Image default
Karapınar

Meke Gölü – Nazar Boncuğu Benzetmesi

Meke Gölü – Nazar Boncuğu Benzetmesi Meke Gölü Nerede ? Nasıl Gidilir ? 2000’li yılların başlarında kuraklık ve bilinçsiz tarımsal sulamalar ile yer altı suları seviyesinin her geçen gün azalmasıyla Meke Gölü kurumuştur. Meke Gölü, Konya’nın Karapınar ilçesinde bulunur. Adını meke kuşlarından alan göl nazar boncuğuna benzetilir.

Meke Gölü
Meke Gölü

Meke Gölü’nün Özellikleri Nelerdir?

Meke Gölü sönmüş volkan kriterlerinin gaz patlaması sonucunda su ile dolmasıyla 400 milyon yıl önce oluşmuştur. Konya Gezilecek Yerler Günümüzden 9000 yıl önce yaşanan göldeki ikinci volkanik patlama nedeniyle gölün ortasındaki ikinci volkan konisi oluşmuştur.

Meke Krater Gölü
Meke Krater Gölü

Gaz patlaması sonucu oluştuğu için gölün bazı kısımlarında gaz adacıkları bulunur. Karapınar- Ereğli yolunda bulunan göl 12 metre derinliğinde olup, birincil krater çukuru uzunluğu 800 metre olmak üzere ortalama uzunluğu 500 metredir. Meke Gölü 1. dereceden doğal sit ilanı edilmiştir. Yaz mevsiminde suda bulan bakteriler nedeniyle göl kırmızı bir renk alır. Meke Gölü – Nazar Boncuğu Benzetmesi

Meke Gölü – Nazar Boncuğu Benzetmesi

Meke Gölü’nün nazar boncuğuna benzetilmesi dünya çapındadır. Nazar boncuğuna benzetilmesinin sebebi Meke Gölü’ne kuş bakışı bakıldığında gölün etrafında bulunan mavi sular sebebiyle siyah noktanın etrafında mavi görüntüsü oluşur. Bu yüzden nazar boncuğunu andırır.

Meke Gölü
Meke Gölü

Meke Gölü Efsanesi

Rivayete göre gölün bulunduğu yerde Barata beyliği varmış. Beyliğin yöneticisi Barat adında bir sultanmış. Barat’ın Melike adında güzel bir kızı varmış. Karatay Gezilecek Yerler Barat’ın Meke adında at uşağı varmış ve iki genç birbirine aşıkmış. Bir gün Melike rüyasında annesini görmüş ve annesi sevdiğiyle kaçmasını söylemiş. Daha sonra Melike ve Meke kaçmışlar. Meke Gölü – Nazar Boncuğu Benzetmesi

READ  Konya Şelaleleri

Meke Gölü’nün bulunduğu yere geldiklerinde babasının adamları onlara yetişmiş. Meke ve Melike birbirlerine sarılmışlar ve bulundukları toprak çökmüş, göle dönüşmüş. Melike, Meke’yi yüzerek kıyıya çıkarmak isterken bir efsane daha gerçekleşmiş ve gölde volkan oluşmuş. Oluşan volkan Meke’yi içine çekmiş.

Oluşan kriterden Meke’yi görmek için bakan Melike ve Barat’ın adamları ne olduğunu anlayamamışlar. O günden beri her Kurban Bayramı’nın ilk sabahında Melike’nin Meke’yi aramak için göle geldiği rivayetler arasındadır.

Konya Karapınar Meke Gölü
Konya Karapınar Meke Gölü

Meke Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Meke Gölü’nü her yıl çok fazla insan ziyaret ediyor.

Meke Gölü’ne gitmek için seçenekler aşağıdaki gibidir:

  • Düzenlenen çeşitli turlar
  • Beyşehir’e giden minibüsler

Kendi özel aracınız ile Meke Gölü’ne gidebilirsiniz. Minibüs yolculuğunun fiyatı ise 20 Türk Lirası civarlarındadır. Özel araç ile gidildiğinde aracın navigasyonunu Konya/ Karapınar Ulus Mahallesi olarak ayarlamak gerekir.

Yaz aylarında Meke Gölü çeşitli göçmen kuşlarının uğrak noktasıdır. Fakat çeşitli nedenlerden dolayı kurumaya başlayan gölün eski sulak hali mevcut değildir.

Meke Krater Gölü, bir krater gölü olarak karşımıza çıkmakta ve Konya ilimizde bulunmaktadır. Karapınar- Ereğli yolunun 7. kilometresinde bulunan sapaktan dönüldüğünde karşımıza çıkmaktadır. Türkiye’nin nazar boncuğu olarak bilinen göl, doğa harikası olarak tasvir edilmektedir.

 

Meke Gölü
Meke Gölü

Meke Gölü Nasıl Oluştu?

Meke Krater Gölü, adını göl çevresinde bulunan Meke kuşlarından almaktadır. 4,5 milyon yıl önce oluşan göl volkanik patlama sonucu kratere su dolmasıyla ortaya çıkmıştır. Tür olarak krater gölü olan Meke, ortasında bulunan adacık ile bilinmektedir. Bölgelerinin derinlik seviyeleri farklı olmasına rağmen göl ortalama 12 metre derinliğindedir. Meke Gölü’nün krater uzunluğu yaklaşık 800 metreyi bulurken genişliği 500 metre civarındadır.

Meke Gölünün Efsanesi Nedir?

Rivayete göre bu göl, Melike adında bir kız ile Meke adında bir oğlanın aşkının efsanesini taşıyormuş. Fakir oğlan ve zengin kızın aşkını anlatan efsaneye göre; Meke ve Melike, Melikenin babasından kaçarken gölün bulunduğu bölgede aniden bir çukur açılmış aşıklar çukurun içinde kalmış ve çukur su ile dolmuş. Aşıklar boğularak ölmüşler. Aşkları sonsuza kadar devam etmiş.

READ  Konya Gezilecek Yerler : Mevlana Şehri

Meke Gölü Kurudu Mu?

Son yıllarda yapılan ölçümlere göre Meke Gölü’nün büyük oranda kuruduğu saptanmıştır. 15 sene öncesine kadar kuş cenneti olarak bilinen ve turistik bir merkez olan göl, değişen iklim koşulları nedeni ile yok olmaktadır. Kuruma nedenleri arasında, göle yeterince bakım yapılmamış olması ve küresel ısınma sebep gösterilmektedir.

 

 

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Obruk Gölü Konya, Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Konya’nın Tarihi Yerleri

Gezicini

Konya’da Ne Yemeli Neleri Meşhur?

Gezicini

Konya Şelaleleri

Gezicini

Konya Gezilecek Yerler : Mevlana Şehri

Gezicini

Konya Gece Hayatı – Disco Barları

Gezicini

Konya Festivalleri

Gezicini

Karapınar Gezilecek Yerler

Gezicini

Karapınar Çölü : Türkiye’deki Tek Çöl

Gezicini

Yorum Yaz