Image default
Konya Şelaleler Taşkent

Çetmi Şelalesi : Torosların Keşfedilmemiş Hazinesi

Çetmi Şelalesi iki kayanın arasında bulunan eşsiz bir doğa güzelliği. Şırıl şırıl akan suyu ile insanın ruhunu rahatlatıyor. Kanyon ve bu kanyonun arasından Akan çay ile Şelale oluşuyor. Şelale adeta gizli bir cennet izlenimi veriyor. Gizli bir cennet izin mi veriyor olmasının sebebi Toroslar’ın Dağları’nın arasında ve irili ufaklı kayaların gizli bir noktasında bulunuyor olmasıdır. Aslında bölgede Bu Şelale dışında birçok Şelale bulunuyor. İrili ufaklı birçok şelalenin bulunduğu bölgede dikkati en çok çeken Çetmi Şelalesi oluyor. Şelaleyi diğer şelalelerden ayıran en büyük özellik 50 metre yükseklikten dökülüyor olup çok güzel bir görünüme sahip olması. Ayrıca bu kayalıkların içerisindeki gizli Cennet insanlara çok huzur verici bir yapıya sahip.

Çetmi Şelalesi
Çetmi Şelalesi

 

Çetmi Şelalesi Nerede?

Çetmi şelalesi Toros Dağları’nın gizli bir köşesinde bulunuyor. Tam olarak konumu ise Konya’nın Taşkent ilçesi denilebilir. Taşkent ilçesinde yer alan bu eşsiz güzellik sınırlı sayıdaki şelalelerden bir tanesi. Şelalenin etrafında Sarp Dağlar bulunuyor. Ara ara bu Sarp Dağlar arasında uçurumlara rastlamak mümkün. Ayrıca uçurumların ve sarp dağların azalıp yerini düz ovalara bıraktığı da görülüyor. Şelalenin bulunduğu Çetmi eskiden bir belde olsa da günümüzdeki büyükşehir sistemi ile bir mahalle oluyor. Eşsiz güzellikleri ile Konya’nın gezilebilecek yerlerinden bir tanesidir Çetmi Şelalesi.

Çetmi Şelalesi

Çetmi Şelalesinde Mesire Alanları Var Mı?

Taşkent Belediyesi Şelalesine büyük önem veriyor. Bu yüzden bölgeye çok güzel tesisler inşa edilmiş. İnşa edilen bu tesislerde kendinizi çok rahatlamış hissediyorsunuz. Tesislerde bulunan hizmetler ile doğanın ve suyun tadını çıkartmak mümkün. Üstelik tüm bu rahatlatıcı tesis yapılırken doğaya büyük önem verilmiş. Şelalenin doğal görünümüne özellikle dokunulmamış.

READ  Konya Piknik Alanları - Doğal Alanları - Piknik Alanı
Çetmi Şelalesi
Çetmi Şelalesi

Normalde böyle tesislerden para kazanmak amacı ile doğal görünümü yok edilirken Taşkent Belediyesi doğanın kıymetini biliyor. Şelalenin iki tarafında bulunan mesire alanlarına ise tahtadan yapılmış köprüler ile geçiş sağlanıyor. Bu eşsiz görünümü ile turistlerin ve yerel halkın ilgi odağı olduğu söylenebilir. Ayrıca fotoğraf çekilmek için de eşsiz manzaralı harika bir tesis.

Çetmi Şelalesine Gitmek İçin Sebepler

Yöre halkı tarafından Ayboğazı Şelalesi olarak da adlandırılan Şelaleyi ziyaret etmek için birçok sebep bulunuyor.

Çetmi Şelalesi
Çetmi Şelalesi

Bu sebeplerden bazıları şunlardır:

  • Sakinlik ve Huzur
  • Aileniz ile güzel vakit imkanı
  • Eşsiz Tesislerde dinlenme
  • Eğlence imkanı

Şelalenin serin suları ve şırıltısı içerisinde rahatlayıp huzur bulabilirsiniz. Böyle insanlar insanda serotonin (mutluluk hormonu) salgılanmasını sağlıyor. Ayrıca ister Aileniz ile ister dostlarınız ile gelebileceğiniz harika bir dinlenme tesisi bulunuyor. Sevdiklerinizle buraya gelip doyasıya eğlenebilirsiniz.

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yuvarlakçay Muğla’nın Saklı Cenneti

Gezicini

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Seydişehir Gezilecek Yerler

Gezicini

Selçuklu Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarayönü

Gezicini

Saklıkent Kanyonu : Fethiye Doğa Harikası

Gezicini

Panorama Müzesi Konya’da Bir Müze

Gezicini

Yorum Yaz