Image default
Konya Seydişehir

Seydişehir Gezilecek Yerler

Seydişehir Gezilecek Yerler , İç Anadolu bölgesin de yer alanKonya iline bağlı olmakta olan ve Konya iline 85 km uzaklığında bulunan bir ilçedir. Seydişehir de, yazları kurak ve sıcak. Kışları ise soğuk ve yağışlı bir hava iklimi vardır. Ve burada Akdeniz ikliminin de esintisini görebilmeniz mümkündür.

Seydişehir
Seydişehir

 

Tarihi açıdan da oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Konya gezilecek yerlerolarak da zengin bir ilimizdir. Seydişehir ilçesi. Antik çağdan günümüze kadar yerleşim yeri olarak gelmekte olan bir bölgedir. Bölge de bulunan tarihi eserler, yapıtlar da bunun en büyük örneğidir. Yemek lezzetleri ile de oldukça meşhur yerlerimizden birisidir Konya, Seydişehir.

Seydişehir
Seydişehir

– Seydişehir de gezilecek yerler;

– Tınaztepe Mağarası:

Tınaztepe Mağarası Konya, Seydişehir’e geldiyseniz ve gezmek istiyorsanız.Seydişehir gezilecek yerler olarak Gezip, göreceğiniz yerler listesinin başlarından ilk sırayı Tınaztepe Mağarası almaktadır. Tınaztepe Mağarası, Toros dağlarından gelen doğal güzelliğe sahip, bölgenin en güzel yaylalarına ev sahipliği yapan, doğal su kaynaklarının olduğu bir bölge de, turistik bir antik yerleşim yeridir.

Tınaztepe Mağarası
Tınaztepe Mağarası

-Ilıca:

Ilıca, Seydişehir’de termal özellik taşıyor olan bir kaplıcadır. İnsanların sağlığı açısından önem gösterdiğinden de sağlık turizm konusu bakımından oldukça değerli bölgelerimizden olmaktadır. Pınarbaşı ve Kuğulu gibi bölgeler de Ilıca bölgesinin yakınında bulunan, oldukça önemli su kaynaklarına ev sahipliği yapmakta olan iki önemli bölgedir. Ilıca bölgesinin belirli bir alanı da havuz hizmeti verilmesi amacıyla kapatılmış bir bölge olarak halka hizmet vermektedir.

READ  Apa Barajı Nerede ? Nasıl Gidilir ?
Hacı Abdullah Efendi Türbesi
Hacı Abdullah Efendi Türbesi

– Hacı Abdullah Efendi Türbesi:

Hacı Abdullah Efendi Türbesi, halkın akın akın ziyaret ettiği, Konya, Seydişehir bölgesinde yer alan, ünlenmiş ve her sene düzenli turist ziyaretine ev sahipliği yapmakta olan bir yerdir. Bunun yanı sıra bu türbenin yakınında benzer, Halife Sultan Türbesi, Rüstem bey ve hemen yakınında Sultan Hatun Türbesi gibi türbeler de bulunmaktadır.

Kuğulu Park
Kuğulu Park

– Kuğulu Park:

Konya Piknik Alanları Seydişehir bölgesine gelip, huzurlu bir bölge arayan misafirlerimiz için Kuğulu Park bölgesi en ideal alternatiflerden birisi olmaktadır. Kuğulu Park, ilçenin en huzurlu bölgelerinden olmaktadır.  Genellik ile hafta sonu yoğunlukta olan Kuğulu Park, içerisin de yapay gölet parkı bulunduran, yeşilliklere ve eşsiz bir doğaya ev sahipliği yapmakta olan adeta turistik bir cennet diyebiliriz.

Vasada Antik Kenti
Vasada Antik Kenti

-Vasada Antik Kenti:

Keşfi bir su deposu çalışması yapıldığı esnada olan Vasada Antik Kenti, bölge olarak Seydişehir ilçesinin, Bostan Dere Mahallesi’nde yer almakta. 1-2 Yıl arasında bir süre devam eden çalışmalar sonucu ortaya çıkarılan Vasada Antik Kentinde hala günümüz de kazı çalışmaları belirli bölgelerinde devam etmektedir.

