Image default
Beyşehir Konya

Beyşehir Gezilecek Yerler

Beyşehir Gezilecek Yerler  Konya, ülkenin en önemli tarihi yapıtlarına ev sahipliği yapan bir şehirdir. Gezilecek güzel yerlere sahip tarihi bu şehirde ziyaret edebileceğiniz ilçeler bulunmaktadır. Beyşehir bu ilçelerden birdir ve gezilecek çok güzel yerlere sahiptir.

Beyşehir
Beyşehir

Hitit döneminden kalma eserler ve göller ile çevrili bu ilçe hem doğal güzellikleri, hem de tarihi güzellikleri ile ön plana çıkıyor. Konya Beyşehir gezilecek yerler listesinde ilk sırada ise Taş köprü yer alıyor. Bu beldede görülmesi gereken önemli yapıtlardan olan Taş köprü aynı zamanda baraj olarak da kullanılıyor. Şehir merkezine 93 km uzaklıkta kalan bu ilçeye gelerek taş köprü ve daha birçok önemli yapıtı görebilirsiniz.

Beyşehir
Beyşehir

Eflatunpınar Hitit Anıtı

Eflatunpınar Hitit Su Anıtı Romalıların ve Hititlerin bir zamanlar egemenlik sürdüğü Konya’nın Beyşehir ilçesinde tarihi birçok yapıt bulunmaktadır. 1071 Malazgirt savaşından sonra ise Büyük Selçuklu devleti buraya egemen olur. Daha sonra Osmanlı’nın egemenlik sürdüğü bu beldede günümüze kadar varlığını korumuş yapıtlar vardır.

Eflatunpınar Hitit Anıtı
Eflatunpınar Hitit Anıtı

Eflatunpınar Hitit anıtı burada varlığını korumuş tarihi bir yapıttır ve Beyşehir merkeze yaklaşık 5 km uzaklıktadır. Sadıkhacı köyünde bulunan bu yapıt Hitit döneminden bugüne kadar kalmış önemli bir dinsel yapıttır. 1849 yılında keşfedilmiş bu anıt, kenarında dikdörtgen şeklinde kabartmalar ile çevrilidir. Açık hava anıtlarından olan bu yapıtın batısında kaynak suyu akmaktadır.

Taş Köprü 

Tarihi ve doğal güzellikleri ile meşhur Beyşehir ilçesi Konya’da yer almaktadır. Gezilecek çok güzel yerlere sahip bu ilçede görülecek yapıtlarda bulunmaktadır. Konya Gezilecek Yerler Taş Köprü burada yapıtlardan biridir ve aynı zamanda baraj görevi de yapmaktadır. Anadolu Bağdat demiryolu yapıldığı zaman inşa edilmiş bu köprü, kuzey yönüne uzanmış 15 gözü vardır.

READ  Meram Bağları : Cennetten Bir Köşe
Taş Köprü 
Taş Köprü

Konya ilinin tarihi beldelerinden olan Beyşehir, gezilecek yerleri ile muhteşem bir bölgedir. Beyşehir’de görülecek yerler arasında ise Taş köprü önemli bir yapıttır ve mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Yeni köprünün inşası ile trafiğe kapalı olan Taş köprünün Çarşamba çayına dökülen suları 216 km seviyesindedir ve bu suyla arazi sulanmaktadır. Tarihi bir mimari olan Taş köprüyü görmek için ise ilçe merkeze gelmeniz yeterlidir.

Kubad – Abad Sarayı

Konya ilinin önemli bölgelerinden olan Beyşehir ilçesinde gezip, keşfedeceğiniz birçok önemli yer vardır. Farklı mimariye sahip yapıtların yer aldığı bu beldede çoğu alan ise göllerle kaplıdır. Burada görmeniz gereken önemli mimarilerden olan Kubad Abad Sarayı merkeze oldukça yakın bir mesafede yer almaktadır ve tarihi oldukça eskidir.

Kubad – Abad Sarayı

Kubad, Abad Sarayı Beyşehir’in güneybatısında yer almaktadır ve Sultan 1. Alâeddin Keykubat tarafından inşa edilmiştir. 1226 ve 1236 yılları arasında inşa ettirilmiş Kubad Abad Sarayı çeşitli desendeki çiniler ile süslenmiş harika bir mimaridir. Beyşehir’in merkezine ulaşım sağlayarak, eşsiz mimarisi bulunan bu sarayı gezebilirsiniz.

Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü Konya ilinin önemli ilçelerinden biri olan Beyşehir’de gezip, görebileceğiniz farklı birçok sayıda yer bulunmaktadır. Çoğu alanı göller ile kaplı bu ilçede eski zamanlardan kalma birçok mimari vardır. Tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken bu ilçede mutlaka gelmeniz gereken yerlerden biri de Beyşehir gölüdür. Bu göl ülkenin en büyük 3. Gölüdür ve aynı zamanda suyu tatlıdır.

Beyşehir Gölü
Beyşehir Gölü

Beyşehir gölü ülkenin en büyük göllerinden biridir ve manzarası oldukça harikadır. Tektonik karstik olaylarda oluşmuş bu göl, güneydoğuya doğru uzanıyor. Gölün bulunduğu milli park sınırları içerisinde su sporları ve dağ sporları yapmak mümkündür. Doğayla iç içe olacağınız bu muhteşem gölün bulunduğu yerde aynı zamanda 22 ada ve 2 plajda vardır.

READ  Olimpiyat Parkı : Konya

Pınargözü Mağarası

Konya’nın Beyşehir ilçesinde keşfedilecek farklı birçok yer vardır. Doğal güzelliği ve tarihi güzellikleri ile ziyaret edilmesi gereken bir ilçe olan Beyşehir’de geldiğinizde Pınargözü mağarasını mutlaka ziyaret edin. Türkiye’nin en büyük mağaralarından biri olma özelliğine sahip Pınargözü Mağarası Gölyaka ormanyolu üzerindedir.

Beyşehir Pınargözü Mağarası
Beyşehir Pınargözü Mağarası

Beyşehir’in doğal güzellikleri arasında yer alan Pınargözü Mağarası, dünyada girilmesi en zor olan girişe sahip mağaralardan biridir. Denizden yüksekliği 1550 km olan bu mağara, gölün Batı yakasında yer almaktadır. Beyşehir Gezilecek Yerler Beyşehir’e geldiğinizde görmeden geri dönmemeniz gereken bu yere ilçe merkezinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Beyşehir Beşik Kayası
Beyşehir Beşik Kayası

Beşik Kayası (Hitit Tanrı Heykelleri )

Konya Tarihi Yerleri Konya’nın önemli tarihi mekanlarına ve yapıtlarına sahip Beyşehir’de gezebileceğiniz birçok yer vardır ve çoğu Hitit döneminden kalmıştır. Günümüze kadar ulaşmış bu yapıtlardan biri de Beşik Kayası Hitit tanrı heykelleridir. Yapım yılı oldukça eski olan bu heykeller, Beyşehir’e 18 km uzaklıkta yer almaktadır. Beyşehir’e geldiğinizde kesinlikle görmeniz gereken bu yapıt, Fasıllar köyündedir.

Beşik Kayası (Hitit Tanrı Heykelleri )
Beşik Kayası (Hitit Tanrı Heykelleri )

Beşik Kayası Hitit Heykelleri tarihi açıdan önemli bir yapıttır ve oldukça eski zamanlardan bugüne kadar varlığını korumuştur. Beyşehir’e 18 km uzaklıkta yer alan bu yapıt, 7 m uzunluğundaki bir yekpareye oyulmuştur. Tarihi yönden önemli bir eser olan Beşik Kayası, bir benzeri de Ankara Anadolu medeniyetleri müzesinde sergilenmektedir. Beyşehir’de doğal güzellikleri keşfettikten sonra bu önemli tarihi yapıtı da görmeden geri dönmeyin.

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Seydişehir Gezilecek Yerler

Gezicini

Selçuklu Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarayönü

Gezicini

Panorama Müzesi Konya’da Bir Müze

Gezicini

Olimpiyat Parkı : Konya

Gezicini

Obruk Gölü Konya, Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

1 Yorum

cansu 3 Ekim 2020 at 22:04

Yıllardır beyşehirde değişmeyen tek Şey beysehirin O lezizz olan güzel balığıdir nurada Mutlaka deneyin gelirseniz vaktiniz olursa da olmassa da Yaka manastıra çıkmanızı önemle tavsiye ederim buradaki manzara müthiş diyebilirim şimdiden iyi gezmeler 😉

Cevapla

Yorum Yaz