Image default
Camiler Karatay

Selimiye Camii (Sultan Selim Camii) Özellikleri, Mimarı

Sultan Selim Camii, Kanuni Sultan Süleyman ve 2. Selim tarafından yaptırılmıştır. Cami ve imaret yeri olarak kullanılmaktadır. Konya‘ya gitmişken mutlaka görülmesi gereken, nadide mekanlardan biridir. Hem içi hem dışı ayrı güzeldir. Mevlana Dergahı ve günümüze ulaşamamış türbe hamamı arasına inşa edilmiş caminin yanında ayrıca 2 medrese, kütüphane ve muvakkithaneden bulunmaktadır. Karatay‘da Sultan Selim Cami, Kanuni Sultan Süleyman ve Selimiye Camii isimleriyle de bilinir.

Konya Sultan Selim Camii
Konya Sultan Selim Camii

Sultan Selim Camii Yapımı 

Cami ilk inşa edildiğinde Cam-, Cedid ve Cam-, Şerif-i Sultan Süleyman isimlerinde kullanılmış fakat bittiğinde 2. Selim’in yaptırdığı imaretten dolayı ismi Sultan Selim’e döndürülmüştür. Selimiye Camii İnşa tarihi hakkında çok sayıda farklı görüş bulunmaktadır, 2. Selim inşasında daha çok rol oynuyor gibi görünse de belgelere göre Kanuni’de yapımda bulunmaktadır. Mimarı ise tam olarak bilinmemektedir, fakat bazı kaynaklar Mimar Sinan olduğunu söylemektedir.

Sultan Selim Camii Mimarisi
Sultan Selim Camii Mimarisi

Sultan Selim Camii Mimarisi

Caminin mimarisi Ayasofya ve Fatih Cami örnek alınarak tasarlanmıştır. Yalnız Fatih Cami’den daha büyüktür. Klasik Osmanlı Cami mimarisi özelliklerini taşımaktadır, Konya‘daki en önemli tarihi eserlerden biri olma özelliğine de sahiptir. Kubbeli bir yapıya sahiptir, 2 minaresi bulunmaktadır. Caminin dört bir yanında zengin mermer işçiliğe göze çarpmaktadır. Özellikle kavsaradaki mukarnas dolgular oldukça gösterişlidir. Mihrapo ve minberde de beyaz mermer kullanılmıştır. Caminin sıvalarında bile ince, renkli ve kaliteli işçilik bulunmaktadır. Osmanlı dönemine ait süsleme motiflerine de elbette yer verilmiştir. Minberin külah kısmı ise Mevlana Türbesi’ne benzemektedir. Diğer camiiler ile makalelerimizi incelemek için Camiler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

READ  Konya Aziziye Cami Güzelliğiyle Misafirlerine Hayranlık Uyandırıyor
Sultan Selim İmareti
Sultan Selim İmareti

Sultan Selim İmareti

Caminin kuzeyinde yer almaktadır, mimarı ise Halepli Cemaleddin diye düşünülmektedir.

Belgelere göre burası;

  • Mutfak
  • Tabhane
  • Kiler
  • Buğday ambarı
  • Odunluk,
  • Fırın
  • Ahır bölümlerinden oluşuyordu.

Tabhane 5 odadan meydana geliyor, mutfakta ise kurşunla kaplı 2 kubbe yer alıyor.

Sultan Selim Medresesi
Sultan Selim Medresesi

Sultan Selim Medresesi

Burası 3. Murad tarafından 1584’de yaptırılmıştır. Karatay‘da Mevlana Dergahı’nın kuzeybatısında yer almaktadır. Kaynaklara farklı önceden farklı isimlerle de anılırmış.

Yusuf Ağa Kütüphanesi
Yusuf Ağa Kütüphanesi

Selimiye Camii Yusuf Ağa Kütüphanesi

Konya‘daki Osmanlı döneminden kalan tek kütüphanesidir. Burası 1795 yılında yapılmıştır,caminin batısında yer almaktadır. Mimarisi kütüphane olmasına rağmen oldukça gösterişlidir, günümüzde de kütüphane olarak işlev görmektedir. Önceden kapısı camiye açılırken şuan camiden tamamen bağımsız.

 

Konya Karatay’da Görülecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Şems Tebrizi Türbesi Ve Nasreddin Hoca Arkeoloji Etnografya Müzesi

Gezicini

Selimiye Camii : Mimar Sinan’ın Eserlerinden

Gezicini

Panorama Müzesi Konya’da Bir Müze

Gezicini

Olimpiyat Parkı : Konya

Gezicini

Mevlana Müzesi – Giriş Saatleri? Ücreti Ne Kadar?

Gezicini

Mevlana Kültür Merkezi : Özellikleri, Etkinlikleri

Gezicini

Konya’nın Tarihi Yerleri

Gezicini

Konya’da Ne Yemeli Neleri Meşhur?

Gezicini

Konya Şelaleleri

Gezicini

Yorum Yaz