Image default
Ereğli Konya

Ereğli Gezilecek Yerler

Konya Ereğli Gezilecek Yerler Birbirinden güzel yeşil alanlar ile kaplı Konya ilinde gezilecek yerler listesinde il merkezi yer alıyor. Muhteşem doğal güzelliği ve tarihi yapıtları ile yılda birçok kişi tarafından ziyaret edilen Konya iline geldiğinizde görmeniz gereken en önemli yer Ereğli’dir.

Konya Ereğli
Konya Ereğli

Gezerken büyük hayranlık duyacağınız bu ilçede doğal güzellikleri ile birlikte Neolitik çağdan kalma tarihi eserlerde bulunmaktadır. Tarihi ve doğal güzellikleri ile bilinen bu ilçede gezilecek yerler arasında yeşil alanların çevrildiği bölgelerde vardır. Kendinizi doğanın içerisinde hissedeceğiniz bu ilçeye ulaşımda oldukça kolaydır.

Ereğli Müzesi
Ereğli Müzesi

Ereğli Müzesi

Ereğli Müzesi Hititler devrinden daha önce olan Ereğli, Bizans ve Roma imparatorluğu hakimiyetinde yaşamış bir ilçedir. Eski çağlardan kalma eserler ile dolu olan Ereğli gezilecek yerler arasında keşfedip göreceğiniz farklı birçok mekan bulunmaktadır. Ereğli Müzesi de tarihi bu mekanlardandır ve 1968 senesinde kurulmuştur. Farklı birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış Ereğli’deki bu müzede m.ö 7000 yıllarından kalma eski eserler bulunmaktadır. Can hasan bölgesinde yapılan kazılarda bulunmuş el baltaları, duvar freskleri, pişmiş toprak kaplar Ereğli müzesinde sergilenmektedir. Ereğli gezinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken Ereğli Müzesi, insan figürleri ile damga mühürlerin de sergilendiği tarihi bir mekandır. Kurani kerim, silahlar ve kilimlerinde sergilendiği bu müzeye ulaşım sağlamak için ise ilk olarak ilçe merkezine ulaşım sağlamanız gerekiyor.

İvriz Kaya Anıtı Kabartmaları
İvriz Kaya Anıtı Kabartmaları

İvriz Kaya Anıtı Kabartmaları

İvriz Kaya Anıtı Kabartmaları Konya ili gezilecek yerleri ve tarihi yapıtları ile oldukça ilgi çeken bir şehirdir. Konya gezinizde burada mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri de Ereğli’dir. Bu ilçede gezip, göreceğiniz farklı birçok mekan ve yeşil alanlar bulunmaktadır. İvriz Kaya Anıtı Kabartmaları bu ilçede ziyaret etmeniz gereken ilk yerlerden biridir ve buraya ilk gelenlerin uğrak noktasıdır. Hitit döneminden kalma bu yapıt Ereğli ilçesine yaklaşık 17 km uzaklıkta yer almaktadır. İvriz köyünde yer alan bu yapıt, m.ö 1180-700 yılları arasında kral Warpavalas tarafından inşa edilmiştir. Hiyeroglif yazı ile yapılmış bu yapıtı görmek için ilk olarak ise Ereğli ilçesine gelmeniz gerekmektedir.

READ  Sille Köyü - Konya'nın En Ünlü Köyü
Konya Ulu Cami
Konya Ulu Cami

Ulu Cami

Ereğli, Konya’nın bir ilçesidir ve bu ilçede gezilecek tarihi birçok yer bulunmaktadır. Gezerken hayran kalacağınız bu ilçede değişik yapıtlar ve Hitit döneminden kalma eserler vardır. Tarihi camilerinde bulunduğu Ereğli ilçesinde ulu cami mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. Kebir mahallesindeki bu cami Karamanoğlu Mehmet bey adına 1426 yılında inşa ettirilmiştir. Karamanoğulları devrinde inşa ettirilmiş en önemli yapıtlardan olan Ulu Cami, 26×39 m ölçüleri ile kufe şeklindedir. Konya’nın mutlaka gezilip, görülmesi gereken yerlerden olan Ulu Cami, 1940 yılında onarılmıştır. 40 m yüksekliğindeki tarihi bu caminin minaresi kırmızı bir kesme taştan yapılmıştır. Önemli bir el yapıtı olan Ereğli’deki bu caminin bulunduğu bölgeye ulaşım ise oldukça kolaydır.

