Image default
Karapınar

Acıgöl

Acıgöl, Konya ilinde, Karapınar farklı isimlerle de anılan bir tektonik göl olmaktadır. Bu isminin yanı sıra Çardak gölü olarak da anılmaktadır. Aynı zamanda bulunduğu konum itibariyle göller yöresinde yer almaktadır. Acıgöl Afyonkarahisar ile Denizli il sınırları içerisinde yer alıyor. Korunan sulak alanlar içinde yer alıyor. Bir kısmı Denizli’de yer alan bu göl Denizli’nin en büyük gölü statüsüne sahip olmuştur. Acıgöl’ün yaz sıcaklıklarına bağlı olarak suyunda azalma meydana geliyor ve gölün bazı kısımları kuruyor. Bu göl yağışlardan beslendiği gibi aynı zamanda etrafında yer alan derelerden ve kaynaklardan da besleniyor.

Acıgöl
Acıgöl

Acıgöl Canlı Hayatı

İki farklı il içerisinde sınırı bulunan Acıgöl etrafında 20 familyaya ait 176 adet kuş türü yer almaktadır. Bununla birlikte dünyada nadir bulunan türlerden biri olan Dişli Sazancık sadece Acıgöl’de bulunmaktadır. Bu durum Acıgöl’ün ayrıcalıklarından biri olmuştur. Sivrisinek balığı Acıgöl’e sonradan bırakılan bir tür olmuştur. Bu tür, dişli sazancıkların yumurtalarını ve yavrularını yemektedir. Söz konusu durum, besin ve alan konusunda rekabet meydana getiriyor.

Karapınar Acıgöl
Karapınar Acıgöl

Acıgöl’de Sorunlar

Acıgöl etrafında bulunan evlerden göle atılan atıklar ve fabrika üretimleri esnasında meydana gelen kirlilik su yaşamını olumsuz etkiliyor. Gölde meydana gelen kirlilik suda yaşayan canlıları kötü etkiliyor, canlı çeşidinde ve sayısında azalma meydana getiriyor. Yaz sıcaklıklarının seneden seneye artış göstermesi Acıgöl için kuruma riskini meydana getiriyor.

Acıgöl Konya
Acıgöl Konya

Nasıl Gidilir?

Bu göle bulunduğu konumdan dolayı farklı şekillerde ulaşmanın mümkün olduğu görülüyor. Acıgöl’ün bir kısmı Afyonkarahisar’da bir kısmı da Denizli’de bulunmaktadır. Buraya gidiş kendi arabanızla ya da otobüslerle yapılabilmektedir. Otobüsle gidildiğinde ilk olarak Denizli merkeze gidilmeli, oradan toplu taşımayla göle geçilmelidir.

READ  Konya Festivalleri
Acıgöl
Acıgöl

Acıgöl’ün Ayırıcı Özellikleri

Acıgöl’ü diğer göllerden ayıran özelliklerden bazıları şunlardır;

  • Türkiye’nin tek dünyanın ikinci büyük doğal sodyum potansiyeline sahip kapalı havzasıdır.
  • Türkiye’de sodyum sülfatın %90’ı Acıgöl’den sağlanıyor.
  • Dünyada nadir bulunan Dişli sazancık Türkiye’de sadece burada bulunuyor.

Tüm bunlar Acıgöl’ü farklı kılan özelliklerden birkaçını oluşturmaktadır. Bu özelliklerin yanı sıra birçok farklı özelliği de bulunmaktadır. Turizm açısından bakıldığında Acıgöl mutlaka gidip görülmesi gereken doğal güzelliklerden biri olmuştur.

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Obruk Gölü Konya, Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Meke Gölü – Nazar Boncuğu Benzetmesi

Gezicini

Konya’nın Tarihi Yerleri

Gezicini

Konya’da Ne Yemeli Neleri Meşhur?

Gezicini

Konya Şelaleleri

Gezicini

Konya Gezilecek Yerler : Mevlana Şehri

Gezicini

Konya Gece Hayatı – Disco Barları

Gezicini

Konya Festivalleri

Gezicini

Karapınar Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz