Image default
Karapınar Konya

Karapınar Gezilecek Yerler

Karapınar Gezilecek Yerler İç Anadolu bölgemizde yer alan Konya’nın Karapınar ilçesi ülkemizde gezilip görülmesi gereken yerlerdendir.Farklı özellikleriyle ön plana çıkan bu ilçe geçmişte Ulupınar-Ereğli ve Konya arasında bir menzil merkezi olmuştur. Osmanlı padişahlarından Yavuz Sultan Selim’in emriyle bu ilçeye bir kervansaray yapılmıştır.Bu olaydan sonra adı Sultaniye olan bu ilçe daha sonra ismi değişerek Karapınar adını almıştır. Konya şehir merkezine 87 km uzaklıkta olan ilçe düz bir ova üzerine kuruludur. İpek yolu üstünde bulunması ve geçmişte pek çok medeniyete ev sahipliği yapması sebebiyle jeopolitik bir öneme sahiptir.

Konya Karapınar
Konya Karapınar

Türkiye’nin sahip olduğu tek çöl toprağı bu ilçededir.Ayrıca topraklarının yarısından fazlası kireçli bir yapıya sahiptir. Türkiye’nin önemli turizm mekanlarından biri olan bu ilçe bu özelliğini şunlardan dolayı almaktadır. İlçede pek çok obruk ve göl mevcuttur. Bu göllerin içerisindeki sular çok farklı özellikler taşımaktadır. Dünya’da örneğine rastlanmamış krater gölleri de bu ilçe de yer almaktadır. Ayrıca ilçe de çok fazla yer altı şehri olduğu da bilinmektedir. Gezmeyi ve farklı yerler görmeyi seven bir kişiliğiniz varsa Karapınar ilçesini mutlaka ziyaret etmelisiniz.Gelin şimdi hep birlikte Karapınar gezilecek yerler listemize bir göz atalım.

Karapınar Çölü
Karapınar Çölü

Karapınar Çölü

İlçenin güney kısmında yer alan Karapınar Çölü, Türkiye’nin tek çölü olma özelliğini taşımaktadır. Eski zamanlarda volkanik patlamalar sonucu oluşan pek çok doğal oluşum da mevcuttur.Tepeler, göller ve çukurlar doğal güzellik hayranları için eşsiz manzaralar oluşturmaktadır. Karapınar gezilecek yerler denilince ilk akla gelen Karapınar çölü gittiğinize asla pişman olmayacağınız bir mekandır. Çölün içerisinde pek çok göl de mevcuttur. Doğal güzellik bakımından ülkemizin en önemli yerlerindendir ve her sene pek çok turisti ağırlamaktadır.

READ  Kilistra Antik Kenti
Meke Gölü
Meke Gölü

Meke Gölü

Meke Gölü Karapınar ilçesinin içerisinde yer alan bu göl, Karapınar’dan Ereğli’ye giderken yaklaşık 8 km sonra gelmektedir. Gölün en önemli özelliği volkanik bir krater gölü olması aynı zamanda yer altı ve yağmur sularıyla beslenmesidir. Karapınar Gezilecek Yerler Meke Krater Gölü Gölün içerisinde yer alan adalar çok güzel bir manzara oluşturmaktadır.Yukarısından bakıldığında bir nazar boncuğu görüntüsüne benzer bir manzara ortaya çıkmaktadır. Pek çok kuş çeşidine ev sahipliği yapan bu göl aynı zamanda doğal bir sit alanıdır.Koruma altında olan bu gölü ziyaret ettiğinize asla pişman olmayacağınız bir manzarayla karşılacağınızın garantisi verilebilir. Meke gölü  ülkemizde görülmesi gereken doğal güzelliklerin başında gelmektedir.Gezip görmenizi ve muhteşem manzarasını hayranlıkla izlemenizi tavsiye ederiz.

Konya Karapınar Acıgöl
Konya Karapınar Acıgöl

Acıgöl

Acıgöl Meke gölünün kuzeydoğusunda yer alan Acı göl, geçmiş zamanda volkanların patlaması sonucu oluşmuş bir krater gölüdür. İsminden de anlaşılacağı üzere suyu acı ve tuzludur.Bu sebepten dolayı canlılar açısından bir yaşam alanı oluşturmamaktadır. Kumullar ve obruklarla etrafı sarılı olan Acı göl ziyaretçiler için eşsiz bir manzara oluşturmaktadır. Konyanın gezilecek yerleri arasında doğal güzelliğiyle görülmesi gereken Acı göl’e gitmediyseniz mutlaka listenize ekleyin.

Çıralı Göl
Çıralı Göl

Çıralı Göl

Çıralı Göl İlçe merkezine 25 km mesafeye sahip olan Çıralı göl, bir obruk gölüdür. Suyunun tatlı olması sebebiyle gölün içerisinde çok fazla canlı türü mevcuttur. Doğal güzelliği ve enteresan yapısı sebebiyle her sene binlerce Türk ve yabancı turistin uğrak mekanlarından birisi olmuştur. Fotoğraf çekme meraklıları için bulunmaz bir mekandır.Gölün doğal güzelliği sayesinde güzel ve estetik kareler yakalayabilir ,güzel ve eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Konya Karapınar
Konya Karapınar

 Karapınar gezilecek yerler denilince akla gelen yerleri sizler için derledik.Ailenizle,arkadaşlarınızla,sevdiklerinizle mutlu bir gezi yapmak istiyorsanız Karapınar tam sizin aradığınız bir mekan olabilir.Güzel fotoğraflar çekebilir ve eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

 

READ  Bozkır Geziecek Yerler - Konya Bozkır Gezi Rehberi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Seydişehir Gezilecek Yerler

Gezicini

Selçuklu Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarayönü

Gezicini

Panorama Müzesi Konya’da Bir Müze

Gezicini

Olimpiyat Parkı : Konya

Gezicini

Obruk Gölü Konya, Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Yorum Yaz