Image default
Ereğli Konya Müzeler

Ereğli Müzesi

 

1967 yılında müze yapılacak olan binanın inşaatına başlanmış ve Ereğli müzesi 1968 yılında ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. 1980 yılında bina onarıma girmiş ve müzeye ayrı bir depo binası eklenmiştir. Tek katlı olan bu müze binasında Etnografya ve Arkeoloji olmak üzere iki ayrı sergi salonu bulunuyor.

Ereğli Müzesi
Ereğli Müzesi

Arkeoloji salonunda beş yüz civarında eser bulunuyor ve beş ayrı vitrinde kronolojik sıraya göre sergileniyorlar. Yaklaşık yüz elli eserin sergilenmiş olduğu Etnografya salonunda iki vitrin bulunuyor.

 

Ereğli müzesinde bulunan vitrinlerde satın alma yoluyla veya hibe yoluyla müzeye kazandırılmış olan takılar, yöresel kıyafetler, bakır tabaklarla bir adet el yazması Kur’ân-ı Kerîm sergilenmektedir. Bahçe teşhirinde bulunan eserlerse; sütun başlıkları, mezar stelleri, taş değirmenler, sütunlar ve küpler bulunmaktadır.

Ereğli Müzesinde Hangi Dönem Eserleri Bulunuyor
Ereğli Müzesinde Hangi Dönem Eserleri Bulunuyor

Ereğli Müzesinde Hangi Dönem Eserleri Bulunuyor?

Müzede Ereğli ve çevresinden derlenmiş olan, Kalkolitik, Neolitik, Eski Tunç, Hitit, Geç Hitit, Bizans, Roma, Karamanoğlu, Selçuklu ve Osmanlılar devrine ait eserler sergilenmektedir.

Konya Ereğli Müzesi Bahçesi
Konya Ereğli Müzesi Bahçesi

Ereğli Müzesinde Sergilenen Eserler

Ereğli müzesi sergilenen eserler; heykeller, çanak, çömlek, kitabe, figürinler, mimari parçalar, sikkeler, kadın giysileri, yazma Kur’anlar, süs eşyaları ve ağaç işleridir. Neolitik çağ ve Kalkolitik çağ eserleri Canhasan kazısında bulunmuş, Ankara Müzesinden Ereğli müzesine getirilmiştir. Konya‘daki diğer Mevlana Müzesi yazımızı okuyabilirsiniz.

Ereğli Müzesinde Sergilenen Eserler
Ereğli Müzesinde Sergilenen Eserler

Eski Tunç çağından günümüze ulaşmış eserleri arasında Batı Anadolu seramiklerinin yanında yörenin Darboğaz kapları da bulunuyor. Hitit dönemine ait eserin az olmasıyla Asur Ticaret Kolonilerinin günümüze ulaşan eserleriyle temsil ediliyor. İvriz’de bulunmuş olan Geç Hitit steller ve heykel başlarıyla Helenistik dönemden günümüze kadar ulaşmış altın Efes sikkesi nadir eserlerdendir. Diğer müzeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

READ  Konya Tuz Gölü : Birçok Kuş Türüyle Ziyaretçilerine Unutulmaz Anlar Yaşatıyor
Konya Ereğli Müzesinde Sergilenen Eserler
Konya Ereğli Müzesinde Sergilenen Eserler

Helenistik ve Roma dönemlerinden günümüze kadar ulaşan taş eserler Konya’nın içinden toplanmıştır. Şeyh Şihabüddin Zühreverdi külliyesi arkeolojik kazısında bulunan eserler 14. Yüzyıla ait sırlı kaplar ve alçı stükolardan oluşmaktadır. Müzede 10 bin civarında eser bulunmakta ve korunmaktadır.

Konya’daki Müzeler :

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zaman Müzesi Konya : Zamana Yolculuk

Gezicini

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Gezicini

Uşak Arkeoloji Müzesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Seydişehir Gezilecek Yerler

Gezicini

Şems Tebrizi Türbesi Ve Nasreddin Hoca Arkeoloji Etnografya Müzesi

Gezicini

Selçuklu Gezilecek Yerler

Gezicini

1 Yorum

Firdevs Akarsu 26 Ekim 2020 at 07:33

Gezilecek görülecek şahane yerler öneriyorlar , çok çok teşekkür ederiz, tatil yapmak isteyenlere harika fırsat

Cevapla

Yorum Yaz