Image default
Konya Mağaralar

Balatini Mağarası : İçerisinde 3 Adet Cadıkazanı

Balatini Mağarası, Konya şehrinin Derebucak ilçesinde yer alır. Mağara konum itibari ile Çamlık Beldesi ile Derebucak ilçesi sınırlarındadır. Balatini Mağarası, Derebucak’a 6 km, Çamlık’a ise 5 km uzaklıktadsır.

Balatini Mağarası
Balatini Mağarası

Balatini Mağarası Hakkında

balatini magarasi, 1768 metre uzunluğundadır. Mağaranın girişine göre en derin noktası;-32 metre olmakla birlikte mağaranın en yüksek noktası +6 metredir.

Kaynak ve düden konumundan iki girişi ve dört adet çıkışı bulunur. Mağaranın yola yakın olan ağzı küçük bir uvalanın sularını alır. 2 km güneyde ise derince yarılmış olan bir vadinin kenarından Uzunsu Deresi tarafından yamaçtan aşağıya boşalır.

Mağara iki farklı seviyeden oluşur. Bu seviyeler üst üste bulunur. Üst katı meydana getiren fosil kolun zemini bütünüyle mağara kiliyle kaplıdır. Bu kat heykel odası ile sonlanır. Beyşehir Gezilecek Yerler Heykel odası, mağarayı ziyarete gelenlerin yapıp bıraktığı heykelciklerle dolu bir odadır.

Balatini Mağarası
Balatini Mağarası

Uçurum içinde yer alan ön cephede üç tane oldukça geniş geçit vardır. Bu geçitlerin içinde en kolay geçit, ana nehir geçidine doğru takip etmektedir. Konya Gezilecek Yerler Geçit, başlangıçta altı ile sekiz metre genişliğinde olup altı metre yüksekliği mevcuttur.

Alt katta su taşımakta olan asıl galeride suyun az olduğu dönemler olur. Bu dönemlerde su içinden yürüyerek ilerlemek mümkündür. Mağarannın içinde diğer dikkat çeken özellik ise Cadıkazanıdır. Mağarada üç adet dev Cadıkazanı vardır.

Konya Cadıkazanı Olan Mağara
Konya Cadıkazanı Olan Mağara

Bunlardan bir tanesi beş metreden daha fazla derinliğe sahiptir. Bot ya da geçiş tekniği kullanılarak geçilebilmektedir.

Tüm bu özellikleriyle mağara, ziyaretçilerini etkisi altına alır. Yerli turistler kadar yabancı turistlerin de merakını cezbeden mağara hemen her mevsim yoğun ilgi görür.

Derebucak Mağarası
Derebucak Mağarası

Balatini Mağarası’da Yaşanmışlık İzleri

Görenleri büyüleyen bu mağara yaşanmışlık izleriyle de dikkat çeker. Mağarada yapılan detaylı incelemeler sonucunda bir takım mezar kalıntılarına rastlanmıştır. Aynı zamanda mağaranın içinde yer alan bazsı işaretler de mağaranın eski dönemlerde bir yaşam alanı olarak kullanıldığını kanıtlar niteliktedir. Konya Şelaleleri Elbette, bu durum araştırmacıların ve ziyaretçilerin merakını daha da artırmaktadır.

READ  Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?
Balatini Mağarası
Balatini Mağarası

Balatini Mağarası Ulaşım

Balatini Mağarası’na özel araçla ulaşım sağlamak isteyenler; Konya- Beyşehir- Üzümlü- Manavgat yolunu 45km. devam ettikten sonra ayrılan yoldan Çamlık yada Derebucak üzerinden bu iki yerleşim yerini birbirine bağlayan karayolu ile ulaşım sağlayabilirler.

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zeus Mağarası Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Seydişehir Gezilecek Yerler

Gezicini

Selçuklu Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarayönü

Gezicini

Panorama Müzesi Konya’da Bir Müze

Gezicini

Olimpiyat Parkı : Konya

Gezicini

Yorum Yaz