Image default
Selçuklu

Zazadin Hanı Kervansarayı : Yapımcıların Uğrak Noktası

Zazadin Hanı Kervansarayı, Anadolu Selçuklu hükümdarı 1. Alaeddin Keykubat döneminde yaptırılmaya başlanmış, 2 yıl süren inşaat döneminden sonra 2. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında tamamlanmıştır. Yapı günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır. Zazadin Hanı Selçuklu döneminde uzun yıllar yolcu konaklama merkezi ve ticarethane olarak kullanılmıştır.

Zazadin Hanı Kervansarayı
Zazadin Hanı Kervansarayı

Zazadin Hanı Kervansarayı Nerededir?

Zazadin Hanı , Konya iline 22 kilometre uzaklıkta, Aksaray Konya kara yolu üzerinde bulunan Tömek köyü yakınlarında bulunmaktadır. Yapı, Türk ticaret ve sosyal yapısını anlatan önemli tarihi eserler arasında yerini almaktadır.

Zazadin Hanı Kervansarayı
Zazadin Hanı Kervansarayı

Kervansarayın Mimarı Yapısı

Selçuklu Devleti’nin Konya’da yaptırdığı en büyük Kervansaray olan Zazadin Hanı, taş işçiliğinin en güzel örneklerinden biri olarak gösterilmektedir. Motifli süslemeleri ve taç kapısıyla meşhur olan han, yazlık ve kışlık olarak iki bölüme ayrılmaktadır.  Türk Yıldızları Parkı Taç kapısı üzerinde bulunan kitabe ve avlulu olarak inşa edilmiş olması dışarıdan bakıldığında ziyaretçilere kale görünümünü anımsatmaktadır. Kervansaray içerisinde 24 oda, mescit, hamam, ambar, depo ve ahır bulunmaktadır. İnstagram’da Mimari özellikleri ile turistlerin ilgisini çekmektedir.

Selçuklu Devleti'nin Konya'da yaptırdığı en büyük Kervansaray
Selçuklu Devleti’nin Konya’da yaptırdığı en büyük Kervansaray

Yapımcıların Uğrak Noktası

Yapı, 13. yüzyıldan günümüze kadar ayakta kalmış ve yakın zamanda restore edilmiştir. Konya Restorasyon döneminden sonra yerli ve yabancı film yapımcılarının dikkatini çekmiş ve birçok filme ev sahipliği yapmıştır. Kervansaray bu sayede, Konya’nın önemli tarihi ve turistik bir mekanı haline gelmiştir. Zazadin Hanı, Konya’da mutlaka görülmesi gereken tarihi eserler arasında bulunmaktadır. Konum

 

 

READ  Saray Bosna Parkı

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zaman Müzesi Konya : Zamana Yolculuk

Gezicini

Zafer Meydanı : Konya’da Bir Meydan

Gezicini

Türk Yıldızları Parkı : Konya’nın Görülmeye Değer Parkı

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Selçuklu Gezilecek Yerler

Gezicini

Saray Bosna Parkı

Gezicini

Kyoto Japon Parkı Nerede? Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Kulesite Avm (Alışveriş Mağazaları) Konya

Gezicini

1 Yorum

Ertan Topcu 20 Aralık 2020 at 16:19

Her tarafı tarih kokuyor.Mutlaka görülmeli..

Cevapla

Yorum Yaz