göl, sanayinin pek çok alanını desteklemektedir. Bu özel göl kesinlikle görülmeye değerdir. Gölün kuruma tehlikesi geçirdiği göz ardı edilmemeli, ziyaret edilirken göle zarar verecek her türlü davranış veya davranış gruplarından kesinlikle kaçınılmalıdır.

3-) Celil Boğazı – Peri Bacaları

Peribacalarının sadece Ürgüp’te olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz. Bu doğal oluşum Konya’nın pek çok bölgesinde, Afyon, Kütahya ve pek çok ilçede de var olan oluşumlardır. Konya’nın özel peribacalarından olan Celil Boğazı sizlere doğal keşfin kapılarını aralandırıyor. Cihanbeyli Gezilecek Yerler Sizler de bu eşsiz görselliğe sahip peribacalarını ziyaret ederek, doğallık anlayışınıza çok farklı bir bakış açısı kazandırabilirsiniz.

READ  Konya Festivalleri
Celil Boğazı - Peri Bacaları
Celil Boğazı – Peri Bacaları

Konum bakımından Celil Boğazı deniz seviyesinden ortalama olarak 1000 metre kadar yüksekliktedir. Peribacaları, Celil Boğazı, Kuşça Belediyesi kapsamında yer alan bir konumda yer almaktadır. Celil Boğazı, Türkiye’de yer alan peribacaları zenginliği bakımından hatırı sayılır bir bölgedir. Türkiye’nin önemli peribacası oranına sahip olan Celil Boğazı’nda bu oluşumlar doğal etmenlerle gerçekleşmiştir. Bölgenin toprak yapısı kuraklık sebebi ile erozyona fazlaca yatkındır. Bölgenin genel toprak yapısı da yine aynı şekilde oldukça kurak ve bitki örtüsünden yoksundur.

Celil Boğazı’nda yer alan peribacalarının çeşitli efsaneleri bulunmaktadır. Sizler de bu özel yeri ziyaret ederek bölgede yaşan yöre halkından bu peribacalarının efsanelerini öğrenebilirsiniz. Çeşitli efsanelere konu olan bu peribacalarını sizler de keşfedebilir, Konyada görülecek yerler listenize bir yenisini daha ekleyebilirsiniz.

Tuz gölü müzesi
Tuz gölü müzesi

Konyada Gezilecek İlçeler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Konya’nın Tarihi Yerleri

Gezicini

Konya Piknik Alanları – Doğal Alanları – Piknik Alanı

Gezicini

Konya Kafeleri – Konya’da Gidilecek En iyi 10 Kafe

Gezicini

Konya Gezilecek Yerler : Mevlana Şehri

Gezicini

Konya Festivalleri

Gezicini

Yorum Yaz