Image default
Konya Selçuklu

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Sille Baraj Parkı Nerede, emek verilerek yapılmış parklardan bir tanesidir. Bakımlı ve kontrollü şekilde yapılan park her mevsim ziyaretçilerini ağırlar. Konya ili halkının yoğun ilgi gösterdiği park, şehri ziyaret eden turistlerin de ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Sille Baraj Parkı
Sille Baraj Parkı

Sille Baraj Parkı, Selçuklu Belediyesi tarafından yapılmıştır. Halka hizmet veren bu güzel alan ziyaretçilerine pek çok aktivite yapma imkanı tanır. Belediyenin özenli çalışmaları ile bu güzel alan kullanıma kazandırılmıştır. Gerek hafta içi gerekse hafta sonu için son derece ideal bir dinlenme yeridir.

 

Sille Parkı Nerede?

Sille Baraj parkı, Konya ilinde yer alır. Adres olarak Selçuklu – Konya olarak geçer.

Sille Barajı Hakkında Bilgi

Sille Baraj Parkı, Türkiye’nin en büyük parklarından bir tanesidir. Sunduğu manzara, temiz hava ve aktivite olanakları sunarak ziyaretçilerini ağırlar. Yerli turistlerin uğrak yeri olan bu alan yabancı turistlerinde meraklarını cezbeden bir alandır. Sille Baraj Parkı için sıklıkla kullanılan cümlelerden biri; bu parkın Konya halkını suyla buluşturduğudur.

Sille Baraj Parkı
Sille Baraj Parkı

Baraj, Sille Çayı üzerinde yer alır. Taşkın ve sulama kontrol amacıyla, 1953 ile 1960 yılları arasında inşa edilmiştir. Baraj, kaya gövde olup dolgu tipidir. Barajın bölge hacmi; 320.000 metreküp akarsu yatağında olmakla birlikte yüksekliği 39 metredir. Diğer konumuz olan Sille Köyü konumuzu da ziyaret edebilirsiniz.

Sille Baraj Parkı, 1.985.000 metre karelik bir alanda bulunur. Türkiye’ de yapılmış en büyük parklardan biri olarak hizmet verir.

Sille Baraj Parkı’nda Ne Yapılır?

Sille Baraj Parkı şehrin çok yakınında olmasıyla da dikkat çeken bir alan. Şehre bu kadar yakın bir doğal güzelliktir. Dinlenme, piknik, aktivite alanı olarak hizmet vermesi ziyaretçileri memnun etmektedir. Alan için de izci, öğrenci ve kamp severler için mevcut olan kamp alanları da vardır. Meraklısı olanlar bu alanda kamplarını yapabilirler. Gölette tekneyle gezinti yapmak da ayrı bir keyiftir. Tekne turları ziyaretçilere güzel bir aktivite şansı sunar.

READ  Alaaddin Tepesi Parkı - Konyanın Tek Yüksek Noktası
Konya Sille Baraj Parkı
Konya Sille Baraj Parkı

Sille Baraj Parkı, harika bir manzaraya sahip. Böyle bir doğal güzelliğin içinde ilk yapılacak aktivite; yürümektir. Şehrin karmaşasından uzaklaşmak, stresten arınmak için bu alanda yürüyüş yapılabilir. Temiz havasıyla insanı rahatlatan, rahat nefes aldıran mükemmel bir yer. Hafta sonu kaçamakları için hem konum itibari ile hem de sağladığı doğal olanaklarıyla oldukça uygun. Göl manzarası eşliğinde çam kokularıyla nefes almak isteyenlere özel bir yer.

Burada yapılacak en güzel diğer aktivite ise pikniktir. Piknik severler, ulaşımı kolay olan bu parka gelerek harika bir piknik keyfi yapabilirler. Ayrıca mangal keyfi yapmak isteyenler için de son derece uygun.

Sille Baraj Parkı
Sille Baraj Parkı

Çocuklu aileler için de mükemmel bir alan olarak hizmet verir. Macera parkı çocukların vazgeçilmezidir. Macera parkında çocuklar harika zaman geçirirken güvenli bir alan olması da aileler açısından son derece önemli.

Sille Baraj Parkı içinde; çocuk oyun alanları, spor alanları, ahşap gezinti yolları, mescid, tekne gezinti alanının yanı sıra; çay bahçesi ve restoranları ile de hizmet sunan bir alandır.

Sille Baraj Parkı Ziyaret Saatleri

Ziyaret saatleri hemen hep park alanında olduğu gibidir. Sabah saat 10:00 ile akşam saat 23:00 arasında ziyarete açıktır. Bu saatler dışında bu alana girilemez.

Sille Baraj Parkı
Sille Baraj Parkı

Sille Baraj Parkı Ulaşım

Toplu taşıma ile Sille Baraj Parkına gidilebilir. 64A ve 99A numaralı otobüsler park alanına gitmektedir. 64A Sille otobüsü her yarım saatte bir defa olmak üzere sefer düzenlemektedir. Elbette isteyenler özel araçlarıyla da parka gidebilirler. Ulaşım açısından herhangi bir sorun söz konusu değildir.

Diğer mekanlar:

READ  Sille Köyü - Konya'nın En Ünlü Köyü

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zazadin Hanı Kervansarayı : Yapımcıların Uğrak Noktası

Gezicini

Zaman Müzesi Konya : Zamana Yolculuk

Gezicini

Zafer Meydanı : Konya’da Bir Meydan

Gezicini

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Gezicini

Türk Yıldızları Parkı : Konya’nın Görülmeye Değer Parkı

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Seydişehir Gezilecek Yerler

Gezicini

Selçuklu Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarayönü

Gezicini

1 Yorum

Meryem 14 Mart 2021 at 17:26

Gezilip görülmesi gereken güzel bir daha önce duymamıştım şimdi öğrendim gidilecek listesine ekledim

Cevapla

Yorum Yaz