Image default
Çumra Konya

Çumra Gezilecek Yerler

Çumra Gezilecek Yerler Konya ilinin en güzel ilçelerinden biri olan Çumra, doğal güzellikleri ile bilinen bir yerdir. Kültürel zenginliği ile de ön plana çıkan bu yerde gezip görebileceğiniz birçok mekan bulunmaktadır. Gezilecek çok güzel yerleri bulunan bu ilçe ismini çamurdan almaktadır. Başka bir rivayete göre ise ilçe ismini “cümleten beraber olun” cümlesinden alıyor.

Çumra
Çumra

Ova üzerinde kurulu bu ilçenin tarihi ise çok eskiye gitmemektedir. Yine de güzel mekanları ve gezilecek yerleri ile ön plana çıkan bu ilçede ziyaret edebileceğiniz birçok yer bulunuyor. Sırçalı mesire yeri, Apa barajı ve Çatalhöyük burada görebileceğiniz yerlerden bazılarıdır.

Sırçalı Mesire Yeri
Sırçalı Mesire Yeri

Sırçalı Mesire Yeri 

Sırçalı Mesire Yeri Konya’nın Çumra ilçesinde gezilecek muhteşem yerler bulunmaktadır ve bu yerlerden çoğu doğal güzelliktir. Doğayla baş başa kalacağınız muazzam yerler ile dolu bu ilçede ziyaret etmeniz gereken en güzel mekanda Sırçalı mesire yeridir. Merkeze yakın bir bölgede yer alan Sırçalı mesire yeri şelale, gezi yolları, piknik alanları ve çocuk parkları ile muhteşem bir yerdir.

Çumra Sırçalı Mesire Alanı
Çumra Sırçalı Mesire Alanı

Çumra, Konya iline 44 km mesafede kalan doğal güzellikler ile çevrili bir beldedir ve burada ziyaret edebileceğiniz farklı birçok sayıda mekan bulunmaktadır. Karaman Gezilecek Yerler Karaman Çumra mesire yeri de bu mekanlardandır ve bu ilçedeki en güzel doğal güzelliğin bir örneğidir. Burada göz kamaştırıcı güzel bir şelale ve yeşil alanlar bulunmaktadır. Restoran ve kafelerinde yer aldığı doğal güzellikleri ile çevrili bu bölgeye gelerek, keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Çumra’da keşfedip, hayran kalacağınız güzel bölgelere vardır ve Sırçalı mesire yeri bu beldelerden biridir. Yerli halkın sürekli geldiği bu bölge parkları ile dinlenebileceğiniz çok güzel yerlere sahiptir. Araçlar için geniş bir park alanı da bulunan Sırçalı mesire yeri merkeze oldukça yakındır.

READ  Konya Şelaleleri
Çatalhöyük

Çatalhöyük Konya ilinde doğal güzellikler ve tarihi güzellikler ile çevrili farklı birçok bölge mevcuttur. Gezip, görürken hayran kalacağınız bu bölgelerden biri de Çumra ilçesidir. Konya gezilecek yerler arasında en güzel bölgelere sahip Çumra’da mutlaka ziyaret etmeniz gereken Çatalhöyük merkeze oldukça yakın bir mesafede kalmaktadır.

Çatalhöyük
Çatalhöyük

Konya ilinin güzel bölgelerine sahip Çumra ilçesinde gezilecek muhteşem yerler bulunuyor. Çumra gezilecek yerler arasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken bölge de Çatalhöyük’tür. Seydişehir Gezilecek Yerler 10 bin nüfusa sahip Çatalhöyük bölgesi ilk yerleşim yerlerinden biridir ve burada ticaret yapılmıştır. Önemli bir bölge olan Çatalhöyük dünya kültür mirası listesinde de yer almaktadır.

Çumra ilçesinde gezilecek muhteşem yerler bulunuyor ve bu yerlerden en önemlisi Çatalhöyük’tür. Çumra Gezilecek Yerler Merkeze oldukça yakın bir mesafede kalan Çatalhöyük, dünya kültür mirasının bir örneğidir ve buranın tarihi oldukça eskidir. Sulak ve yeşillik alanlara sahip Çatalhöyük, çok farklı özelliklere sahip, elverişli bir bölgedir. Bu bölge Neolitik dönemde avcılık ve toplayıcılığın yapıldığı bir yerdir. Çumra Gezilecek Yerler Çumra’nın kültürel miraslarından biri olan Çatalhöyük’te yer alan yapıtların çoğu ise kerpiç, kamış ve ağaçtandır.

Çatalhöyük Hakkında

Konya gezilecek yerler listesinde önemli bir bölge olan Çumra’da yeşil birçok alan bulunuyor. Yeşil alanlar ile kaplı bu bölgede gezilecek yerlerden olan Çatalhöyük evleri eski zamanlardan bugüne kalan farklı yapıtlardır. Evlerin çoğu kerpiçten yapılmıştır ve iç mekanı duvar resimleri ile süslüdür.

Çumra ilçesinin 10 km uzaklığında yer alan Çatalhöyük kesinlikle gezmeniz gereken muazzam bir yerdir. Kültürel miras açısından önemli bir belde olan Çatalhöyük, orantısı aynı olmayan 2 tepe üzerine kuruludur. 9000 yıllık insanlık kalıntılarının yer aldığı bu bölgeye Çumra’da iken mutlaka gelin.

READ  Ilgın Gezilecek Yerler
Apa Barajı
Apa Barajı

Apa Barajı

Apa Barajı Konya ilinin en güzel yerlerine sahip Çumra ilçesinde doğal güzelliklerin bulunduğu büyüleyici alanlar bulunmaktadır. Gezerken hayranlık duyacağınız bu yerlerden olan Apa barajı ilçenin 35 km güneyinde yer almaktadır. Çumra Gezilecek Yerler Çarşamba çayı üzerinde, Apa kasabasında yer alan Apa barajı ilçeden kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz bir bölgededir.

Apa Barajı
Apa Barajı

Çumra ilçesi doğal güzellikleri ile dikkat çeken bir bölgedir ve burada görmeye değer çok güzel bir baraj bulunmaktadır. Apa Barajı olarak adlandırılan bu barajın adı çok eski bir dilden gelmektedir. Apa, 3000 yıl önce “su” anlamına gelen bir kelimedir ve bu baraj ismini oradan almaktadır. Çumra Gezilecek Yerler 1957 – 1962 yılları arasında sulama için inşa edilmiş bu baraj, taşkınlardan koruma amacıyla da kullanılmaktadır.

Apa Barajı
Apa Barajı

Konya’nın Çumra ilçesinde gezilecek çok güzel yerler bulunmaktadır. Konya Çumra’da görülmeye değer bölge ve yerlerde vardır. Apa Barajı bu ilçede ziyaret etmeniz gereken bir yerdir ve bu baraj, farklı birçok amaç için kullanılmaktadır. Çevresinde sazan ve tatlı su levreği de bulunmakta ve burada balıkta tutulabilmektedir. Burayı gezmeye gelmişken oltanızı da getirerek balık tutma keyfi yapabilirsiniz.

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Gezicini

Sırçalı Mesire Yeri – Çumra’nın En İyi Piknik Yeri

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Seydişehir Gezilecek Yerler

Gezicini

Selçuklu Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarayönü

Gezicini

Panorama Müzesi Konya’da Bir Müze

Gezicini

Olimpiyat Parkı : Konya

Gezicini

Yorum Yaz