Image default
Karapınar

Çıralı Göl : Göz Kamaştıran Doğa Harikası

Çıralı Göl : Göz Kamaştıran Doğa Harikası Konya’nın Karapınar ilçesinde bulunuyor. Coğrafi olarak obruk gölleri arasındadır. Obruk oluşumu yeraltı sularının korbondioksit ile birleşmesi sonucu toprak yapısı kireç ve kireç taşı olan yapıları çözerek mağaraların çökmesi ile oluşur. Obruk gölü olan Çıralı Göl doğal yapısı ile de ilgi çekiyor. Çevresindeki kalkerik yapısında bulunan mağaralar turistlerin ilgisini çekiyor.

 

"<yoastmark

Çıralı Göldeki Eski Yerleşim

Çıralı gölün çevresinde el yapımı birçok mağaraya rastlanmıştır. Yapılan çalışmalarda M.Ö. burada bir yaşam olduğu anlaşılmış ve mağaraların bir yeraltı şehri olduğu anlaşılmıştır. Kireç taşının kolay yontulması ve suyunun da tatlı olması ile burada yerleşim olduğu söyleniyor. Karapınar Gezilecek Yerler Bazı kaynaklarda da roma dönemine ait kalıntılar olduğu ile ilgili bilgiler bulunuyor. Gölün suyunun tatlı olduğunu ve içinde birçok su canlısının yaşadığını da belirtmişler. Günümüzde ise iklim değişikliği sebebi ile kurumaya başladığını söylemekteler.

Çıralı Göl

Çıralı Göle Nasıl Gidilir?

Önce Konya Karapınar’ a gitmelisiniz. Karapınar’ın kuzey batısında Yenikent bucağının Akviran yaylasında bulunuyor. İlçeye 30 km kadar uzaklıkta bulunuyor. Oval bir şekli olan bir çukur halindedir. Çevresindeki kalkerik yapısında mağaralar bulunuyor. Henüz tam anlamıyla keşfedilmeyen bu yerin arazisi toprak olduğu için araba ile gitmeniz zor olabilir. Obruğun içine giden bir yol olduğu da söyleniyor. Çıralı Göl : Göz Kamaştıran Doğa Harikası Konya Gezilecek Yerler En iyi keşif ise oradaki yerli birinden yardım isteyerek keşfetmeye gidebilirsiniz. Hem bilmediklerinizi öğrenir, hem de keşfiniz daha kolaylaşır.

"<yoastmark

Çıralı Gölün Yapısı

Bir obruk gölü olduğunu belirtmiştik. Size diğer özelliklerinden bahsedelim.

  • Deniz seviyesinin 80 metre altında bir yerdir.
  • Genişliği ise 250 metre çapındadır.
  • Obruğun tam derinliği ise 125 metre olarak belirtilmiştir.
  • İçinde bulunan gölün de yüksekliği 35 metre olarak hesaplanmıştır.
  • Kıyılardan içe doğru göl derinleşir.
  • Kireç taşının su ile temasından oluşan doğal sarkıtlar bulunmaktadır.
READ  Konya Gezilecek Yerler : Mevlana Şehri
Çıralı Göl

Çıralı Göl Keşfi Bekliyor

Tüm doğal güzellikler gibi Çıralı Göl de keşfi bekliyor. Çıralı Göl : Göz Kamaştıran Doğa Harikası Turistik açıdan ilgi çekici bulunan bu göl eski medeniyetlere de ev sahipliği yapmış ve şimdilerde ise unutulmaya yüz tutmuş bir yerdir. Yerli halkın keşfi ile de duyurulmaya çalışılan bu yer tarihe de ışık tutacak olması ile keşfi beklenen bir yerdir.

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Obruk Gölü Konya, Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Meke Gölü – Nazar Boncuğu Benzetmesi

Gezicini

Konya’nın Tarihi Yerleri

Gezicini

Konya’da Ne Yemeli Neleri Meşhur?

Gezicini

Konya Şelaleleri

Gezicini

Konya Gezilecek Yerler : Mevlana Şehri

Gezicini

Konya Gece Hayatı – Disco Barları

Gezicini

Konya Festivalleri

Gezicini

Karapınar Gezilecek Yerler

Gezicini

1 Yorum

Ümit e. 26 Aralık 2020 at 23:05

Çıralı göl harika bir doa yapısı var daha önce gitmiştik gitmeyenler mutlaka keşfetmeli bence tavsiye ederim

Cevapla

Yorum Yaz