Rüstempaşa Kervansarayı
Rüstempaşa Kervansarayı

Rüstempaşa Kervansarayı

Konya’nın em güzel ilçelerinden biri olan ve merkeze yakın kalan Ereğli’de ziyaret edip, görebileceğiniz farklı birçok mekan bulunuyor. Bu mekanlardan biri olan Rüstempaşa Kervansarayı Kanuni Sultan Süleyman döneminde 1522 yılında inşa edilmiştir. Konya Festivalleri Sadrazam Rüstem Paşa tarafından inşa ettirilen bu kervansaray, 1990 yıllarında onarılmıştır. O dönemde inşa ettirilen yapıtlara kıyasla farklı bir mimariye sahip Rüstempasa Kervansarayı, dikdörtgen şeklindedir. İlçeyi gezenlerin muhakkak ziyaret ettiği bu kervansarayın revaklı bir avlusu da bulunmaktadır. Muhteşem bir mimariye sahip Konya’nın Ereğli ilçesindeki bu yapıtın arka kısmında tonozlu odalar mevcuttur. Değişik bir mimariye sahip bu kervansarayı görmek için ise direk olarak ilçeye ulaşım sağlamanız gerekiyor.

Konya Şifa Hamamı
Konya Şifa Hamamı

Şifa Hamamı

Konya gezilecek yerler listesinde tarihi ve turistik birçok sayıda yapıt vardır. Tarihi mekanlarında yer aldığı bu ilde mutlaka ziyaret etmeniz gereken ilçelerin başında Ereğli ilçesinde geliyor. Ulu caminin güneyinde bulunan Şifa Hamamı, eski hamam olarak da biliniyor. Karamanoğulları döneminde de kullanılan bu hamam, günümüzde hâlâ ziyaret edilebilen bir mekandır. Konya Ereğli Gezilecek Yerler Toprak altında kaldığından dolayı 10 basamak ile giriş yapılan bu tarihi hamamda soyunmalik, ılıklık ve sıcaklık bölümleri yer almaktadır. Üzerinde kubbe bulunan bu hamamın bazı kubbeleri bir zaman sonra yıkılmıştır. Daha sonra ahşap örtü ile kaplanmış olan bu hamamı görmek ve gezmek için Ereğli merkezden ulaşım sağlayabilirsiniz.

READ  Konya Gece Hayatı - Disco Barları
Kwangjin Parkı ( Kore Kardeşlik Parkı)
Kwangjin Parkı ( Kore Kardeşlik Parkı)

Kwangjin Parkı ( Kore Kardeşlik Parkı)

Kwangjin Parkı (Kore Kardeşlik Parkı) Gezilecek güzel yerleri ve tarihi yapıtları ile meşhur olan Konya’nın Ereğli ilçesinde göreceğiniz birçok bölge bulunmaktadır. Gezip, görmeniz gereken harika bir yer olan Ereğli ilçesinde bulunan Kwangin Parkı ziyaret edebileceğiniz mekanlardandır. Ereğli Gezilecek Yerler Kwangin ile Ereğli’nin ortak yapıtları olan Kwangin Parkı, günde birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Ereğli ilçesinin tam merkezinde yer alan Kwangin Parkı, Kore savaşı sırasında verilen şehitlerin anısına yaptırılmıştır. İlçeye gelenlerin muhakkak ziyaret ettiği bu park, Ereğli ve Kwangin arasındaki barışı da simgelemektedir. Sarayönü Çay bahçesi ve çocuk oyun paralarının yer aldığı Kwangin  Parkı, yerli halkında sıklıkla ziyaret ettiği bir parktır. Kardeşlik Parkı olarak da adlandırılan bu park, Ereğli merkezinden kısa sürede ulaşım sağlayabileceğiniz bir bölgededir.

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Seydişehir Gezilecek Yerler

Gezicini

Selçuklu Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarayönü

Gezicini

Panorama Müzesi Konya’da Bir Müze

Gezicini

Olimpiyat Parkı : Konya

Gezicini

Obruk Gölü Konya, Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Yorum Yaz