Image default
Konya Meram Müzeler

Konya Arkeoloji Müzesi : Meram/Konya

Konya Arkeoloji Müzesi 1901 tarihinde karma Ortaokulu’nun köşesinde bulunan bir yapıda hizmete sunulmuştur. Daha sonra 1927 yılında Mevlana Müzesi’ne eserlerin sergilenmesi için gönderilmiş, 1953 yılında ise İplikçi Camii’ne taşınarak hizmete açılmıştır.

Konya Arkeoloji Müzesi
Konya Arkeoloji Müzesi

 Meram‘da Şimdiki binasının 1962 yılında tamamlanması üzerine hizmete sunulmaya başlanmıştır.

Konya Arkeoloji Müzesi
Konya Arkeoloji Müzesi

İlk olarak Neolitik Çağ, eski tunç çağı, orta tunç çağı, demir çağı, hellenistik dönem Roma ve Bizans devine ışık tutan eserler bulunmaktadır. Bu kapsamda Asur Ticaret kolonileri, frigler, Urartular ile ilgili eserler bulunmaktadır.

Konya Arkeoloji Müzesi
Konya Arkeoloji Müzesi

Sergilenen Eserler

Milattan önce 6500 ile 5300 yıllarına ışık tutan Neolitik Çağ eserleri Çatalhöyük, erbaba ve süberde kazılarında bulunmuş olan eserleri ve elde yapılmış pişmiş toprak kağıtları, bunların yanı sıra çakmak taşından hazırlanmış ok ve mızrak uçları bulunmaktadır.

Konya Arkeoloji Müzesi
Konya Arkeoloji Müzesi

Tunç çağı eserlerinin sergilendiği bölümde karahüyük ve sızma kazılarından elde edilen eserler bulunmaktadır. Aynı zamanda Beyşehir Gölü çevresi ve göller bölgesinin özelliklerini bulunduran üzeri yiyebilir pişmiş toprak kaplar bulunmaktadır.

Milattan önce 484-330 yılları arasında klasik devir eserleri ve milattan önce 330-30 yılları arasındaki eserlere ev sahipliği yapan müzede çeşitli formlarda ürünler bulunmaktadır. Meram‘da Aynı zamanda milattan önce 30 milattan sonra 395 yılları arasındaki Roma Devri bronz heykelcikleri ile ilgili birçok eser ve milattan sonra 395-1453 yıllar arasındaki Bizans devri eserleri de müzede yerini almıştır.

READ  Kyoto Japon Parkı Nerede? Nasıl Gidilir ?
Konya Arkeoloji Müzesi
Konya Arkeoloji Müzesi

Tarihçe

İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin kurulması üzerine 1901 yılında Konya Valisi Mehmet Ferit Paşa tarafından ilk olarak kurulan müze o zamanlarda müze-i Hümayun’un Konya Şubesi olarak bilinmekteydi. 20 Mart 1920 tarihinde ise Mustafa Kemal Atatürk Konya‘ya gelerek müzeyi ziyaret etmiştir. Bu ziyaret sonrasında 1927 yılında Mevlana Dergahı müze olarak açılmış ve eserler oraya taşınmıştır. 1953 yılında İplikçi Camisi’ne taşınan arkeolojik eserler son olarak 1962 yılında bugünkü binasında hizmet vermeye başlamıştır.

Giriş Ücreti

Müze pazartesi günleri haricinde hafta içi her gün hizmet vermektedir. Ücretsiz olarak hizmet veren müze yaz döneminde 09.00 ve 18.40 saatleri arasında, kış dönemlerinde 09.00 ve 16.40 saatleri arasında açıktır.

Konya Arkeoloji Müzesi
Konya Arkeoloji Müzesi

Bahçedeki Eserler

Konya Arkeoloji Müzesi’nin bahçesinde bulunan eserler iki gruba ayrılmaktadır. Bunlar revaktaki eserler ve ön bahçedeki eserler olmak üzere revakta Bizans Devri taş ve mermer mimari eserleri, mezar taşları ve Roma devrinden mezar stelleri yer almaktadır. Ön bahçede ise Roma Devri heykelleri mezar sandukaları mezar Aslanları ve yazıtlar gibi eserler yer almaktadır.

Konya’daki Müzeler

Ereğli Müzesi

Aya Elenia Kilisesi Ve Müzesi

Panorama Müzesi Konya

Sırçalı Medrese Müzesi

Şems Tebrizi Türbesi Ve Nasreddin Hoca Arkeoloji Etnografya Müzesi

Konya Etnografya Müzesi

Zaman Müzesi Konya

Atatürk Müzesi (Konya)

Mevlana Müzesi Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zaman Müzesi Konya : Zamana Yolculuk

Gezicini

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Gezicini

Yakamanastır Tabiat Parkı : Yeşilin Her Tonunu Barındıran Park

Hakan Karaduman

Uşak Arkeoloji Müzesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Sırçalı Medrese Müzesi – Meram/Konya

Hakan Karaduman

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Seydişehir Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz