Image default
Karatay Konya Müzeler

Panorama Müzesi Konya’da Bir Müze

Panorama Müzesi Konya Medeniyetler şehri Konya’nın tarihini daha yakından tanımak istiyorsanız Panorama Konya müzesi ziyaret etmelisiniz. Karatay‘da Burası 13. yüzyıl Konya’sına ve Hz. Mevlana’nın hayatına ışık tutan bir yerdir. Konyanüma Panorama diye geçmektedir ve Konya’nın en önemli turizm alanlarından biridir. Yerli- yabancı ziyaretçi sayısı her geçen gün daha da artmaktadır.

Panorama Müzesi
Panorama Müzesi

İçinde Neler Var?

İçinde Konya’yı tanımanız için her şey bulunmaktadır. Özellikle Konya’nın tarihi ile ilgilenenler için önemli bir merkezdir. İki bölüm ve bir galeri kısmından oluşmaktadır. Panorama Müzesi Konyaorta kısmında ise dünyanın çeşitli bölgelerindeki Mevlevihanelerin maketleri bulunuyor.

Konya Mevlevihanesi merkez kabul ediliyor;

  • Balkanlar
  • Orta Doğu
  • Mekke
  • Medine
  • Kahire
  • Kırım

Gibi bölgelerin 19 adet Mevlevihane’si burada sergileniyor.

Panorama Müzesi Karatay
Panorama Müzesi Karatay

Hz. Mevlana Bölümü

Müzenin 2. bölümünde galeri ve panorama kısımları bulunuyor. Galeri kısmında Hz. Mevlana’nın doğumundan ölümüne tüm hayatı yağlı boya tabloları ile anlatılıyor. Mesnevi’nin yazılma hikayesi, Hz. Mevlana’nın Şemz Tebrizi ile tanışması ve yakınlaşmaları, Hz. Mevlana’nın vefatı gibi önemli olaylar yine burada anlatılıyor.

"<yoastmark

Detaylarla Konya

Konya‘ya panoramik bir bakış atmak isteyenler müzeyi ziyaret edebilir. Burada bal mumu heykeller, resimler yer alıyor. İpek ve Baharat Yolu üzerindeki Konya ‘nın ticaret hayatı, Selçuklu Sultanı 2. Keyhüsrev’in sarayın kapısından halkın yanına gelişi, Hz. Mevlana’nın çekiç sesiyle sema yaptığı bölüm hep burada anlatılıyor ve resimlerle destekleniyor. 13. yüzyıl Konya’sının sanatı, kültürü, ticaret hayatı ve mimarisi bir sergileniyor. Mevlevihaneler’in maketlerinin olduğu kısmın dışında galeri bölümü yer alıyor. Buradaki eserler Necmettin Erbakan’ın katkılarıyla hazırlanmış. Eserler sayesinde Konya tarihi yerli- yabancı turistlere aktarılıyor.

READ  Sandland : Antalya'da Bulunan Kum Heykel Müzesi

Giriş Ücreti

Panorama Konya  Müzesi şehit yakınlarına, gazilere, 65 yaş üstüne ve 7 yaş altı çocuklara ücretsiz. Öğrencilere 2, yetişkinlere ise 5 TL.

 

Panorama Müzesi Konya
Panorama Müzesi Karatay
Panorama Konya Müzesi
Panorama Konya Müzesi
Panorama Konya Müzesi

Diğer güzel mekanlar :

 

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zaman Müzesi Konya : Zamana Yolculuk

Sinem

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Sinem

Yakamanastır Tabiat Parkı : Yeşilin Her Tonunu Barındıran Park

Hakan Karaduman

Uşak Arkeoloji Müzesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Sinem

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Sinem

Sırçalı Medrese Müzesi – Meram/Konya

Hakan Karaduman

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Sinem

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Sinem

Seydişehir Gezilecek Yerler

Sinem

Yorum Yaz