Image default
Müzeler Selçuklu Tarihi Yerler

İnce Minareli Medrese : Taş Eserler Müzesi

 

İnce Minareli Medrese Taş Eserler Müzesi  Konya ili, Selçuklu ilçesinde bulunur, Alaeddin Tepesi’nin batı yönünde bulunur. Hadis ilmi öğretilmek üzere Selçuklu Sultanı 2. İzzeddin Keykavus döneminde Vezir Sahip Ata Fahrettin Ali’nin emriyle 1264 yılında inşa ettirilmiştir (Hicri 663). Yapıyı inşa eden mimar Keluk bin Abdullah tek eyvanlı, avlusu kapalı medreseler grubundan bir bina inşa etmiştir.

İnce Minareli Medrese
İnce Minareli Medrese

İnce Minare Taş Eserler Müzesi Mimari Özellikleri

Binanın doğu kısmında Selçuklu Devri taş işçiliğinin en güzel örneklerine rastlanır, bir giriş kemeri ve üçer küçük sütun bulunur, kemer kavsarası bitkisel ve geometrik motiflerle süslüdür. Kubbeye geçiş pandantiflerle sağlanmıştır, kufi yazısıyla kubbe kasnağında El-Mülkü-Lillah”, “Ayet’el Kürsi” yazılıdır.

İnce Minareli Medrese
İnce Minareli Medrese

Anıtsal binanın ön cephesi kesme taşlarla örülüdür, yan duvarlarda moloz taşlar kullanılmıştır. İç mekanlarda tuğlalar hem işlevsel hem de dekoratif olarak örülmüştür, Binaya ismini veren ince minarenin kaide bölümü muntazaman kesilmiş taşlarla kaplanmıştır. Minarenin beden bölümü tamamen tuğladan inşa edilmiştir, turkuaz rengi beyaz hamurlu tuğlalardan gelir, orijinal minare iki şerefelidir.

Konya İnce Minareli Medrese
Konya İnce Minareli Medrese

İnce Minare Medresesi’nin Müze Oluşu

İnce Minareli Medrese 19. yüzyılın sonlarına kadar faaliyetine devam etmiştir, 1876-1899 yılları arasında tamirata alınan medrese Cumhuriyet Devri’nde de onarımlar görmüştür. 1956 yılında Taş ve Ahşap Eserler Müzesi adıyla yeniden hizmete girmiştir.

İnce Minareli Medrese Müze'de Bulunan Eserler
İnce Minareli Medrese Müze’de Bulunan Eserler

Müze’de Bulunan Eserler

İnce Minare Taş Eserler Müzesi’nde Selçuklu ve Karamanoğlu Beyliği dönemine ait mermer ve taş üzerine oyularak yazılmış tamir ve inşa kitabeleri, Konya Kalesi’nin yüksek kabartma rolyefler, ahşap kapı ve pencere kanatları, tavan göbeği örnekleri bulunur. Çeşitli ahşap türlerinden yapılmış ahşap ürünler bitkisel motifler ve geometrik şekillerle bezelidir. Müzede ayrıca mermer üzerine işlenmiş mezar şahidesi ile sandukalar bulunmaktadır. Selçuklu Döneminde başkent olan  Konya‘nın sembolü haline gelmiş çift başlı kartal ve kanatlı melek figürleri de müzede bolca bulunur.

READ  Alaaddin Tepesi Parkı - Konyanın Tek Yüksek Noktası

Ziyaret Saatleri

İnce Minare Taş Eserler Müzesi’ne girişler ücretlidir ve müzeye giriş ücreti 10 lira gibi küçük bir bedeldir. Her gün açık olan müze mevsimlere göre açılış ve kapanış saatleri bulunmaktadır.

Müzenin mevsimlere göre iki dönemde açılış ve kapanış saatleri vardır:

  • Yaz döneminde açılış ve kapanış saatleri
  • Kış döneminde açılış ve kapanış saatleri

Yaz döneminde açılış ve kapanış saatleri, 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında;

  • Açılış Saati: 10:00
  • Kapanış Saati: 17:00

Kış döneminde açılış ve kapanış saatleri, 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında;

  • Açılış Saati: 09:00
  • Kapanış Saati: 17:00

Adres: Hamidiye Mahallesi Alaadin Bulvarı No:15

E-mail: tasahsapeserlerimuzesi@kultur.gov.tr

Tel: 03323513204

Konya’daki Müzeler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Zazadin Hanı Kervansarayı : Yapımcıların Uğrak Noktası

Gezicini

Zaman Müzesi Konya : Zamana Yolculuk

Gezicini

Zafer Meydanı : Konya’da Bir Meydan

Gezicini

Uşak Arkeoloji Müzesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Türk Yıldızları Parkı : Konya’nın Görülmeye Değer Parkı

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

Gezicini

2 Yorumlar

furkan43 28 Ekim 2020 at 13:37

ince minareli medresye 2hafta önce arkadaşlarımla gezmeye gitmiştik yapımında kullanılan taşlar çok göz alıcı ve mükemmel ötesi içide aynı şekilde tarihi eserler var ülkemde böyle tarihi yerler bulunmasi insana gurur veriyor

Cevapla
furkan43 28 Ekim 2020 at 13:39

arkadaşlarımla 1hafta önce ince minareli medreseye gittik yapımında kullanılan taşlar dısarıdan bakınca çok etileyici süslemeler mükemmel ötesi olmus insan hayranlıkla bakıyor içide aynı şekilde mükemmel tasarımlar ve tarihi eserler var ülkemde öyle mükemmel tarihi yerlerin olması ınsana gurur veriyor

Cevapla

Yorum Yaz