Vasada Antik Kenti, görülmeye değer, kültürel zenginliği yüksek olan tarihi eserlere ev sahipliği yapmakta olan bir bölgedir. Tarih severlerin ziyaret ettiği bir yerdir.

Kocakoru Ormanı Tabiat Parkı
Kocakoru Ormanı Tabiat Parkı

– Kocakoru Ormanı Tabiat Parkı:

Kocakoru Ormanı Tabiat Parkı Seydişehir merkezine 20 km uzaklığında bulunan Kocakoru Ormanı Tabiat Parkı, oldukça geniş bir alana sahiptir. Kadınhanı İlçe halkı tarafından şehirden uzaklaşmak için tercih edilmektedir Kocakoru Ormanı Tabiat Parkı.

Piknik bölgesi olarak da sıkça tercih edilen bir bölge olmaktadır Kocakoru Ormanı Tabiat Parkı, özellikle son yıllarda yapılan yeni hamak yerleri ve ocak yerleri ile de gözler haline gelmiş bir bölge olmaktadır. Her hafta sonu yerli halkın, kafa dinlemek amaçlı gelip, piknik yaptıkları bir yerdir.

READ  Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya'nın En Güzel Şelalesi
Adile Baysal Kültür & Sanat Evi
Adile Baysal Kültür & Sanat Evi

­– Adile Baysal Kültür & Sanat Evi:

Adile Baysal Kültür Sanat Evi Seydişehir ilçesine ait olan Adile Baysal Kültür & Sanat evi, tarihi mirasların gelecek nesillere aktarılmasında çok etkin ve önemli bir rol alan yerlerden birisidir. Sarayönü Bunun yanı sıra şehre gelen turistlere de ev sahipliği yaparak, kültürel mirasın, zenginliğin yaygınlaştırılmasında, bölgenin kültürel yapısının sergilenmesinde etkin rol oynar. Kültürel mirasa değer veren turistlerin muhakkak gelip, görmesi gereken bir yer olmaktadır.

 

Çatalhöyük
Çatalhöyük

Çatalhöyük:

Çatalhöyük bölgesi, Seydişehir ilçesine 130 km uzaklıkta bulunmaktadır. Dünyanın gelmiş, geçmiş en uzun geçmişine sahip olan miraslarından bir tanesidir. Çumra‘da Dünya mirasına önem gösteren, ilgi besleyen herkesin, ölmeden önce muhakkak görmesi gereken yerlerden birisidir Çatalhöyük. Bölgede daha öncede 9500 yıl öncesine ait başka yerleşim belirtileri de olmuştur. Bu da oldukça büyük bir geçmişinin olduğunun en büyük kanıtı olmaktadır.

Çatalhöyük bölgesi arkeolog bilim adamları tarafından da çok önemsenen ve göz bebeği haline gelmiş miraslardan bir tanesidir.

Beyşehir Gölü
Beyşehir Gölü

-Beyşehir Gölü:

Beyşehir Gölü Seydişehir bölgesine 45 km uzaklığında olan, Türkiye’nin en büyük 2.gölü olarak da bilinen Beyşehir Gölü, Türkiye’nin en temiz ve en berrak göllerinden seçilmiş, ismini UNESCO kitaplarına yazmış güzellikte bir yer olmaktadır. Özellikle fotoğraf severlerin akınına uğrayan bir yerdir.  Gezmeyi, görmeyi seven biri iseniz muhakkak gelmeniz gereken yerlerdir buralar. Konya tarafına gelip, buralara gelmemeniz olmaz. Muhakkak gelin, görün.

Seydişehir Kuğulu Park
Seydişehir Kuğulu Park

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Selçuklu Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarayönü

Gezicini

Panorama Müzesi Konya’da Bir Müze

Gezicini

Olimpiyat Parkı : Konya

Gezicini

Obruk Gölü Konya, Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Mevlana Müzesi – Giriş Saatleri? Ücreti Ne Kadar?

Gezicini

1 Yorum

Kenyalı 28 Kasım 2020 at 18:35

Seydişehir manavgat yolunda olan Meşhur Tınaztepe mağarasına mutlaka uğrayın.
Huzurun Başkenti Diyebilirim Size…

Cevapla

Yorum Yaz