Image default
Konya Meram

Meram Bağları : Cennetten Bir Köşe

Meram Bağları – Cennetten Bir Köşe Konya, İç Anadolu Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden biridir. Aynı zamanda Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden bir tanesidir. Köklü tarihi ile pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Konya ilinin en mükemmel yerleri arasında Meram Bağları özel bir yere sahiptir. Adeta cennetten bir bölüm gibidir.

Meram Bağları
Meram Bağları

Konya Meram Bağları Nerede?

Meram Gezilecek Yerler Meram, Konya şehrinin merkez ilçelerinden biridir. Konya şehrinin güneybatı kısmında yer alır. Şehrin merkezine 6 km uzaklıktadır. Ankara-Konya, Isparta- Konya, Antalya- Konya, Mersin-Konya ve Adana-Konya gibi ana yolların geçiş güzergâhında olması, yerin konumunu özel kılar.

Meram Bağları Piknik Alanı
Meram Bağları Piknik Alanı

Konya Meram Bağları Hakkında Bilgi

Meram Bağları, Konya ilinin en popüler yerlerinden biri olarak konuklarını ağırlar. Konya Gezilecek Yerler Yerli ve yabancı yüzlerce ziyaretçinin akın ettiği bu doğal güzellik, ilçeye de adını verir. Şehrin karmaşasından kaçarak kafa dinlemek ve doğa içinde vakit geçirmek isteyenler için mükemmel bir uğrak yeri.

Konya Meram Bağları
Konya Meram Bağları

Alan, tarihi açıdan da son derece önemlidir. Hazreti Mevlana Celaleddin Rumi, bu alanda bulunmaktan mutlu olurdu. Bazı zamanlar burada saatlerce zaman geçirdiği bilinmektedir. Burada çok önemli bilim ve ilim sohbetleri yapılır ve edebi meclisler kurulurdu. Aynı zamanda, yaz aylarında sema ayinleri de yapılırdı. Elbette, bu özel tarihi, doğal bitki örtüsü, serin ve temiz atmosferi ile ziyaretçilerini büyüler. Konya Şelaleleri Bu eşsiz mesire alanı, sunduğu güzelliklerle görenleri etkisi altına alır.

Meram Bağları
Meram Bağları

Cennetten bir köşe olan bu alan, tertemiz havasıyla gelenlere keyifli saatler yaşatır. Yeşillikler içinde zaman geçirmenin tadına varılan bir alandır. Yaz mevsiminde serin rüzgarlarıyla sıcağı kırar. Bahar aylarında doğanın uyanışını bu alanda izlemek çok ayrı bir keyiftir. Hafta sonları ziyaretçi sayısının son derece fazlalaştığı bu alan hafta içi de oldukça kalabalık.

READ  Balatini Mağarası : İçerisinde 3 Adet Cadıkazanı
Meram
Meram

Konya Meram Bağları Ulaşım

Konya Meram Bağları ulaşım açısından da alana ulaşılması çok kolaydır. Toplu taşıma araçlarıyla gidilebilir. Konya Şehir merkezinden 4-A ve 4-B Meram hatlarına binilerek bu alana ulaşım sağlanır. Bunun yanı sıra; 1-A, 1-B,2-A, 2B Meram hatları ile dolaylı olarak da ulaşım yapılabilir. 3-A hattı bu bölgeye direkt olarak ulaşmaktadır. İsteyenler özel araçları ile de kolayca bölgeye gidebilirler.

Meram Bağları
Meram Bağları

Konya Meram Bağları Ne Yenir?

Meram Çayı, her iki yanında yer alan restoran ve kafelerle ziyaretçilere kaliteli hizmet sunar. Yöresel lezzetleri tatmak isteyenler için menülerde enfes tatlar mevcut. Elbette Konya denilince ilk akla gelen vazgeçilmez tatlardan biri etli ekmektir. En iyi etli ekmek yenilebilecek yerler arasındadır.


Yöresel lezzetler arasında; Mevlana böreği, arabaşı çorbası, saç böreği, dilberdudağı, papara, batırık, bamya çorbası, yoğurt çorbası, etli topalak ve yaprak sarması gibi harika tatlar menülerde yer alır. Piknik severler ise bu harika konuma sahip alanda piknik yaparak en güzel tatlarla damaklarını tatlandırabilirler.

 

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Seydişehir Gezilecek Yerler

Gezicini

Selçuklu Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarayönü

Gezicini

Panorama Müzesi Konya’da Bir Müze

Gezicini

Olimpiyat Parkı : Konya

Gezicini

Obruk Gölü Konya, Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

2 Yorumlar

Manolya 16 Ekim 2020 at 14:13

Burada kafa dinlemek için Konya bölgesinde en iyi elit yerlerden birisidir. Buralara geldikten sonra; Dutlukır a devam edebilir ve orada yürüyüş yapabilirsiniz..

Cevapla
Gizem Kaşar 28 Kasım 2020 at 18:30

Gerçekten huzur verici bir yere benziyor konyaya geldiğim ilk gün gitmek isterim buraya

Cevapla

Yorum Yaz