Image default
Konya Meram

Meram Gezilecek Yerler

Meram Gezilecek Yerler Tarihi yerleri ve gezilecek yerleri ile yüzyıllardır Anadolu’nun kalbinde yer almış Konya ilinde ziyaret edilecek birçok mekan bulunmaktadır. Hayranlık duyacağınız yerler ile dolu olan Konya ilinde ziyaret edilecek ilk yerler merkezdedir. Özellikle tarihi yerlerin bulunduğu merkezde gezip görebileceğiniz camilerde vardır.

Meram
Meram

Konya’da gezebileceğiniz yerler arasında Meram bölgesi de bulunuyor. Yeşillikleri ve doğal bitki örtüsü ile insanı kendine aşık eden bu yere geldiğinizde ise yine gezebileceğiniz farklı birçok yer bulunmaktadır. Ulaşım problemi de olmayan Meram’da gezilecek yerler şu şekildedir;

Meram
Meram

Meram’da Gezilecek Yerler 

Konya, gezilecek yerler açısından çok güzel bir şehirdir ve burada ziyaret edilecek tarihi birçok mekan bulunmaktadır. Bağ, bahçe ve yeşil alanlar ile çevrili güzel Konya’da gezilecek önemli bölgelerden biri de Meram’dır. Muhteşem doğal güzelliği ile hayran kalacağınız bu bölgede gezilecek yerlerin başında ise Merama bağları gelmektedir. Meram çayı kenarında yeşillikler ile dolu Meram bağları, şehir merkezine yaklaşık 8 km uzaklıkta kalmaktadır. Güzel bir alan olan Meram bağları ile birlikte Meram’da gezilecek yerler arasında tarihi mekanlarda bulunmaktadır. Bu mekanlardan ilki Sahip Ata külliyesidir. Meram Gezilecek Yerler Çok eski bir yapıt olan Sahip Ata külliyesinin dışında burada ziyaret edebileceğiniz tarihi yerler listesinde birde Arkeoloji müzesi bulunmaktadır. Eski zamanlardan kalma eserler ile dolu bu müzeye Meram’da iken mutlaka ziyaret edin.

Konya Meram Bağları
Konya Meram Bağları

Meram Bağları

Meram Bağları Konya, Türkiye’nin en güzel şehirleri arasında bulunmaktadır ve tarihi pek çok alana sahiptir. Muhteşem manzaralar ile kaplı Konya ilinde gezip, görebileceğiniz yerler listesinde ise farklı birçok mekan bulunuyor. Bu mekanların ve gezilecek yerlerin bulunduğu bölgelerden Meram’da görebileceğiniz turistik ve tarihi birçok mekan vardır. Konya gezinizde mutlaka keşfetmeniz gereken yerler arasında olan Meram’da  gezilecek yerler arasında ilk olarak Meram Bağları geliyor.

READ  Meram Dere Köprüsü : Konya'da Saklı Cennet
Meram Bağları
Meram Bağları

Doğal güzelliği ile dillere destan olan Meram’da gezilecek yerler arasındaki Merama bağları yeşil alanları ile meşhurdur. Mutlaka görmeniz gereken bu yerde dinlenebileceğiniz çay bahçeleri ve lokantalarda bulunmaktadır. Ulaşım açısından da kolay bir bölgede bulunan Merama, şehir merkezine 8 km uzaklıkta yer almaktadır.

Sahip Ata Külliyesi

Sahip Ata Camii Ve Külliyesi Konya ilinde gezip görebileceğiniz farklı birçok yer ve tarihi mekanlar bulunmaktadır. Gezerken hayran kalacağınız bu yerler arasında özellikle yeşillikler ile çevrili alanlar mevcuttur. Doğal güzelliği ile büyüleyici bir etki bırakan Konya ilinde gezeceğiniz bu yerlerden biri de Meram’dır. Tarihi mekanları ve camileri ile bilinen Meram’da ziyaret edebileceğiniz yerler listesinde Sahip Ata külliyesidir.

Meram Sahip Ata Külliyesi
Meram Sahip Ata Külliyesi

Sahip Ata Külliyesi Meram bölgesinde mutlaka ziyaret etmeniz gereken tarihi bir mekandır. Tarihi açıdan oldukça eski bir mekan olan Sahip Ata külliyesi, Larende Caddesi üzerinde yer alıyor. Selçuklu Veziri Sahip Ata tarafından 1259- 1279 yılları arasında inşa edilen Sahip Ata kulliyesi, hamam, han, türbe ve camiden oluşmaktadır.

Konya Arkeoloji Müzesi
Konya Arkeoloji Müzesi

Konya Arkeoloji Müzesi

Konya Arkeoloji Müzesi Konya ilinin gezilecek muazzam yerleri arasında olan ve turistik bölgeleri bulunan Meram’da görülmesi gereken yerlerden biri de Arkeoloji müzesidir. Eski çağlardan kalma yapıtların bulunduğu Arkeoloji müzesi Meram ilçesinde yer almaktadır. 1962 yılında hizmete açılan bu müzeyi ilçe gezinizde  ziyaret etmeyi unutmayın.

Meram Arkeoloji Müzesi
Meram Arkeoloji Müzesi

Meram ilçesi, yeşillikleri ile harika bir yer olmakla beraber tarihi mekanları ile de ünlüdür. Eski zamanlardan kalma yerler ile dolu bu yerde ziyaret edebileceğiniz mekanlardan olan Arkeoloji müzesi, ilçenin merkezinde yer alıyor. 20 Mart 1923 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk tarafından  ziyaret edilen Arkeoloji müzesinde eski çağlardan kalma eserler vardır.  Konya ilinde yapılan çalışmalarda bulunmuş tüm Neolitik, Eski, tunç, demir, klasik, helenistik, Roma, Bizans devrine ait yapıtlar burada sergilenmektedir.

Ateşbazi Veli Türbesi

Ateşbazı Veli Türbesi Meram ilçesi, doğal güzellikleri ve tarihi yerleri ile meşhur bir bölgedir. Konya iline yakın bir mesafede kalan bu ilçede gezilecek birçok yer bulunmaktadır. Ateşbazi veli türbesi de Meram’da gezilecek yerler arasındadır ve Orgeneral Cemal Tural mahallesinde yer almaktadır. 1285 yılında Selçuklu devrinde yapılmış bu türbe sekizgen gövdeli, piramidal külah ile kaplı, kesme taş ve tuğladan inşa edilmiştir.

READ  Selçuklu Gezilecek Yerler
Ateşbazi Veli Türbesi
Ateşbazi Veli Türbesi

Selçuklu döneminde inşa edilmiş, Meram ilçesinde yer alan Ateşbazi Veli Türbesi üst tarafında mescit bulunmaktadır. Tarihi bir yapıt olan Ateşbazi Veli Türbesi Hz. Mevlana ve babasına hizmet eden birine aittir.

Sırçalı Medrese Müzesi

Konya’nın Tarihi Yerleri Meram ilçesinde ziyaret edip, görebileceğiniz birçok yer ve tarihi mekan bulunmaktadır. Sırçalı medrese müzesi de bu mekanlardandır ve ilçe merkezinde yer almaktadır. Ulaşımı kolay olan bu bölgedeki müze, 1242 yılında Bedreddin Muslih tarafından inşa edilmiştir.

Meram Sırçalı Medrese Müzesi
Meram Sırçalı Medrese Müzesi

Meram ilçesinin önemli tarihi mekanlarından olan Sırçalı Medrese Müzesi avlulu medrese mimarisine sahiptir. Açık avlulu, iki katlı ve iki eyvanlı Sırçalı Medrese Müzesi avlusu dikdörtgen şeklindedir ve tam ortasında bir havuz bulunmaktadır. Mimari yönden oldukça zengin olan bu müze 1960 yılından beri hizmete açıktır. Meram ilçesinde mutlaka ziyaret etmeniz ve görmeniz gereken bu yerde ayrıca Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait eserlerde sergilenmektedir.

İplikçi Cami

İplikçi Cami Doğal güzelliği ile büyüleyen ve tarihi yerleri ile bilinen Meram’da görülecek yerler arasında İplikçi camide vardır. Bu cami ilçe merkezine yakın bir mesafededir ve Şükran mahallesinde yer almaktadır.   1201 yılında Şemsettin Altınoba tarafından inşa edilmiş bu tarihi cami iplikçiler çarşısındadır.

Meram İplikçi Cami
Meram İplikçi Cami

İplikçi Cami Meram ilçesinin tarihi miraslarından biridir ve iplikçiler çarşısında yer aldığı için İplikçi Cami adını almıştır. Eski zamanlardan beri ibadete açık olarak kullanılan İplikçi Caminin bulunduğu bölgeye ulaşım sağlamak için ise Meram merkeze gelmeniz gerekmektedir. Meram tarihi yapıtları arasında bulunan ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden olan bu camiyi ziyaret ettikten sonra merkeze çok yakın bölgede yer alan Sadrettin Konevi cami ve türbesini de ziyaret edebilirsiniz.

 

READ  Dutlukır Piknik Alanı

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Seydişehir Gezilecek Yerler

Gezicini

Selçuklu Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarayönü

Gezicini

Panorama Müzesi Konya’da Bir Müze

Gezicini

Olimpiyat Parkı : Konya

Gezicini

Obruk Gölü Konya, Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

1 Yorum

Gizem Kaşar 28 Kasım 2020 at 18:29

Tebrik ediyorum Meram’a Gitmek için en yararlı bilgileri sizde bulabildim bir Konyalı olarak..

Cevapla

Yorum Yaz